Buien volgen boven Sprinten om over de reling te D Groen(t])e PZC tint De krant 4 weken voor €9,95! Welk zeilschip legt in vier dagen de meeste mijlen af? Daar gaat het om in de RaceiSail, een zeilrace tussen Den Helder en Oostende. De PZC volgt de 35 Zeeuwse deelnemers. 2 Woensdag 22 augustus 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Even dacht ik dat hij uit de dood was opgestaan. Bij de aflevering van De Groene Amsterdammer waarin het vertrek wordt gemeld van hoofdredacteur Hubert Smeets zat vorige week een speciale bijlage over het Gergiev Festival. Dat opende een prachtig stuk van Martin van Amerongen. Hij was van 1985 tot 1997 hoofdredacteur van 'De Groene' en - na de snelle aftocht van zijn opvolger Gerard van Westerloo - opnieuw van 1999 tot 2002. Zou hij nu weer...? Natuurlijk niet, want Van Amerongen, een van de weinige journalisten die het predikaat legendarisch verdient, overleed vijfjaar geleden. Mijn eerste schreden in de journalistiek zette ik bij De Groene Amsterdammer. Het blad zag wel wat in mijn interviews met de destijds onbekende schrijvers Paul Auster en Marcel Möring. Ik mocht de teksten komen inty pen in het redactiekantoor aan het Amsterdamse Westeinde. 's Morgens om half negen was daar maar één iemand aan het werk: Martin van Amerongen. In een vloek en een zucht legde hij uit hoe de computer werkte. „Laat de leestekens maar zit ten", zei hij. „Ik weet ook niet hoe dat moet. Dat doet de eind redactie wel." Deze superieure stilist wist niet waar hij de lees tekens moest vinden? Geloof het maar niet. Terwijl ik zat te typen, hoorde ik hem een verdieping lager uit volle borst aria's zingen. Wie weet uit Wagners Tristan und Isol- de, waarover zijn stuk in de Gergiev-bijlage gaat. Nu mag ik enkele aspirant-journalisten begeleiden voor de zo- merpagina's van de PZC. Studenten van de Hogeschool Zee land en de Roosevelt Academy. Hartstikke leuk. Awesome, zou den zij zelf zeggen. Over computers hoef ik ze niks te vertellen. Dat doen zij wel aan mij. In een vloek en een zucht legde hij uit hoe de computer werkte Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveiand Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs, Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax. 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst Via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gébruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op vwArw.pzc.ni Wilhelminadorp 240 millimeter, Kloosterzande 152 millimeter. Tussen deze regenvalcijfers van afgelopen juli gaapt een fiks gat. Dat komt meer voor in Zeeland. Je hebt droge, natte en natste plekken. Buien hebben zo hun voorkeursbanen. De Meteo van de vliegbasis Woensdrecht (Koninklijke Luchtmacht) kwam na een groot onderzoek veertig jaar geleden al tot die conclusie. door Rinus Antonisse Eb en vloed, de tempera tuur van het zeewater en de grondsoort hebben gro te invloed op de buienvor ming in Zeeland. Adjudant-onder officier Mario Egthuijsen van de Luchtmacht Meteorologische Groep in Woensdrecht heeft het over 'voorkeursbanen'. Die zijn schuldig aan het feit dat het op de ene plaats vaak flink giet, terwijl het een paar kilometer verderop Weerkamer van de Luchtmacht Meteorologische Groep, foto Willem Mieras droog is of hooguit wat miezert. Eén van zijn voorgangers, toenma lig hoofd Meteo kapitein J. H. Boer wilde het naadje van de kous we ten. Hij wist ruim zevenhonderd regen- en onweerwaarnemers in Zeeland, Goeree-Overflakkee, Voorne-Putten, West-Brabant (tot aan Breda) en een aantal Belgische vrijwilligers te strikken voor een grootscheeps buienonderzoek. Ook kwamen er zeventien blik- semtellerstations. Tussen 2963 en 1968 werden drie miljoen gege vens verzameld en geanalyseerd. Adjudant Egthuijsen heeft het rap port opgeduikeld uit het archief Een pak papier dicht betikt met ouderwetse schrijfmachineletters en met de hand ingetekende kaar ten. Hij kijkt er met enig ontzag naar: het moet in het computerlo- ze tijdperk een heidens karwei zijn geweest. Geen e-mail; de waar nemers stuurden maandelijks een speciale briefkaart op met hun da gelijkse bevindingén. „Dan had Boer ineens enkele post zakken vol", lacht Egthuijsen. „Ik heb begrepen dat de hele Meteo meegedaan heeft aan het verwer ken van de gegevens. Er was ken nelijk veel enthousiasme voor." Er verschenen zeven tussenversla- gen en in 2969 een eindrapport. Het is vrijwel vergeten, maar de uitkomsten zijn nog altijd van kracht. Egthuijsen tekent er wel bij aan dat een periode van vijfjaar voor klimatologen erg kort is. Een onon derbroken reeks van minstens tien jaar geeft meer houvast. Niet voor niets rekenen meteorologen met Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie e zeeziekte slaat toe op de schepen, nu het harder is gaan waaien. „Het is hier één grote kotsboel", zegt Ceddric Bobson (27) uit Middelburg. Hij kan er gelukkig nog om lachen. „Ik voel me nu weer goed, maar tien van de twintig mensen zijn zeeziek. Telkens sprint er weer een tje naar het dek om over de reling te hangen." Ceddric vaart mee op de Gallant, een zeillogger uit 1916. Het schip voer gisteravond twintig zeemijlen voor de Engelse kust, bij Great Yar mouth. „We hebben al 180 mijl ge varen!", zegt de Middelburger en thousiast. „Ik hoor net dat we tweede liggen. Erg mooi!" De schepen moeten telkens naar een zogeheten 'waypoint' in zee varen. „De kapitein geeft door welk punt ze bereikt hebben", legt Monique Touw van organisator At Sea Sail Training uit. „Wij bereke nen vervolgens hoeveel mijlen de schepen afleggen." De race is gisteren dus echt begon nen. Spannend, want de wind zorgt ook voor kleine problemen aan dek. „De val van het topzeil is Gedrag van buien en onweer boven Zeeland Buien komen het meest voor over de koppen van de eilanden, de baan Aardenburg-Sloe-Duiveland-Oude Tonge-Rotterdam en de baan Sas van Gent-Woensdrecht-Roosendaal-Dordrecht; ruim de helft is gekoppeld aan windrichtingen tussen zuidwest eri west. Vanaf begin juli neemt de buienactiviteit bij een zuidwestenwind boven de noordelijke eilanden beduidend toe. Noord-Beveland, het centrale deel van Schouwen-Duiveiand en Overftakkee zijn extra gevoelig voor buien met onweer. Boven zandgronden en benedenwinds hiervan activeren buien veelal, met grotere neerslag-intensiteit en -hoeveelheden. Zand zit vooral in de kuststrook, het grensgebied van Zeeuws-Vlaanderen en kreekruggen in het centrale deel van Zuid-Beveland. Eind van de zomer komen buien 's avonds en 's nachts vaker boven de Noordzee en de koppen van de eilanden voor. De grotere buienactiviteit boven zee is nog duidelijker van september tot en met november. Nachtonweer treedt voornamelijk op langs de kust (inclusief de pen van de eilanden) en tussen Tholen en Bergen op Zoom. Bijna 90 procent van het onweer komt voor bij windrichtingen tussen west noordwest en Zuidwest. De regen van afgelopen juni en juli volgde niet de destijds gevonden buienbanen. Dat zegt niets: in één jaar kan de situatie compleet afwijkend zijn. Juli kende een neérslagströok van Schoondijke via Wilhelminadorp en Ka- pelle naar Steenbergen. Mario Egthuijzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2