Een shanty is gereedschap bi m „Sailae Ruyter Shantykoor Bruinisser Vissers Shantykoor Stuurloos heeft te maken met de aard van het werk waarbij ze gezongen werden. Zo zijn er respectievelijk short haul, halyard (of long haul), windlass, capstan en pomps- hanty's. De short haul shanty's waren voor werk waarbij snel, kort aan het touwwerk getrokken moest worden. Zoals bijvoorbeeld het inkorten of het ontvouwen van de zeilen. Long haul shanty's of halyard shanty's waren voor het zwaardere werk als het ophijsen van de ra's. Hiervoor was een shanty vereist die de mannen rust gaf tussen het trekken aan de touwen. Dit lied heeft over het algemeen na iedere regel een refreinregel. Capstan (of windlass) shanty's werden gebruikt voor repeterend werk waarbij een vast ritme het werk moest veraange namen. Dat was het geval bij het opha- Shantykoor Voor De Mast Het leven aan boord van de grote zeilschepen van weleer was hard werken. In weer en wind moesten ankers gelicht, ra's en zeilen gehesen. Alles gebeurde met de hand. De bemanning stond ook vaak bloot aan de tirannie van kapitein, stuurlieden en boots man. Tijdens het werk aan boord werden ritmische liederen gezongen, de zogenaamde shan ty's. Werkliederen in feite, maar de shanty was in een aantal geval len ook een protestlied op de slechte werkomstandigheden aan boord en het gedrag van kapitein en consorten. Tijdens het shantyfestival op Sail de Ruyter zullen twintig koren die werklie deren ten gehore brengen. Joep Florie (de 'shantyman' van de organisatie van Sail) heeft getracht zoveel mogelijk diversiteit in het programma te brengen. „Er wordt gezongen in het Engels, Iers, Frans, Duits bijvoorbeeld en de verschil lende soorten shanty's komen aan bod." Het onderscheid tussen de liederen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98