Kunststof remblok doet oren goed Bedrijven in polder Hansweert Goese Lyceum doet met een rookverbod sigaret in de ban Vrouw (74) in Goes beroofd Veerboot wordt varend podium w Zelfs actiegroep is enthousiast over stillere goederenwagons. Tipi's in Schouwen-Duivelandse landschap Terrein oostzijde kanaal in beeld als opvangplek voor 'natte' bedrijven. Algeheel rookverbod voor leerlingen van locatie Bergweg. ff* f If J I PZC Woensdag 22 augustus 2007 29 door Harmen van der Werf KAPELLE - En daar komt die weer langs Kapelle, de testgoederentrein van spoorwegbeheerder Prorail. „Hoor je het verschil?", vraagt woordvoerder A. de Waard belang stellend. Het dringt nog niet hele maal door, maar hij heeft gelijk. Het voorste deel van de testtrein is inderdaad veel stiller dan het ach terste. „Weet je wat het verschil is?", stelt De Waard zichzelf een vraag. „De remblokken. Bij de voorste goederenwagons zijn die van kunststof, bij de achterste zijn ze nog van gietijzer. Dat is het ver schil." Het enthousiasme spat er dinsdag middag vanaf bij De Waard. Ook C. Roovers, projectleider kennis centrum spoorgeluid, is in vervoe ring. Hij legt de werking van de verschillende remblokken uit. „Bij gietijzeren remblokken ruwen de wielen op. Die glijden dan minder soepel over de spoorstaven. Dat geeft meer geluid. Met kunststof remblokken heb je dat niet. De wielen blijven glad, rollen soepeler over de spoorstaven." In combinatie met raildempers en betonnen dwarsliggers behoort het baanvak bij Kapelle inmiddels tot de stilste van Nederland. In theorie, althans. De praktijk is weerbarstig. Want hoe verplicht je als Prorail alle railvervoerders tot het gebruik van kunststof in plaats van gietijzeren remblokken. De Waard en Roovers winden er geen doekjes om. Dat is niet zo'n ge makkelijk verhaal. Pro rail moet el ke railvervoerder toelaten op het spoor, welk materieel hij ook ge bruikt. Voorzitter P. Gruijters van I** Prorail heeft bij Kapelle een goe- derentrein getest met kunststof remblokken. Die blijkt aanmerke lijk stiller dan een wagon met gietijzeren remblokken. de Belangenvereniging Aanwonen- den Spoorlijn (BAS) juicht alle in spanningen van Prorail van harte toe. Hij heeft de resultaten dinsdag gezien. Tijd om BAS als actiegroep tegen het spoorlawaai op de Zeeuwse lijn op te heffen? Gruij ters moet er niet aan denken. Hij geeft Prorail een compliment, jaze ker. „Met die kunststof remblok ken is een schitterende prestatie ge leverd, maar we zijn er nog lang niet. Want wanneer zijn die rem blokken overal ingevoerd? door Frank Balkenende HANSWEERT - Aan de oostzijde van het kanaal door Zuid-Beveland, tussen het sluizencomplex bij Hansweert en de Vlakebrug, komt mogelijk een groot bedrijventer rein voor watergebonden bedrij ven die elders klem zitten. De pro vincie laat momenteel onderzoek naar die locatie verrichten. Dit na jaar moet de studie klaar zijn. Het project Waterstad in Goes vormt de directe aanleiding voor dat onderzoek. Goes bouwt de ko mende tien jaar het havenindus triegebied om tot een woonwijk met tweeduizend woningen. De gevestigde watergebonden bedrij ven moeten daarvoor wijken. Voor vijf beton- en zandbedrijven wordt gezocht naar een nieuwe plek aan vaarwater. De provincie wil zich in het onderzoek echter niet beperken tot het Goese pro bleem. Als er elders een nieuw, nat bedrijventerrein komt, is dat niet alleen bestemd voor de Goese ondernemingen, maar voor (klei nere en middelgrote) watergebon den bedrijven uit heel Zeeland. Een voorwaarde is dat ze op zo'n nieuw terrein de komende jaren nog kunnen groeien. De ogen zijn gericht op de polder tussen de Kanaalweg en de A58, ten oosten van Kanaal door Zuid-Beveland. De provincie bestu deert drie varianten, waarvan de grootste vijftien hectare beslaat. Zeker is dat er een insteekhaven moet komen om scheepvaart op het kanaal niet te hinderen. GOES - Een 74-jarige vrouw uit Le lystad is gisteren rond het middag uur in het Kolveniershof in Goes beroofd van haar portemonnee. IWee mannen zagen kans de porte monnee met geweld uit haar had te rukken en daarmee weg te ren nen. De vrouw liep daarbij kneu zingen aan haar hand op. De politie is op zoek naar getuigen van deze beroving. Ze worden ver zocht contact op te nemen met het politiebureau in Goes of te bel len met 0900-8844. door Luc Oggel HANSWEERT - Muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert heeft een even doeltreffende als origine le oplossing gevonden om tijdens het dweilbandfestival op 30 sep tember toch alle bandjes te kun nen laten spelen. Het fiets-voetveer tussen Hans- weert en Perkpolder zal die dag eenmalig dienst doen als podium, varend en wel. Het schip 'De Onderneming' van de familie De Brouwer vaart eigen lijk alleen in juli en augustus, maar voor deze gelegenheid wordt een uitzondering gemaakt. Het veer vertrekt rond het middag uur vanuit Perkpolder en verlaat Hansweert rond de klok van half zes. In de tussentijd worden rond vaarten over de Westerschelde ge maakt. Tijdens die tochtjes vaart er steeds een dweilband mee. door Luc Oggel GOES - Leerlingen van het Goese Lyceum locatie Bergweg die roken, mogen dat niet meer op school doen. Sinds deze week is zowel in als rondom het gebouw een alge heel rookverbod van kracht. Daar mee is de Goese beroepsopleiding de eerste school in Zeeland die de sigaret volledig in de ban doet. Een rigoureuze stap, erkent sector directeur A. de Gans. „We discus siëren er al langer over. Roken in de school mocht al niet, maar nu het buitenplein waar het nog wel mocht door verbouwing niet kan worden gebruikt, hebben we beslo ten het helemaal niet meer toe te staan. Je kunt het wel proberen af te bouwen, maar dat werkt niet." De vmbo-afdeling van het Goese Lyceum, onderdeel van de Pontes scholengroep, telt een kleine zes honderd leerlingen. Daarvan rookt volgens de directeur de helft in meer of mindere mate. „Er is na tuurlijk wel wat gemopper, maar het is gewoon iets waar we als school aan moeten wennen." Tot en met eind volgende week wordt alleen waarschuwend opge treden. Leerlingen die daarna met een sigaret worden gezien, krijgen een tijdstraf. Worden ze daarna nog een keer betrapt, dan volgt Op locatie Bergweg van het Goe- se Lyceum mag sinds deze week helemaal niet meer worden ge rookt. Ook buiten is een sigaret opsteken nu uit den boze. een gesprek met de ouders. Hoe wel er wordt gesurveilleerd, geeft De Gans toe dat maar tot op zeke re hoogte kan worden gecontro leerd of het verbod wordt nage leefd. „Er is altijd wel ergens een plekje waar je even ongezien een sigaret kunt opsteken." Het rookverbod geldt overigens ook voor docenten, maar voor de 'echte verslaafden' onder hen is er nog wel een rookkamertje. „Als het maar uit het zicht van de leerlingen gebeurt", aldus De Gans. Met het rookverbod zet de afde ling voor beroepsonderwijs een volgende stap in haar streven een 'gezonde' school te zijn. Eerder werd het aanbod van snacks in de kantine aan banden gelegd, daar naast is er veel aandacht voor sport. teiten als overnachtingsmogelijkheden bij aanslui ten - is de gedachte achter het initiatief. Het tipi- dorp, dit jaar voor het eerst opgezet, biedt moge lijkheden als 0utdoorcooking, voor zowel recrean ten als bedrijven. foto Marijke Folkertsma ZONNEMAIRE - Een bijzondere manier van over nachten op een steenworp afstand van het Greve- lingenmeer. Op Landschapscamping Kijkuit in Zonnemaire kunnen kampeerders terecht in tipi's in diverse soorten en maten. Het tipidorp maakt deel uit van het 'Rondje Grevelingen'. Onder de ze noemer werken ondernemers samen aan pro ducten waarin het Grevelingengebied centraal staat. Water, natuur, rust en ruimte zijn dé sterke punten van het gebied. Daar moet je met activi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49