Zeeland voorkeursbanen R GS willen uitstel van debat over WCT Jonge tuimelaar in Oosterschelde gezien hangen Hagelkanon PZC Woensdag 22 augustus 2007 3 klimaatperioden van dertig jaar. Zo'n periode is ook nodig om con clusies te trekken over voorkeurs- banen van onweer. Die zijn in het onderzoek van Boer daarom niet uitgewerkt. Ook waren de deltawerken nog in een beginfase; de afsluiting van de zeearmen heeft invloed op de vor ming van buien. De adjudant trekt enkele lijnen bo ven Zeeland. Heel veel buien ko men met (zuid)zuidwesten wind mee; dat is met name in de zomer duidelijk merkbaar. Bij westelijke wind treden in het oostelijk deel van de provincie actievere buien op en is het aan de kust droger. „Dat doet zich in het bijzonder in het voorjaar en begin van de zo mer voor. Het heeft te maken met de nog niet zo hoge temperatuur van het water. Dat effect wordt omgedraaid naarmate de zomer vordert en in het najaar. Dan zijn er aan de kust wat meer buien." Voorspellingen houden met derge lijke gegevens nauwelijks rekening. Egthuijsen kan zich de kritiek van bijvoorbeeld strandpaviljoenhou ders voorstellen, die klagen dat de verwachting voor de kust dikwijls niet klopt. „Je moet het goed kop pelen aan het jaargetijde." Kijkend naar de resultaten van Boers onderzoek, merkt hij op dat een verklaring voor de voorkeurs- banen van buien heel lastig is. „Je kunt een mooie buienbaan op pa pier hebben, maar die klopt lang niet altijd." De windrichting, de watertemperatuur, de grondsoort (zand warmt sneller op dan pure klei), het getij - allemaal factoren die in meer of mindere mate een rol spelen. „Als laagwater op een bepaald tijd stip valt - aan het begin van de middag, net voor de maximum temperatuur wordt bereikt - staat er minder water. De zandplaten lig gen droog, gaan blinken en heb ben effect op buien. In tegenstel ling tot hoogwater, als met de vloed kouder water binnenkomt en de platen bedekt zijn", legt Egt huijsen uit. Tegenwoordig maakt de Lucht macht Meteorologische Groep ge bruik van modernere en snellere technieken. Satellieten zijn onmis baar geworden. „We maken voor vluchten, zoals boven Zeeland met de Pilatus-lesvliegtuigen, voor de zeer korte termijn zo gedetailleerd mogelijke verwachtingen." Buienonderzoek Boer Periode 1 januari 1963 tot en met 31 december 1967. 620 regenwaarnemers (74 in België) en 115 onweerwaarne mers (15 in België). 17 bliksemtellerstations (in Wolphaartsdijk en Woens- drecht met een bereik tot 1000 kilometer. Elke dag om 07.00 uur een 24-uurs aftapping met het re genglas, sommige punten twee maal per dag (07.00 en 19.00 uur). ►- Drie miljoen gegevens ver werkt, waarvan meer dan een half miljoen regenwaarnemin gen en meer dan 30.000 blik- semwaarnemingen. COMMENTAAR echtvaardigt bescherming van fruit de inzet van lawaaiige hagelkanonnen? Jazeker, zeggen de bewoners van de Zak van Zuid-Beveland. Volgens een mini-enquête van het CDA kan zelfs 96 procent van de mensen leven met het incidentele geknal. Dat is niet verwonderlijk, want je ziet je buurman liever oogsten dan treuren. In dat licht bezien is het triest de stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland via de Raad van State de kanonnen van twee telers het zwijgen wist op te leggen. Toch heeft de stichting wel een punt. Want de Zak is een stiltegebied en de kanonnen veroorzaken inderdaad veel geluidhinder. Uit onverdachte bron komt nu nog een argument om het gebruik van het hagelkanon te heroverwegen. De Luchtmacht Meteorologische Groep plaatst nadrukkelijk kanttekeningen. De kanonnen helpen vermoedelijk nauwelijks en bovendien heb je voor deze methode niet een teler maar een weerkundige nodig. Dit alles lijkt te pleiten voor serieus vervolgonderzoek naar het gebruik van het hagelkanon. Dat lijkt nuttiger, dan een proef met slechts acht kanonnen, waar bezwaarlijk zwaarwegende conclusies aan verbonden kunnen worden. door Rinus Antonisse GOES - Al enkele dagen wordt in de Oosterschelde een tuimelaar waargenomen. Het gaat om een jong dier, dat met name in het oos telijk van de zeearm regelmatig is gezien, onder meer in de omge ving van de Bergse Diepsluis. Volgens een bericht op de website van zeezoogdierennieuws besteedt de tuimelaar de meeste tijd aan het zoeken naar eten. Het beest blijft daartoe steeds drie tot vijf mi nuten onder water. Spectaculaire sprongen boven water (breach) blijven beperkt. Wel speelde de tui melaar met een plastic zak op de rugvin. De tuimelaar is de bekendste dol fijnsoort, tussen twee en vier me ter lang. Het dier jaagt op alle soor ten vis. In de Zeeuwse kustwate ren is het een weinig voorkomend zoogdier. door Ben Jansen GOES - Provinciale Staten van Zee land kunnen pas later dit jaar pra ten over de mogelijke gevolgen van containeractiviteiten binnen het Sloegebied op de plannen voor de Westerschelde Container Ter minal. Het was de bedoeling dat het on derwerp eind volgende maand aan de orde zou komen. Het dagelijks provinciebestuur heeft de Staten laten weten de be handeling van de analyse hierover te willen uitstellen. Op die manier ontstaat tijd om ha venschap Zeeland Seaports, de ini tiatiefnemer voor de WCT, op het rapport te laten reageren en om een aantal bevindingen nader te bezien. Gedeputeerde Staten hebben op dracht gegeven voor de analyse na dat havenbedrijf Verbrugge dit voorjaar zijn plannen presenteer de voor een containerkade aan de Quarleshaven. Deze VCT, die zon der lange planologische procedure aan te leggen is, zou de WCT wel eens in de wielen kunnen rijden. GS willen nog weten hoe scheep- vaartkundigen denken over de ma noeuvreermogelijkheden voor gro te schepen in de Quarleshaven. Voorkeurslijjnen regenbuien Regen- en onweersbuien blijken bepaalde routes te verkiezen boven andere. Deze voorkeur wordt onder andere bepaald door eb en vloed, de temperatuur van het zeewater en de grondsoort. PZC Willem Adriaansens weerkaart Meteo Woensdrecht voorkeursbaan regenbui droger gebied gebroken door het schuren en in middels is de helft van de glazen aan boord gesneuveld", e-mailt Su- zanna Maas vanaf de Tecla, die gis termiddag midden op de Noord zee in zuidwestelijke richting voer. Ook daar veel zeezieke jongeren. Ceddric: „Ons grootzeil staat op het punt om 't te begeven. We moeten 'm zo naar beneden ha len. Dat is niet heel erg, want we hebben in totaal acht zeilen." Dat is genoeg om vandaag de fi nish in Oostende te halen. Race 2 Sail de Ruyter Zeilrace van Den Helder naar Oostende. In vier dagen moet men zo veel start 19 mogelijk mijlen afleggen. Afgebakend vaargebied op Noordzee Oostende Na finish varen deelnemers samen naar Sail de Ruyter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3