till Wekelijks komen duizenden containers met ogenschijnlijk onschuldige lading uit China in Nederland aan. Maar in de containers vol speelgoed, eten, kleding en meubels zit ook giftig gas. Gifdeskundigen slaan alarm: „Ik zou met Sinterklaas geen speelgoed cadeau doen." Import uit China groeit explosief 1 2 Woensdag 22 augustus 2007 PZC de douane verzegelde contai ners met pallets openen voor inspectie. Als die in het land van herkomst zijn volgespoten met giftige bestrijdingsmidde len, moet er 'ontgast' worden. „Vaak is dat een kwestie van ventileren. Een paar uur tot en kele etmalen. Maar wij komen ook ladingen tegen waarvan je moet concluderen dat die over zeven jaar pas al hun gif heb ben losgelaten." Waar zij witheet van wordt, is dat maar twee procent van de containers wordt onderzocht: met meetapparatuur, perso neel gehuld in beschermende kleding, persluchtmaskers. De rest gaat volgens haar gewoon de Nederlandse en Duitse win kels in. „Natuurlijk weten alle betrokkenen dat dit zo werkt. Maar een betere controle en be straffing kost geld." De vakbeweging kent het pro bleem ook. „Het gebeurt wel eens dat vier man gestrekt moeten worden afgevoerd na het openen van een container op het haventerrein", zegt be stuurder Patrick Meeuwisse 'Er zijn ladingen die pas over zeven jaar hun gif hebben losgelaten' van de FNV-sectorraad Ha vens, zelf werkzaam bij een groot containerbedrijf „Maar de meeste bedrijven houden het scherp in de gaten. Als een container is gewaarmerkt als 'gegast' wordt er voorzichtig mee omgesprongen." Maar ook hij zegt: „Verreweg de meeste containers worden pas in het land van bestemming voor het eerst geopend, bij groothandels of winkels. Meest al worden de containerdeuren een paar uur opengezet om te luchten. Wij krijgen daar wei nig klachten over." Volgens de Arbeidsinspectie zijn er sinds 2000 vier ongevallen gemeld, waarbij 'een aantal' mensen voor enige tijd in het zieken huis is opgenomen. Ook andere controlerende in stanties in ons land maken zich tot nu toe niet druk over deze zaak. De douane zoekt vooral naar drugs. De Inspec tie VROM controleert steek proefsgewijs. Als er een contai ner wordt aangetroffen met grote concentraties gifgas, moet die op het haventerrein blijven staan om te worden ge lucht. De Voedsel- en Waren Autoriteit ten slotte reageert vooral op klachten - en die zijn er weinig. Ruud Cornelisse, directeur van speelgoedketen Intertoys zegt dat het probleem zijn bedrijf niet raakt. „Wij gebruiken geen pallets, onze producten worden in dozen gestapeld in containers. Prénatal, gespecialiseerd in ba by- en kleuterartikelen, liet gis teren weten ervan uit te gaan 'dat de afspraken met de produ cent over veiligheid goed wer ken'. „Wat hier binnenkomt is volgens ons veilig." Speelgoed- handel en -importeur Bart Smit weigert te reageren. De Waard: „Het probleem wordt gebagatelliseerd. Ik zou met Sinterklaas geen speelgoed kopen." door Thomas Olivier en James McGonigal 25.000 - 23.007.135.000 goederenimport uit China (x min euro) 20.000 - goederenexport naar China (x min euro) 15.000 - 10.000 5.000 3.262.546.000 "M f# '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07* voorlopig cijfer januari - mei Speelgoed, meubels, voedingsmiddelen en kleding: China verscheept wekelijks duizenden contai ners naar Nederland. Zodra de inhoud op houten pallets staat, klaar voor de export, wordt de container volgespo ten met giftig gas om bacteriën en insecten in het pallethout te doden. Maar daarmee wordt ook de lading zwaar vervuild. Het gif nestelt zich in kleding, speelgoed en bijvoorbeeld ma trassen. Ineke de Waard, directeur van ontgassingsbedrijf Holland Fu migation, komt regelmatig in de Rotterdamse containerha vens en begrijpt best dat bui tenlands ongedierte moet wor den geweerd. Maar ze ergert zich aan de manier waarop dat gebeurt. „Natuurlijk word ik hier emotioneel over. Klachten worden door iedereen gene geerd. Het kan ook anders. Nu moet het zo goedkoop moge lijk. Die strijd wordt gevoerd over de rug van de consu ment." Zij staat niet alleen in haar kri tiek. Donald Uges, hoogleraar toxicologie aan het Universitair Medisch Centrum Groningen, wijst erop dat ook mensen langdurig aan het gif worden blootgesteld. „Kinderen liggen uren op een matras die uitwa semt. Zij houden hun lieve- lingsknuffel vaak dag en nacht bij zich." Hij vindt dat het ver gassen onmiddellijk moet wor den gestaakt. „Dit risico is ver mijdbaar en het moet uitgeban nen worden. Weg met die troep!" De gebruikte gassen werken op het zenuwstelsel, waar schuwt zijn collega Martin van den Berg van de Universiteit Utrecht. „Van één babyknuffel hoeven mensen niet in paniek te raken. Maar de gezondheids risico's nemen wel toe." Het bedrijf van Ineke de Waard wordt een aantal malen per maand opgeroepen door grote rederijen, die op last van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12