Het wordt groter dan ooit r eSaili Ruyter Kanonnen bulderen, sloeproeiers zwoegen aan de riemen en laarzen stampen spetterend door de branding. Michiel de Ruyter zet voet aan wal in Vlissingen en dat zal een ieder weten ook. Want tenslotte is het 'zijn' jaar. Small Sail Vlissingen is dit jaar dan ook omgedoopt tot Sail de Ruyter, compleet met de van de zeeheld bekende spiegelgevech ten, naast admiraalzeilen en sloeproeien en als hoogtepunt natuurlijk de vlootschouw. „Het wordt echt groter dan ooit", vertelt de Vlissinger Hans Koeman (organisatie Small Sail). Hij is 'de enige echte Michiel de Ruyter', zoals hij zichzelf omschrijft. „Ik voel me een beetje als Bram van der Vlugt. Hij is dè sinterklaas. Iedereen met een vloerkleed om en de pruik van tantje Sjaan op, kan Michiel spelen. Ik bèn 'm. Ik weet bijna alles van hem. Wist je bijvoorbeld dat hij kippen in zijn kajuit hield en zijn onder komen ook zelf schoonveegde?" Maar dit terzijde. Groter dan ooit betekent meer activiteiten en meer, veel meer schepen. „Ik schat dat er rond de 150 kleinere schepen komen en zo'n 35 tall ships. En daar zitten schepen tussen van ruim honderd meter zoals de Russische Mir en de Poolse Dar Mlodziezy. We kunnen het nu wel Big Sail noemen." Zijn ogen schitteren als hij zich het schouwspel al vast voor de geest haalt: „De vlootschouw, al die grote schepen, onder zeil voor de boulevards. Magnifiek. Vlissingen is daar dè plek voor. Waar komen die schepen beter tot hun recht dan hier, op zee in het volle zicht?" Hans, pardon Michiel, opent Sail de Ruyter op 23 augustus in stijl. De drie kanonnen op het Vlissingse rondeel 'beschieten' zijn schip en hij kan met een mobiel kanon, ja ook die bestaan, terugknallen. „Ik heb al eens eerder een kanon afgeschoten, dan krijg je een klap hoor." Michiel hoopt vervolgens dat het publiek in zijn kielzog zal genieten van de schepen, de muziek en alle andere activiteiten. „Het tweedaagse Shanty festival wordt heel leuk, echt genieten joh." Hij verheugt zich ook op het vuurwerk, maar liefst twee avonden, en op de spiegelgevechten. „Geweldig, De Ruyter hield die schijngevechten om de bemanning van zijn schepen zeesla gen in de praktijk te laten oefenen. Zoiets als computersimulaties nu." De spiegelgevechten worden gehouden in de Binnenhaven. Twaalf botters doen daaraan mee en ieder schip heeft een tamboer aan boord. Nee, Michiel kan niet wachten. Laat zijn Sail maar beginnen. Annemarie Zevenbergen (Volledig programmaoverzicht pagina 34 en 35)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74