Eigenbelang voorop in Stadscoyotes Een mystica die zag met ogen van de ziel Artistieke kwaliteit wezenlijk Vijftig boeken mikken op prijs Kunsten staan centraal in debat over nieuwe cultuurnota provincie. Filmische aanpak en uitvergrote speelstijl in stuk van Sam Shepard. Muziektheater rond Hildegard von Bingen in Grote Kerk Veere. PZC Woensdag 22 augustus 2007 39 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Bij de verdeling van de cultuursubsidies wil de provin cie nog meer gaan inzetten op ar tistieke kwaliteit en een evenwich tige spreiding van activiteiten. Dat zou kunnen betekenen: hogere bij dragen aan minder organisaties. Het is in elk geval niet vanzelfspre kend dat de huidige subsidies na 2008 worden voortgezet. Het cultuurbeleid wordt om de vier jaar vastgelegd in een nota. De huidige nota, Cultuur Continu, loopt eind 2008 af Gedeputeerde Staten bepaalden gisteren de uit gangspunten voor de nieuwe nota. In grote lijnen is het de bedoeling om het huidige beleid voort te zet ten, omdat de ambities nog niet al lemaal zijn verwezenlijkt. Boven dien zijn op veel onderdelen (ar cheologie, monumenten, musea, cultuurhistorie) recent uitgewerk te nota's verschenen die lopen tot en met 2012. Het is wel de bedoeling de komen de jaren de kunsten (zowel ama teur als professioneel) centraal te stellen. Als voorbereiding wordt de komende maanden het huidige aanbod geïnventariseerd en geana lyseerd, zodat in het voorjaar van 2008 besluiten kunnen worden ge nomen. Het provinciebestuur wil verder meer samenhang brengen in het beleid voor cultuureducatie. MIDDELBURG - Vijftig boeken zijn aangemeld voor de Zeeuwse Boe kenprijs 2007. Dat is een record in de vijfjarige geschiedenis van de prijs. Voorgaande jaren lag het aan tal inzendingen tussen de 20 (2003) en 43 (2005). Voor het eerst is dit jaar een onderverdeling ge maakt in zes categorieën. De jury, onder leiding van Karla Peijs, maakt dinsdag 30 oktober - bij het begin van het Week van het Zeeuwse boek - de nominaties in elke categorie bekend. De prijs uitreiking is vrijdag 9 november. De prijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift, de Zeeuwse Bi bliotheek en boekhandel De Druk kerij in Middelburg. door Ali Pankow VLISSINGEN - Hij ziet steeds meer eigenbelang de huidige maatschap pij binnensluipen. „Het gaat tegen woordig vaak om 'wat word ik er zelf beter van' als mensen nog iets voor een ander willen doen", zegt regisseur Edo Douma van het to neelstuk Stadscoyotes dat zaterdag 1 september in première gaat in theater Vestzak 99 in Vlissingen. In Amerika, waar hij destijds ruim een jaar heeft gewoond, speelde dat al veel langer, volgens hem. Voor Douma geldt deze productie ook als 'terug van weggeweest'. Tussen 1973 en 1980 tekende hij als toneeladviseur voor zeven re gies bij de Zeeuwse Komedie in Vlissingen. De afgelopen decennia legde hij zich in de randstad naast theaterproducties ook toe op com municatietrainingen. „Nu woon ik weer in Vlissingen en begint het te kriebelen", omschrijft Douma zijn ambitie de komende jaren enkele belangwekkende producties te ma ken. „Ik ben zestig nu en er liggen nog wat stukken op de plank die gespeeld moet worden." Eén van die stukken is Stadscoyo tes van Sam Shephard. De oor spronkelijke titel luidt True West, het Ware Westen dus. „Een verwij zing naar de filmindustrie", vol gens Douma. Zelf kiest hij derhal ve voor een filmische aanpak, een uitvergrote speelstijl en voor een vormgeving waarin zijn voorkeur voor de schilderijen van Edward Hopper tot uiting komt. Volgens Douma zegt Stadscoyotes iets over de toenemende individua lisering binnen de samenleving. Het stuk zit vol zwarte humor en explosieve emoties. Het verhaal gaat over twee broers. De jongste is een intellectuele filmscena rio-schrijver en de oudste een zwerver met criminele trekken. Na jaren zonder onderling contact gaan ze de confrontatie met elkaar aan. In het huis van hun oude moeder lopen de emoties hoog op als de oudste broer de filmprodu cent van zijn jongere broer weet in te palmen. „Er zit ook een mooie verbinding in met het Bijbelse verhaal over Kaïn en Abel", vindt de regisseur. Volgens hem hangt het soms al leen maar af van ongelukkig toeval of het ene kind binnen een gezin zich positief ontwikkelt en het an dere het slechte pad op gaat. 'Het gaat tegenwoordig vaak om de vraag wat je er zelf beter van wordt' Edo Douma vertolkt zelf de rol van de oudste broer in dit stuk. Hij erkent dat regisseren én spelen vaak lastig valt te combineren. „Maar, ja. Ik speel ook graag en in zo'n kleine sessie als bij ons blijkt het wel mogelijk", zegt hij er zelf over. Een heerlijke rol, vindt hij. Zeker voor iemand die communi catietraining geeft en dus doceert conflicten met woorden op te los sen, is het best aardig in fictie er eens op los te mogen slaan. De andere rollen worden vertolkt door Tom Roovers, Bert van Hoe pen en Marijke Reuser. Zij vormen een gelegenheidscast die Douma naar eigen inzicht heeft samenge steld. Roovers en Reuser kunnen bogen op rijke ervaring binnen het amateurtheater. Voor Van Hoe ben betekent het zijn toneelde buut. „Behalve dan dat ik net een figurantenrolletje heb vertolkt in de film Kapitein Rob. Maar dit is toch echt iets anders hoor." Stadscoyotes, première za. 1 sept, 1-1 theater Vestzak'99, Vlissingen; daar na ook op vrij., 7, za. 8, vrij. 14, za. 15, vrij.21za. 22, vrij. 28 en za. 29 sept, 20.15 uur en op de zondagen 16 en 30 sept., aanvang 15.00 uur. Kaarten zijn te reserveren via www.uitinvlissingen.nl. door Corella Nijsse VEERE - Productiehuis Hollands Diep brengt morgen bij Muziekpo- dium Zeeland (Grote Kerk, Veere) een muziektheater-miniatuur geïn spireerd op muziek en teksten van de i2e-eeuwse theologe; mystica, heelster en componiste Hildegard von Bingen (1098-1179). 'Toen ik drie jaar was, zag ik een groot licht dat mijn ziel deed be ven', noteerde zij ooit. Hildegard von Bingen probeerde in haar mu ziek dit licht door te geven. Haar composities liggen in het verleng de van de Gregoriaanse muziek, maar de toonomvang is uitgestrek ter en de melodievorming persoon lijker. Hierdoor is haar muziek van daag de dag vrij populair gewor den en past goed binnen de stro ming van de new age. Hedendaag se componisten als Arvo Part en Sofia Gubaidulina laten zich door haar muziek inspireren. Morgenavond wordt in een pro ductie van Cilia Hogerzeil en Jan 'Toen ik drie jaar was, zag ik een groot licht dat mijn ziel deed beven' Stroeve een impressie gegeven van haar werk en leven door middel van zang (Fréderique Klooster en Stella Kattevilder, sopraan) en dans (Satya), begeleid door tokke- linstrumenten (Aram Rohani). Hollands Diep maakt hedendaagse muziektheatervoorstellingen op ongebruikelijke locaties en is be kend door bewerkingen van ope ra's en oratoria van Xenakis en Britten. In de Hildegard von Bin- gen-voorstelling gaat het niet zo zeer om het neerzetten van een historisch document, maar wordt door middel van muziek, teksten en dans de fascinatie weergegeven voor een bevlogen vrouw, die zag met ogen van de ziel en die met haar hart en geest betrokken was bij de samenleving. Hildegard von Bingen stierf in 1179, 81 jaar oud. Zij die bij haar sterfbed aanwezig waren, zagen op dat moment hoe vanuit de hemel een helder licht op haar sponde - viel. Hollands Diep met Hildegard von Bingen, morgen in Grote Kerk Veere. Aanvang: 20.00 uur. Scène uit Stadscoyotes met vlnr: Edo Douma, Marijke Reuser, Tom Roovers en Bert van Hoepen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59