Zonder zon loopt het niet storm bij de Zeeuwse pont 'We dragen sanc 36 Schouwen-Duiveland Zeelandbrug Sophiahaven Kamperland NOORD-BEVELAND Oosterschelde Jachthaven Sint-Annaland THOLEN Ooit puilde Zeeland uit van de veerdien sten en pontjes: meer dan honderd waren er. Maar met bruggen en tunnels ben je sneller waar je zijn wilt, dus verdwijnen er steeds meer. Toch zijn er nog pontjes die wél varen, met name in de zomer. We zetten er vijf voor u op een rijtje. door Madelijne Daub In twee uur kun je van Sint Annaland naar de Sophiaha ven in Kamperland varen met de 'Frisia' van Coby Hoogstad (39) en haar man. Anders dan an dere ponteigenaren, zien zij dit jaar geen teruggang in het aantal passagiers, zegt Hoogstad. „Zelden hadden we minder dan honderd gasten. Er is veel te zien onder weg: bruinvissen, zeehondjes, de Zeelandbrug en de stormvloedke ring, bijvoorbeeld." De boot is naast een pont ook een rondvaart- en partyschip. 2 Tussen Perkpolder en Hans- weert vaart het toeristisch pontje de 'Onderneming' van Laurens de Brouwer (54). De tocht duurt vijftig minuten. „De Westerschelde vind ik een prach tig gebied om doorheen te varen, heel ontspannend. En soms zien we zeehondjes langs de boot zwemmen. Er zijn mooie routes om te fietsen waar wij onderdeel van uitmaken." Toch ziet het niet zwart van de mensen op de boot. „Tijdens de mooie dagen deze zo mer liep het storm", vertelt De Brouwer. „Maar met het slechte weer van de laatste tijd is het echt bar en boos. Ik hoop op subsidie, want de opbrengst dekt nu net de kosten van de brandstof." 3 In een vloek en een zucht staat u van de wal van Kortgene op die van Wolp- haartsdijk. Het kost slechts tien mi nuten om aan de overkant te ko men met het schip 'Hoop' van Joh nny en Tonny Beeke (54) uit Kam perland. „De drukte op de boot va rieert erg met dit regenachtige weer", zegt Tonny Beeke. „Nu brengen we de laatste toeristen over die rond het Veerse meer fiet sen en een stukje willen afsteken. Maar na de vakantie varen we weer veel met sportvissers, dat is eigenlijk ons werk." 4 „Als je van water en naar schepen kijken houdt, is de tocht heel mooi", zegt Hans Voorthuizen (37), eigenaar van zeil- klipper 'Sea Bear'. De boot ver voert passagiers tussen Terneuzen en Hoedekenskerke, varend over open water en tussen veel zandpla ten. De overtocht duurt, afhanke lijk van de stroming, een uur tot een uur en drie kwartier. Maar let wel: het schip wordt alleen ge bruikt als pont. „Het is pertinent geen partyboot, dan had ik wel een kroeg gekocht." 5 Het fietsverkeer tussen Yerse- ke en Gorishoek wordt ver zorgd met de boot 'Adriana' van Mia Huissen (42) en haar man. Ook voor hen geldt dat een natte zomer zoals deze de klandi zie geen goed doet. „Zomer? Heb ben we die al gehad dan?", merkt Huissen op. „Het is de natuur, daar kun je niks aan wijzigen. Maar we zijn enorm geplaagd met het weer." Toch is het het waard om te komen, vindt ze: „De fiets tocht is hartstikke leuk en je kunt over de oesterdam heen of terug gaan. En vanuit Yerseke is veel vis serij te zien." Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van donderdag willen we van u weten wat de interessant ste archeologische plek van Zee land is. Mail uw tips: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: Michael en Yvonne Kemp: „Bij ons in de buurt zijn de Duitsers grappig." -4 door Madelijne Daub Bier is alles wat ze drinken, Bratwurst is dagelijkse kost en op het strand breek je je nek over hun kuilen. De clichés over de duizenden Duitsers die jaarlijks Zeeland aandoen zijn tal rijk. Wat vinden ze er zelf van? „Er zijn zoveel vooroordelen over ons", zegt Frank Huber (40) uit Al- dekerke, aan de grens van Neder land. „We zijn te serieus, te veelei send wat betreft eten en service en we lezen alleen Duitse kranten. O ja, en natuurlijk dragen we alle maal sandalen met witte sokken." „Nederlanders zullen ons wel zien als onbeschofte voetbalmaniak ken", denkt Sige Sommer (40) uit Düsseldorf „En we zitten als eer sten op het strand, waar we conti nu met onze handdoeken in de weer zijn. Maar kuilen graven? Doen Duitsers dat? Nee, dat heb ik echt nog nooit gehoord." Ook op uiterlijk gebied lijken Duit sers op elkaar. „Britten vinden on ze brillen afschuwelijk", zegt Anna Sommer (36). „En Duitse vrou wen zouden allemaal kort haar dragen. Nou ja, in mijn geval klopt dat dan weer wel." Verder staan Duitsers bekend om hun Pünktlichkeit, volgens Björn Ja cobs (28) uit Bremen. „We komen afspraken na. Niet 'manana, mana- na' en zo." Maar van hun humor zouden ze het in de ogen van bui tenlanders dan weer niet moeten hebben, denkt Jacobs. Daar klopt niks van, vindt Michael Kemp (50) uit Keulen. „Waar wij ZOMERAGENDA foto Madelijne Daub OP PAD Fietstocht De Noord-Bevelandse Stichting Verhalen in het Land biedt een fietstocht aan. Op geven bij VVV (0113-371595). Kamperland, Veerweg 4, 13.30 uur; Saeftinghe Wandeltocht door Verdronken Land van Saeftinghe. Aanmelden 0114-633110. Nieuw-Namen, Emmaweg 4, 13.30 uur. Zwarte Polder Wandeltocht in de Verdronken Zwarte Polder. Aanmelden via 0113-569110. Nieuwvliet-Bad, 't Gemaal a/d Zeedijk, 19.30 uur. Natuurexcursie Met een gids door De Prunje, onderdeel van plan Tureluur. Aanmelden bij de VW Schouwen-Duiveland. Serooskerke, einde Prunjeweg, 13.30 uur. Fotopuzzelfietstocht Plet Natuur Informatie Punt (NIP) houdt een speurtocht op de fiets. Westenschouwen, NIP, vanaf 10.30 uur. Jutten Kinderen en hun ouders struinen op het strandje De Oesterput in Wissenkerkede vloedlijn af. Aanvang 14 uur. tel. 0113-211675. Sail De Ruyter De bruine vloot en schepen van de hard- zeildagen varen van 9.00 tot 16.35 uur van Veere naar Vlissingen. MUZIEK The Continentals Jongeren brengen christelijke muziek. De show heet Committed to the Call. Vlissingen, Beréa, Gildeweg 29, 20.00 uur Ensemble Rossignol Alice Gort-Swtynk (blokfluiten) en Elly van Munster (chitarrone) spelen werken van o.a. Telemann, Dieupart en Baldini. Cadzand, N. H. Kerk, 20.00 uur. Sail Elvis The Story Band treedt op Vlissingen, Bellamypark, 21.00 uur Zomerorgelconcert Eric Quist uit Tholen bespeelt het orgel. Zierikzee, Nieuwe Kerk, 20 uur. De boemdijken bij Kwaden- damme hebben voldoende te bieden voor vele soorten vlinders, zoals deze distelvlinder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56