Geul blijft Nieuwvliet bezighouden Op het stadje Axel rust Boeren richten eigen natuurvereniging op Communicatiesysteem Eggietalk krijgt financiële steun van Brussel Stroming én drijfzand bij Verdonken Zwarte Polder zeer gevaarlijk. Noodrem Gemeente maakt vaart met projecten om Axel impuls te geven. Terneuzense vinding steeds populairder bij basisscholen. 26 Woensdag 22 augustus 2007 PZC door René Hoonhorst NIEUWVLIET - De strandgeul bij de Verdronken Zwarte Polder blijft de gemoederen in Nieuwvliet en omstreken bezighouden. Opleiders van de Reddingbrigade West-Zeeuws-Vlaanderen consta teerden vorige week tijdens hun lessen dat er een behoorlijk sterke stroming stond bij de geul. Zelfs bij vloed als zwemmers normaal bijna vanzelf naar de kust drijven, moeten geoefende zwemmers be hoorlijk hun best doen om tegen de stroom in naar het strand te zwemmen. Strandwachters en campinghou ders signaleerden nog geen badgas ten die in problemen kwamen. Op het strand doen zich echter ook nog problemen voor, meldde Pas- cale Pielaat van camping 't Schor re. Tijdens een begeleide wande ling vorige maand wees een gids de wandelaars een veilige over steekplaats. Ze hoefden daardoor niet om te lopen via de speciaal over de geul aangelegde vlonder. De makkelijk doorwaadbare plek Voorzitter ondernemend Nieuw vliet wijst ook op eigen verant woordelijkheid badgasten en be langen natuur.Ruiterpad langs dijkteen moet wel snel komen. zou ook een mooie oversteek plaats voor ruiters zijn, maar vlak daarna zakte een paard toch weg in drijfzand. Het dier kon gelukkig op eigen kracht loskomen, maar de ruiter viel in het water. Veilig is de geul dus zeker nog niet, consta teerde Pielaat. Ook al niet omdat de borden die waarschuwen voor het drijfzand dit voorjaar zijn weg gehaald. Dat was misschien wat voorbarig, stelt Johan Provoost, voormalig wethouder en de huidi ge voorzitter van ondernemend Nieuwvliet. Hij heeft de klachten van de campinghoudster vorige week al ter sprake gebracht tijdens een commissievergadering. Maar Provoost sluit zich niet onver kort aan bij de suggestie van voor ganger Mare Rijk. De vorige onder nemersvoorzitter pleit voor een ondiepere geul. Door de slufter breder te maken, lijdt de natuur niet onder grotere veiligheid, denkt Rijk. Provoost betwijfelt dat. Hij verwacht dat de natuur een aantal euvels herstelt en vindt daar naast dat mensen ook zelf verant woordelijk zijn. Zo moeten kinderen die nog niet goed kunnen zwemmen door hun ouders in het oog worden gehou den. Wel moet het vorig jaar be loofde ruiterpad aan de teen van de dijk snel worden gerealiseerd, vindt Provoost. Wethouder Leen Wille beloofde al de situatie rond de geul door te spreken met het waterschap en natuurorganisties. ZAAMSLAC - Oost- en midden Zeeuws-Vlaanderen heeft haar ei gen Agrarische Natuurvereniging (ANV); De Groene Oogst. De ANV heeft als doel bestaande natuur bij agrarische bedrijven te onderhouden en ook nieuwe na tuur te ontwikkelen, mits die past binnen een moderne agrarische be drijfsvoering. Zij wil ook gespreks partner zijn van gemeente, provin cie en waterschap. Niet alleen boe ren kunnen lid worden van De Groene Oogst, ook niet-agrariërs mogen meedoen en meedenken. Overal in het land zijn al ANV's opgericht, maar De trein is 's zomers zo gek nog niet. De voordeelurenkaart is de he le dag geldig, ook al voor negen uur 's morgens. En je komt nog eens iemand anders tegen. Op de terugweg naar Zeeland voegt zich een mevrouw in een gro te rolstoel bij ons. Spoorwegperso neel heeft haar keurig netjes naar binnengeholpen. De vrouw blijft door Raymond de Frel AXEL - Is er deze week een zweef- vliegkamp in Axel? Nou, dan zal er ongetwijfeld wel eentje neerstor ten! Want in Axel... daar gaat de laatste tijd toch alles mis wat er maar kan misgaan? Natuurlijk, het is een cynisch grap je, maar stiekem zit er wel een kern van waarheid in. Het stadje is de laatste maanden met regelmaat in het nieuws. Omdat er weer eens brand was, omdat er werd ge vochten of omdat er een tijdje geen stroom was. Axel zit haast let terlijk in de hoek waar de klappen vallen. En denk je de rampspoed eindelijk achter je te hebben gela ten, dan zorgt een flinke hoosbui er plots weer voor dat 45 mensen een paar dagen thuis moeten zit ten. Omdat het dak van hun werk plaats is ingestort. De gifbeker was dus amper leeg of hij werd zondag avond in een halfuur tijd alweer gevuld met zeker dertig millimeter zure regen. Zeker is dat het gat van twintig bij twintig meter in het dak ge lijkstaat aan tonnen schade. Iets verderop, bij Axels grootste pu bliekstrekker Pot, doen bulldozers deze dagen beulswerk. De ravage bij het meubelbedrijf zorgt ervoor dat veel potentiële bezoekers de stad nu links laten liggen. Een vuurzee vernietigde eind juni het magazijn van de meubelgigant vol ledig. Gevolg: miljoenen euro's schade en zeker vier maanden geen stoel of eettafel meer te koop aan de entree van Axel. Omwonenden kregen die nacht het gevoel in een sciencefiction film te zijn beland. Twee weken la ter doemden opnieuw filmscena rio's op, toen er in de buurt van de Langeweg enorme klappen te horen waren. Een loods van pallet- bedrijf Den Doelder ging, inclusief een aantal gasflessen, in vlammen op. Dan was er recentelijk nog een overval op de Aldi, een shoarma- tent die kort en klein werd gesla gen, een steekpartij in de Zee straat, een vechtpartij bij een speel- automatenhal en een kort duren de stroomstoring... leg het uit hoe je wilt, maar je kan stellen dat Axel in beweging is. Alleen, op een wijze die er niet toe bijdraagt dat het stadje er wel bij vaart. „Aan branden en onweer kun je helemaal niets doen, maar het pakt ons wel", zegt voorzitter Pier re Eijsackers van de stadsraad. En dan kom je haast automatisch weer uit bij de vragen die Axel al tijden probeert te beantwoorden: hoe maken we de weekmarkt op Oost-Zeeuws-Vlaanderen was nog een blinde vlek. De Hulster wethouder Toon Maas sprak tijdens de oprichtingsbijeen komst in Zaamslag de bestuursle den van De Groene Oogst toe: „We zullen altijd alert moeten zijn om het landschap te behouden of te optimaliseren en De Groene Oogst vormt daarbij een extra paar ogen. We moeten deze agrariërs, beheerders van het landschap, koesteren omdat ze naast hun re guliere werkzaamheden deze extra stap willen zetten. Daarnaast zijn dergelijke projecten goed voor het imago van de landbouwsector." Bij meubelbedrijf Pot is het puinruimen in volle gang. foto Peter Nicolai zaterdag weer tot het kloppende hart van Zeeuws-Vlaanderen? Hoe maken we het centrum van Axel weer bruisend? Eijsackers: „Ik weet niet hoe het komt, maar op een of andere manier valt het in Axel altijd meer op dan in andere plaatsen. Ik bedoel: volgens mij is het een algemene tendens dat de weekmarkten minder druk wor den bezocht. Misschien heeft Axel op dit vlak zijn verleden wel te gen. Vroeger kwam half Zeeuws-Vlaanderen naar hier om boodschappen te doen. We heb ben nog steeds alle voorzieningen, maar we missen een paar winkels met body. Zaken zoals een Hema, die een aantal jaren geleden Axel heeft verlaten. Daarnaast zitten wij verlegen om een hotel. We 'Er ligt zes ton klaar voor de Noordstraat, maar het is tot nu toe nog blijven liggen' hebben genoeg horecagelegenhe den, maar volgens mij is er geen enkele plaats waar je kan slapen." De gemeente Terneuzen stelt twee miljoen euro beschikbaar om Axel een impuls te geven. „We moeten in Axel een aantal projecten ver snellen", zegt wethouder Co van Schaik. „Denk bijvoorbeeld aan de nieuwe woonwijk aan de Buiten weg. En het plan om op de voor malige plek van drukkerij Vink zo'n dertig appartementen te bou wen. Er ligt zes ton klaar voor een opknapbeurt voor de Noordstraat. Alleen, het is tot nu toe allemaal blijven liggen. Dat komt toch deels door de grootschaligheid van de gemeente Terneuzen. Er zijn twaalf kernen, wat de voortgang van projecten in een bepaalde kern niet altijd ten goede komt." De stadsraad presenteert dit najaar een lange termijnvisie, die de nega tieve spiraal moet doorbreken. Net zoals de nieuwe stichting Axel Vooruit ernaar streeft om de leef baarheid in Axel op te krikken. Want Axel? Dat heeft het nog al tijd in zich een waardevolle parel te zijn. Daar kan geen brand of bui verandering in brengen. Tip? redactie@pzc.nl met haar rolstoel pontificaal mid den op het balkon staan en vult zonder enig probleem de toch vrij grote ruimte. „Nee", verkondigt ze luid, „over de service van de NS heb ik weinig te klagen. Ik heb nog maar twee keer aan de noodrem moeten trekken, omdat er niemand kwam om mij uit de trein te hel pen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Eggietalk, het e-mail- systeem dat kinderen overal ter we reld in staat stelt met elkaar te com municeren zonder talenkennis, krijgt financiële steun van de Euro pese Commissie. 'Brussel' stelt in totaal 60.000 euro beschikbaar om het project, dat in Terneuzen is be dacht, verder te ontwikkelen. Het begon ruim drie jaar geleden allemaal met Eggiedoll, leuke pop petjes in een ei, voorzien van de kleuren van de landen van de Eu ropese Unie. Doel van de poppe tjes: de jeugd informatie verstrek ken over de EU. Wil Boxman uit. IJzendijke, met Terneuzenaar Ariël Meeusen de be denker van het communicatiesys teem voor kinderen: „We hebben van Eggietalk nu een stichting ge maakt. Met de subsidie kunnen we de website verder uitbreiden. We hebben nu vijfhonderd woord beelden. Dat worden er meer. En daarnaast gaan we onder meer Eu ropese lessen toevoegen, waarmee de kinderen spelenderwijs infor matie krijgen over de Europese Unie." Boxman sluit niet uit dat er op langere termijn meer subsidie beschikbaar komt. Daarnaast gaat Eggietalk ook door met benaderen van tienduizenden basisscholen in Europa. In Neder land en België is die presentatie al in volle gang en ook vanuit Tsje chië, Polen en andere landen in De Europese Commissie heeft de bedenkers van het communicatie systeem voor scholieren Eggie talk een subsidie van 60.000 eu ro verleend. Oost-Europa is de belangstelling groot. Inmiddels zijn honderden scholen regelmatige bezoeker van de website (www.eggietallc.com). Tot nu toe moest daar een beschei den bedrag voor worden betaald, maar nu de Europese Commissie in de buidel heeft getast, is gebruik van het programma gratis. De woordbeelden waarmee Eggie talk werkt, zijn onderverdeeld ix- zeven woordgroepen. Die sluitf aan bij de belevingswereld van ki deren van 8 tot 12 jaar. Thema s zijn onder meer de school, thuis en hobby's. Door icoontjes aan te klikken kan een leerling bijvoor beeld laten weten dat hij van voet bal houdt en een broer en een zus heeft. De computer vertaalt het woord bij elke icoon naar de taal van de ontvanger. Eggietalk kreeg eerder al een subsidie van de pro vincie Zeeland. Ook tal van minis teries van Onderwijs werken mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42