Gezondheid een nier van jou? de lepralijder aan Voorrang? Abortuspil is net zo veilig als curettage Schedelbestraling helpt bij longkanker Rokers hebben meer kans op blindheid Handen niet schoner met antibacteriële zeep Eurotransplant Afvalfilters PZC Woensdag 22 augustus 2007 21 lang de ziekte bestaat (de oudste beschrijvingen gaan terug tot circa 6oo voor Christus) door hun om geving worden verstoten. De ver warring met de bijbelse melaats heid heeft daar mogelijk aan bijge dragen. Bijbelteksten spreken na melijk over de noodzaak van af zondering van de melaatsen. In de Middeleeuwen, toen de ziek te in Europa veel voorkwam, wer den leprapatiënten zelfs officieel doodverklaard en na een doden mis de stad uitgejaagd. De lepralij ders verbleven in net buiten de stad gebouwde leprozenhuizen of lazernijen (genoemd naar de bij belse patiënt Lazarus). Op speciale dagen mochten zij de stad bezoe ken om te bedelen. Voorwaarde was dat zij hun komst overal dui delijk aankondigden met behulp van een houten klepper, de zoge heten klikspaan. Ook had iedere patiënt herkenbare kleding en een stok waarmee hij kon aanwijzen wat hij wilde kopen. Opdat de af stand met de gezonde burger maar zo groot mogelijk bleef. De oorzaak van lepra bleef zoals die van veel ziekten, lang onbe kend. Een straf van God voor bega ne misstappen was - wederom vanuit de bijbelse melaatsheid - de meest geaccepteerde verklaring. De opkomst van de moderne we tenschap leidde in 1873 tot de ont dekking van de ware oorzaak. De Noorse arts Armauer Hansen iso leerde Mycobacterium leprae, een broertje van de bacterie die tuber culose veroorzaakt. Tegenwoordig weten we dat deze bacterie door hoesten of niezen gemakkelijk overgaat van de ene mens op de andere. Dat desondanks zelfs in de hoogtijdagen van de ziekte niet iedereen lepra ontwik kelde, komt doordat bij meer dan zeventig procent van de mensen het afweersysteem de bacterie zo snel opruimt, dat er geen merkba re ziekteverschijnselen ontstaan. Krijgt het afweersysteem de bacte rie niet klein, dan duurt het enkele jaren voordat de zich zeer lang zaam delende bacterie ziektever schijnselen veroorzaakt, zoals lich te, ongevoelige vlekken op de huid. Ook dan nog kan het afweer systeem in veel gevallen de ziekte redelijk binnen de perken houden. Alleen als het afweersysteem het helemaal laat afweten, ontstaat de zogeheten lepromateuze vorm van lepra. Dit is de beruchte vorm die leidt tot ernstige verminkingen. In veel Europese landen is lepra de afgelo pen eeuwen 'spontaan' minder vaak voorgekomen, waarschijnlijk mede door de verbeterde hygiëne en een verbeterde afweer bij veel mensen. Lepra is tegenwoordig goed te ge nezen met antibiotica. Het feit dat De ziekte lepra heeft onder meer een dikke en hobbelige huid en het uitvallen van hoofdhaar tot gevolg. foto GPD er jaarlijks nog enkele honderddui zenden mensen ter wereld lepra krijgen, is dan ook vooral het ge volg van het ontbreken van een goede gezondheidszorg ter plaatse. Een abortus uitgevoerd met de 'abortuspil', een pil die de hech ting van het prille embryo in de baarmoeder onmogelijk maakt, is net zo veilig als een abortus waar bij het embryo uit de baarmoeder wordt weggezogen (zuigcuretta ge). In beide gevallen is het risico op problemen bij een volgende zwangerschap (miskraam, vroegge boorte of buitenbaarmoederlijke zwangerschap) even groot, consta teert J. Virk (University of Califor nia, Los Angeles) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine. Door bij patiënten met kleincellige longkanker (een vorm die bij onge veer 20 procent van de longkanker patiënten voorkomt) de schedel preventief te bestralen, daalt de kans op uitzaaiingen in de herse nen van 40 procent naar 14 pro cent. Bovendien verdubbelt de overlevingskans na een jaar van 13 tot 27 procent. Dit concludeert B. Slotman (VU Medisch Centrum, Amsterdam) in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine op grond van onderzoek bij 286 patiënten. foto GPD Niet alleen de longen, het hart en de bloedvaten, maar ook de ogen lijden onder roken. Mensen die ro ken hebben vergeleken met niet-ro- kers zelfs een vier maal zo grote kans op macula degeneratie. Dat is wereldwijd de belangrijkste oor zaak van blindheid op latere leef tijd. Dit stelt J. Tan (University of Sydney) in het vakblad Archives of Ophtalmology op grond van een onderzoek onder 3654 men sen. Bij macula degeneratie sterft langzaam de gele vlek in het oog af Het gebruik van antibacteriële zeep (met het middel triclosan) heeft geen voordeel boven gewone zeep. Gebruikers van antibacte riële zeep lopen niet minder vaak door bacteriën veroorzaakte ziek ten op dan gebruikers van gewone zeep, constateert A. Aiello in het vakblad Clinical Infectious Disea ses. Hij concludeert dit op grond van een analyse van 27 studies over dit onderwerp. Gebruik van antibacteriële zeep vergroot boven dien het ontstaan van resistente bacteriën, stelt Aiello vast. Weinig onderwerpen in de zorg liggen zo gevoelig als 'voorrang krijgen op de wachtlijst'. Toch keert dit thema steeds terug. Meestal in de vorm: wie zich in gezonde tijden laat registreren als donor, moet later als patiënt voorrang krijgen boven mensen die dit weigeren. Minister Ab Klink van Volksgezondheid vindt dat nierpatiënten die een do nor hebben gevonden van wie de nier voor henzelf niet geschikt is, geen voorrang behoren te krijgen op de wachtlijst. De Gezondheidsraad vindt dat een voorkeursbehandeling alleen mag plaatsvinden op grond van on partijdige criteria. Dat mag niet gebeuren op grond van het bezit van een 'ruilmiddel' als een donornier. Patiënten die voor een niertransplantatie in aanmerking komen, worden door de medisch specialist aangemeld bij Eurotransplant International, in Leiden. Eurotransplant is verantwoordelijk voor het aanleggen en beheren van de wachtlijsten van alle orgaan- en weefseltransplantaties. De wachttijd gaat in op het moment dat de patiënt begon met de dialyse (hemodialyse of peritoneaaldialyse), niet pas op het moment dat hij of zij is aangemeld bij Eurotransplant. Eurotransplant wijst een beschikbare nier toe aan een patiënt. Daarbij wordt rekening gehouden met de duur dat de patiënt op de wachtlijst staat, maar ook met de weefseltypering en de bloedgroep van de donor en de patiënt. Eurotransplant beheert niet alleen de wachtlijst voor Nederland, maar ook voor België, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Kroatië en Slovenië. Het is daardoor mogelijk dat een Nederlandse patiënt een nier krijgt van een donor uit Duitsland of Slovenië. Nieren filteren afvalstoffen uit het bloed. Deze stoffen wor den daarna al plassend afge voerd. Zo blijft de hoeveelheid vocht in ons lichaam vrij con stant. Nieren hebben een enorme overcapaciteit: de meeste men sen krijgen pas klachten wan neer hun nieren voor minder dan 30 procent functioneren. Pas bij een capaciteitsverlies van 90 procent is nierdialyse of niertransplantatie noodzakelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21