eugdzorg moet veel strenger zijn Jongeren krijgen sport en spelen Financiële belangen in de zoute teelten zijn kennelijk groot Algemene instanties moeten van provincie grotere rol spelen. Vader en zoon Janse vermoeden dat daders uit de branche komen. Wie in Zeeland de wipkip ontgroeid is, heeft het zwaar. PZC Woensdag 22 augustus 2007 31 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugd zorg kijkt scherper of kinderen toe gelaten moeten worden. Jongeren die klaar zijn met behandeling mo gen niet langer een plaats bezet houden tot ze passende woon ruimte en inkomen hebben. Jeugdzorgverlener AZZ wil nieu we afspraken met woningbouwver enigingen over de huisvesting van deze jongeren. „Voor de begelei ding moeten wij een oplossing vin den,", zegt AZZ-irecteur H. Ab- bing. Bureau Jeugdzorg, AZZ en de provincie hebben nu strenge af spraken die de te hevige groei aan de vraag naar jeugdzorg moet in dammen en de grote wachtlijst op lossen. BJZ moet strenger kijken of een aangemeld kind bij een gemeente lijke voorziening terecht kan. AZZ moet de 143 kinderen die nu al lan ger op hulp wachten dan de toege stane negen weken beter begelei den. Dat stelt nog niet veel voor, erkent Abbing: het gezin van het kind krijgt een zorgplanner als contactpersoon die de situatie in huis opneemt maar verder niets kan doen. „Als de extra middelen van minis ter Rouvoet komen, kunnen we daar meer inhoud aan geven. Maar ik wil eerst weten hoeveel er komt en wanneer, voordat ik extra men sen inzet," stelt Abbing. Dat wordt 1,1 miljoen euro, weet Zeeuws gedeputeerde voor jeugd ig De provincie vindt dat de Zeeuw- se jeugdzorg meer hulp voor kin deren met problemen aan alge mene hulpinstanties moet overla ten. zorg G. van Heukelom. AZZ heeft van de provincie al twee miljoen euro gekregen voor meer begelei ders van gezinnen thuis. Bureau Jeugdzorg krijgt eveneens extra provinciegeld om de stroom aan vragen beter aan te kunnen, maar eerst laat Van Heukelom onderzoe ken of BJZ wel juist indiceert en niet meer kinderen binnenhaalt dan nodig is. De Zeeuwse jeugdzorg heeft last van een te groot verantwoordelijk heidsgevoel, oordeelt het provincie bestuur. Er moet meer worden overgelaten aan de algemene hulp instanties voordat de specialisti sche kinderzorg wordt ingescha keld. Kinderen moeten ook eerder worden losgelaten als de rol van jeugdzorg is uitgespeeld. „Waarom duren alle indicaties een jaar terwijl behandelingen soms drie maanden duren?", zegt Van Heukelom. „Er moeten meer kin deren buiten jeugdzorg geholpen worden. Den Haag stopt honder den miljoenen in de Centra voor Jeugd en Gezin, maar eerst in de steden van Minister Vogelaar. Wat moet ik dan? De Tweede Kamer kondigt het recht op jeugdzorg afj maar het kan niet allemaal van de provincie komen." Maarten Janse jr. uit Wolphaartsdijk toont de donkere (bruine) plekken in het zeekraalveld. Eenderde van de planten is dood. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Zijn het Fran sen die hun handeltje in gevaar zien komen? Of lokale handelaren die de markt klein willen houden? Illegale zeekraalsnijders die de prijs hoog wensen te houden? Of agrariërs die jaloers zijn op hun zoute teelten? Vader en zoon Janse uit Wol phaartsdijk moeten gissen. Eén ding weten ze echter zeker. Dik eenderde van hun 2500 vierkante meter tellende veld met zeekraal is moedwillig verruïneerd. „Wij denken in het laatste week einde van juli. In de tijd daarna za gen we hele stukken van het zee kraalveld bruin worden. Eerst denk je niet aan een moedwillige actie. Je onderzoekt of je te veel hebt bemest, je haalt er een zee- lcraalteeltdeskundige bij, je gaat al le mogelijkheden na. De enige con clusie die we kunnen trekken, is dat er mensen met opzet natrium- zout hebben gestrooid. Dan ver brandt werkelijk elke plant, ook het onkruid. Zoiets verwacht je toch niet?" De Janses, die twee jaar bezig zijn met aquacultuur zoals de kweek van zeekraal, lamsoor en zagers, hebben aangifte gedaan. Ze zijn boos, maar hebben geen idee in welke hoek ze de daders moeten zoeken. Het kunnen andere kwe kers zijn, maar evengoed hande laren uit Nederland of uit Frank rijk, dat veel zeekraal naar ons land exporteert. Of illegale zee kraalsnijders. Maarten Janse sr. weet dat er in het betrekkelijk nieuwe wereldje van zoute teelt op land ook haat en nijd is. „Onze leverancier van zaden voor de zoute groente heeft wel eens te horen gekregen: 'Als je aan Janse levert, maak ik je kapot'. De financiële belangen zijn kenne lijk erg groot." Vader en zoon laten zich niet inti mideren. Ze graven de dam aan de Muidenweg af, zodat je niet zo maar het veld kunt betreden. Daar naast houden ze straks een oogje in het zeil, met camera's. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Wat is er in Zeeland voor jongeren die geen trek (meer) hebben in wipkip, speel tuin, hangplek, voetbalveld en ska- teplekje? Sociaal en cultureel insti tuut Scoop mag dat straks in op dracht van de provincie gaan uit zoeken. „Er zijn weinig, of zeg maar geen bovenregionale voorzieningen die voor grote groepen jongeren aan trekkelijk zijn. En in hoeverre ko men jongeren aan bod bij festivals en evementen? Is wat daar in Zee land geboden wordt, ook voor hen interessant? Dat willen wij we ten." Inge Monteyne, beleidsmede werkster, verwacht dat het onder zoek uitwijst dat er in ieder geval voor de 12- tot 16-jarigen, maar ook voor jongvolwassenen weinig te doen is. Die geluiden heeft de provincie ge hoord van de Stichting Alexander, die met kinderen en jongeren in de hele provincie gesproken heeft. „Als dat beeld straks bevestigd wordt, zou de provincie het initia tief kunnen nemen om het hier leuker te maken voor jongeren. Wij willen hen graag in Zeeland houden en zien ze graag terugke ren, na hun studie." Voorzieningen kunnen met be hulp van de provincie grootschali ger worden opgezet. „Dan hebben we het dus niet over voetbalveld jes, maar over iets dat zelfs uit toe ristisch en recreatief oogpunt inte ressant is. Als je richting Vlaande ren kijkt, daar beheert de provin cie gebieden die zo ingericht zijn dat je er grote festiviteiten kunt houden, dat je er kunt wandelen, sporten, waar speeltuintjes zijn, noem maar op." Een dergelijk initiatief lijkt mis schien voor de hand liggend, maar tot nu toe heeft de provincie zich - afgezien van de bemoeienis met Jeugdzorg - nooit zo duidelijk op jongeren gericht. „Dat willen we veranderen. Niet alleen de pro- bleemjeugd verdient aandacht." De provincie gaat zich actiever opstellen als het gaat om sport en cultuur voor jongeren. Een in ventarisatie van wat er is en wat onbreekt, is het begin. Dat de provincie het over een an dere boeg wil gooien, blijkt verder uit de manier waarop het jeugdbe leid voor de periode 2007-1012 ge presenteerd is: in een toegankelij ke, kleurige brochure die doelge richt verspreid is. Ook de jongeren die vragen van de Stichting Alexander beant woordden, kregen die toegezon den. Monteyne ontving één reac tie, van een jongere die zich sterk maakt voor een grootschalig park voor onder meer skaters en bmx' ers. „We hopen op meer reacties. Als we straks weten wat de jeugd niet heeft, moeten we gaan beden ken wat ze wél willen. Wie ideeën heeft kan die kwijt op onze websi te voor jongeren, die straks nog in teractiever wordt." ra www.jouwzeeland.nl HOEK - De Partij voor Zeeland is te gen experimenten bij versterking van zwakke schakels in de zeewe ringen. Statenlid Johan Robesin vindt dat geen onverantwoorde ri sico's genomen mogen worden. In vragen aan het dagelijks provincie bestuur stelt hij dat Zeeland geen proeftuin mag zijn als het om dijk versterking gaat. Geen overslagdij- ken of zoutwaterinlaten, maar de beproefde standaard dijkverzwa ring, aldus Robesin. Hij wijst erop dat de waterschappen voor zeewe ringen vijftig jaar vooruitkijken. Hij wil weten of dit een bestaande of nieuwe (lagere) norm is. Hij vraagt zich afin hoeverre de veilig heidsnorm van één overstromings kans in 4000 jaar gevolgen heeft voor verzekeringspremies en de waarde van huizen en gebouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51