Na een storm ben je meteen beste vrienden Hij heeft een droom. Martin Verweij (18) uit Oostburg wil op een tall ship varen. Later, als hij klaar is met de Zeevaartschool, zou hij er het liefst zijn beroep van maken. Binnenkort krijgt hij een voorproefje: voor 't eerst de zee op met een groot zeilschip, de Tecla. „Dat lijkt me heel mooi." Martin is één van de tweehonderd deelnemers aan de Race2Sail De RuyterVerdeeld over negen tall ships strijden jongeren voorafgaand aan Sail de Ruyter om een felbegeerde wisselbo kaal. Welk tall ship legt zo veel mogelijk mijlen af tussen Den Helder en Vlissingen? Daar gaat het om. Bij Martin begint het flink te kriebelen. „Ja, het komt nu steeds dichterbij. Ik ben wel wat gewend, want ik geef zeilles en vaar wel eens op jachten, maar dit is veel groter en veel massaler. Zo'n tall ship is enorm. Die kan je onmogelijk in je een tje besturen." Geen tallship is hetzelfde en dat maakt de race bijzonder. „Er zijn veel wedstrij den, waarbij schepen zo snel mogelijk van A naar B moeten varen. De Race2Sail is anders. Het is zo'n gevari eerde vloot. Dat is niet eerlijk racen", zegt Monique Touw van At Sea Sail Training, de initiatiefnemer van de wedstrijd. „Op basis van lengte, hoe veelheid zeil, type en gewicht kennen we een tijdcorrectiefactor toe aan het schip. We kijken zo wie er relatief het snelst gevaren heeft. Zo heeft elk schip gelijke kansen." Maar het gaat niet alleen om de compe titie. „Het moet vooral een fantastische ervaring worden", benadrukt Touw. Eén van de doelen is om jongeren enthousi ast te maken voor de zeevaart. „Er zijn veel jongeren die nog nooit op een boot op zee zijn geweest. Die weten niet hoe het gaat als het slecht weer is of als er veel wind staat. In zo'n week maak je alles wel mee. Wij willen er meer bekendheid aan geven en ze de ervaring van het 'op zee zijn' laten beleven." De helft van de deelnemers, waaronder Martin, kon zich via de Zeevaartschool aanmelden voor de race. „Als tegenpre statie moet ik vrijwilligerswerk doen bij Sail de Ruyter." Minder ervaren zeilers maakten via een prijsvraag kans om een plekje in de race te winnen. Touw: „De vraag was: 'Wie is jouw held en waar om?' We wilden niet zomaar iedereen mee laten doen. We bedachten daarom een zo divers mogelijke vraag, gelieerd aan Michiel de Ruyter." Het resultaat is een bonte groep deelne mers. „Er zitten allerlei jongeren door elkaar op de schepen. Er doen zelfs een paar jongeren uit Rusland en Engeland mee, omdat we een paar buitenlandse schepen hebben. Dat is ook een deel van de zeevaart: je hebt met heel veel ver schillende nationaliteiten te maken." Een goede samenwerking aan boord is de sleutel om te winnen, verklapt Touw. „De jongeren moeten zelf kijken wat de snelste koers is. Ze maken gebruik van de bestaande betonning, maar ze mogen maximaal twee keer hetzelfde stukje varen. Dat is best een gepuzzel. Bovendien moeten ze de weersvoor spelling goed in de gaten houden. De ervaren zeilers kunnen zich met de navigatie bezighouden, terwijl de nieuwelingen leren hoe ze een lijntje moeten spannen. De jongeren kunnen op alle niveaus meedoen." Uiteraard is er ook tijd voor gezelligheid. „Het is een combinatie van heel fanatiek racen, afgewisseld met tijd voor jezelf. Het gaat niet alleen om het leren zeilen, maar ook om het gevoel om met een groep op zee te zijn. Storm werkt heel verbroederend. Je helpt elkaar er door heen. Daarna ben je meteen beste vrien den." Cornelleke Blok Martin geeft nu les op kleine zeilbootjes in Cadzand, maar binnenkort bevindt hij zich op de Tecla, een groot zeilschip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80