Buitenland Dewinter wil onmiddellijk Vlaamse staat 'Hof België delft eigen graf VN zetten extra teams in voor hulp aan Peru Extreemrechtse voorman vraagt om spoedzitting parlement. Ex-leraar prins Laurent klaagt koninklijke adviseurs aan. Iran laat Amerikaanse academica vrij Veilige terugkeer ruimteveer Endeavour Dief valt in slaap bij Antwerps museum 'Chicken Busters' werkzaam in Miami Tientallen doden bij scheepsramp in Congo 1 O Woensdag 22 augustus 2007 PZC door onze correspondente Pascale Thewissen BRUSSEL - Filip Dewinter, voor man van het extreemrechtse Vlaams Belang, wil dat het Vlaams parlement in spoedzitting bijeen komt om over onafhankelijkheid te praten. Dewinter diende daartoe gisteren een verzoek in bij parlementsvoor zitter Marleen van de Poorten. Hij is het geruzie tussen Vlamin gen en Walen over een nieuwe re gering in België zat. Als het aan hem ligt, verklaart Vlaanderen zich eenzijdig onafhan kelijk. Dan zullen de Walen wel een toontje lager zingen, voorspelt hij. „Vlaanderen moet de tanden laten zien. Het Vlaams parlement moet, zonder te wachten op verde re federale onderhandelingen, zélf een autonoom statuut afkondigen en dat in een referendum aan de Vlamingen voorleggen", schrijft Dewinter op zijn website. Het stoort Dewinter dat de Vlaam se regering niet meer druk uitoe fent op de politieke onderhande laars. Volgens hem is het hoog tijd dat Vlaanderen 'het lot in eigen handen neemt'. Zo wil hij dat het Vlaams parlement zich desnoods een aantal bevoegdheden toeei gent, op het terrein van onder meer de gezondheidszorg, financiën, het werkgelegenheidsbe leid en de sociale zekerheid. Dewinter refereert aan een omstre den RTBF-uitzending eind vorig jaar. In een extra journaal meldde de Franstalige omroep dat Vlaande ren zich had losgemaakt van Bel gië en dat de koning het land had verlaten. De nepuitzending zorgde LIMA - Slachtoffers van de aardbe ving in Peru beklagen zich over de slecht gecoördineerde hulpacties van staatswege. Dit meldde een woordvoerder van de hulporganisatie SOS-Kinderdor- pen gisteren. De Verenigde Naties sturen daarom extra teams die de internationale hulp beter moeten coördineren. De hulp concentreert zich tot nu toe op de centra van de zwaar ge troffen steden lea, Pisco, Chincha en Canete en bereikt de omringen de dorpen niet. Mensen die niet in de stad leven, hebben geen toe gang tot drinkwater en andere le vensmiddelen. In totaal zijn zeker 176.000 mensen dakloos geworden na de aardbeving van vorige week woensdag. Het Rode Kruis liet dinsdag weten zijn hulp aan Peru te verdrievoudigen van 1,3 tot 3,4 miljoen euro. Het extra geld wordt uitgegeven aan dekens, watercon voor veel paniek. „Laten we het RTBF-scenario maar eens uitpro beren", aldus Dewinter. De onderhandelingen over een centrumrechtse regering in België slepen zich al meer dan twee maanden voort. Vandaag zou for mateur Yves Leterme een laatste voorstel op tafel willen leggen om uit de impasse te geraken. Vooral de Vlaamse eisen voor meer zelfstandigheid stuiten op veel verzet in Wallonië. 'Nederlander ziet wel wat in samenvoeging' Twee derde van de Nederlan ders ziet een samenvoeging van Nederland en Vlaanderen wel zitten. Dat blijkt uit een on derzoek in opdracht van RTL. Ruim 85 procent is voor inten sievere samenwerking met de Belgen. Meer dan 60 procent van de ondervraagden denkt dat beide landen beter worden van een fusie. Eén op de vijf Nederlanders denkt dat Nederland en Vlaan deren na samenvoeging geleid moeten worden door de Oran jes. tainers en waterzuiveringsvoorzie ningen en andere essentiële beno digdheden. Het Wereld Voedsel programma heeft inmiddels 500 ton voedsel over het getroffen ge bied verspreid. Vanuit Ecuador wordt 100 ton voedsel ingevlogen. Ook logistieke problemen maken de hulp er niet sneller en makkelij ker op. De belangrijkste weg vanaf Lima naar het zuidelijk gelegen Pis co is verwoest. De Peruaanse auto riteiten hebben een luchtbrug op gezet om Pisco in te komen. In de stad zelf is zeker 70 procent van de gebouwen vernietigd. Minister Bert Koenders (Ontwikkelingssa menwerking) geeft een half mil joen euro aan Peru voor hulp aan de slachtoffers. Het geld zal vooral gebruikt worden voor tenten, voedsel, medicijnen, water, sanitai re voorzieningen, psychologische hulp en een eerste aanzet tot we deropbouw. door André Grosemans BRUSSEL - De ware grafdelvers van de Belgische monarchie huizen aan het hof Volgens Rudy Bogaerts is de entourage van de Belgische koning Albert zelf ver antwoordelijk voor het slechte ima go dat de koninklijke familie heeft gekregen. Rudy Bogaerts (62), acht jaar lang de privéleraar van prins Laurent en zelf niet geheel onomstreden, wil in september een boek uitbren gen waarin hij het gedrag van de koninklijke adviseurs aanklaagt. Hij moet nog wel een uitgever zien te vinden. „Maar dat is geen probleem. Ik denk dat het tijd is dat iemand de waarheid vertelt", zegt Bogaerts. „De koninklijke fa milie is al genoeg schade berok kend." Volgens de voormalige leraar van Laurent stapelen de koninklijke raadgevers de stommiteiten op el- TEHERAN - Iran heeft de Iraans-Amerikaanse academica Ha- leh Esfandiari vrijgelaten, nadat de borg van ruim 230.000 euro was betaald. Esfandiari werkt bij het Woodrow Wilson International Center for Scholars in Washing ton. Iran verweet de academica steun te geven aan een plan van de Amerikaanse regering om het Iraanse regime ten val te brengen. kaar. „En dat is al lange tijd het ge val. Hoe kun je anders verklaren dat koning Boudewijn - na enkele waarschuwingen - in 1993 in Span je niet vergezeld was van een per soon die in staat was hartmassage toe te passen, zodat de stervende vorst moest wachten op de dokter van het dorp?" Een geplande reis van prinses Ma thilde naar Marokko haalt hij aan als een recent voorbeeld van bega ne stommiteiten. „Men kon toch voorzien dat het afvaardigen van 'Het is tijd voor de waarheid. De koninklijke familie is al genoeg beschadigd' een vrouw naar een aidsproject, tot moeilijkheden zou leiden in een moslimland. Door de fout van de hofhouding, moest prinses Ma thilde de vernedering ondergaan dat ze haar bezoek als persona non grata moest afzeggen." Voor Bogaerts zijn het vergelijkba re, 'verkeerde inschattingen' die de CAPE CANAVERAL - Het Amerikaan se ruimteveer Endeavour is giste ren om 18.32 uur (Nederlandse tijd) veilig geland in Florida. Het hitteschild van het ruimteveer was licht beschadigd bij de lancering. Het Amerikaans ruimtevaartagent schap NASA kwam na grondig on derzoek tot de conclusie dat er voor de zeven astronauten geen ge vaar zou zijn bij terugkeer in de dampkring van de aarde. ANTWERPEN - Een Nederlander is opgepakt die had ingebroken in het Scheepvaartmuseum Antwer pen. Hij was daar op een schip in slaap gevallen. De man is door de bewaking aangetroffen op een hou ten platbodem in 't maritiem park naast het museum. De man was waarschijnlijk over het hek ge klommen en brak daarna de toe gangsdeuren tot het schip open. prinsen Laurent en Filip 'kapot hebben gemaakt'. Rudy Bogaerts meent dat al het kwaad verenigd wordt in kabinets chef Jacques van Ypersele de Stri- hou. „Die man moet met pen sioen. Al té lang bestaat de konink lijke entourage uit verkrampte ka tholieken, die buitensporig belang hechten aan ceremonieën. Weet je dat er ambassadeurs zijn die twin tig jaar met een vrouw samenwo nen, maar hun partner niet mo gen meenemen naar officiële plechtigheden, omdat ze niet ge huwd zijn?" „Laurents adviseur Noël Vaessen (recentelijk is hij wegens het be gaan van fraude veroordeeld, red.) ging drie keer per dag naar de mis, en was daarom geschikt in de ogen van de hofhouding. Hem aan Laurent koppelen, was een van de vele dwaasheden die ze hebben uitgehaald. Het wordt tijd dat dit stopt. De entourage van de koning moet worden vernieuwd. Ook ech te Vlamingen, allochtonen en vrouwen moeten worden gewor ven." MIAMI - Een speciale eenheid in de Amerikaanse stad Miami maakt jacht op loslopende kippen. De drie mannen patrouilleren door de voorsteden. De Chicken Bus ters pakten tot nu toe 5000 kippen op, meldden media in de VS giste ren. De vogels zijn een gevaar voor het verkeer, vervuilen de straten en verstoren de nachtrust. De kip pen worden verkocht aan boeren. Het geld is voor goede doelen. KINSHASA - Bij een scheepsramp in de Democratische Republiek Con go (RDC) zijn afgelopen weekein de zeker 39 mensen om het leven gekomen. Een veerboot die men sen en koopwaar vervoerde, zonk in de rivier de Ubangui die op die plek de grens vormt tussen de RDC en de Centraal-Afrikaanse Republiek (RCA). Mogelijk was de boot te zwaar beladen. infographic: RV NEDER LAND gebieden ÜS Nederlands O NL en Frans FtI Frans 11 Duits I Koning Albert, zijn gemalin Paola, prins Filip, prinses Elisabeth, prinses Mathilde en prins Gabriel. Haleh Esfandiari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10