Stedemaeght DSaik Driemast barker Kuyter Het verhaal van de verliefde walvis doet het nog steeds goed aan boord van de voormalige walvisjager Stedemaeght. Volgens de overlevering zou een enorme blauwe vinvis het schip als liefdes prooi beschouwd hebben. De wal vis volgde het schip en uitdagend dartelend stak het dier de kop af en toe boven water om zijn 'doel' beter te bekijken. De zee reus streek zelfs even aanhalig z'n flank langs de romp en bij het uitblijven van de gewenste reactie herhaalde het dier zijn actie. Toen opnieuw niet naar bevrediging werd gereageerd, besloot de walvis zijn liefdes betuiging op volle kracht te herhalen en smakte zichzelf tegen het onderwater schip. Het schip hield echter onbescha digd koers en de walvis droop uiteindelijk af De bemanning vond dat het schip zich als een 'steady maiden' had gedragen en zo kreeg de toenmalige walvisvaarder Pol IV de erenaam Steady maiden, later Steddymaid. Het harpoeneerkanon is reeds lang van het voordek verdwenen en het uiterlijk van het schip is in de loop der tijden onherkenbaar veranderd. De walvisjager kreeg in 1949 een nieuwe eigenaar en werd omgebouwd tot vrachtvaarder genaamd Kinnekule. In 1957 werd de scheepsromp verlengd met 7.5 meter en kreeg het schip de naam Galeon om enige tijd later als Viskan vracht te vervoeren. In 1965 kwam de Viskan in Deense han den en ging als Cito verder. De volgende naam werd A. Frabricius, gevolgd door respectievelijk Bent Flinot en Alf (dwerg). In 1992 kwam het schip in Nederlandse handen en werd omge bouwd tot de huidige luxueuze drie- master bark Stedemaeght. Kroonprins Willem Alexander hees op 14 april 1994 het eerste zeil. Walvisliefde zal niet meer voor komen, maar De Liefde speelt nog wel een rol aan boord. Het schip is een officiële trouwlocatie. Wat is er romanti scher dan elkaar zeilend het ja-woord geven. Dat geeft de uitdrukking in het huwelijksbootje stappen een extra dimensie. Annemarie Zevenbergen Thuishaven: Bouwjaar: Lengte: Breedte: Diepgang: Masthoogte: Aantal zeilen: Zeilopp.: Lelystad. 1926. 58.90 m. 7.05 m. 2.90 m. 32 m. 18 1100 m2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84