La Recouvrance Topzeilschoener De topzeilschoener La Recouvrance is een replica van een Franse aviso-schoe- ner uit 1817. Deze schepen werden, onder meer door Napoleon, gebruikt om voor oorlogskonvooien uit te varen. Daarnaast dienden ze als koeriersche pen om orders naar en van de diverse Franse bevelhebbers over de hele wereld te brengen. De schepen waren snel en wendbaar. Ze werden ook wel waarschuwingsschepen genoemd. De naam Aviso refereert aan zowel het Franse als het Spaanse woord voor waarschuwing. Een schoener is een langsgetuigd zeil schip met oorspronkelijk twee, maar later ook meer masten. De romp is lang en smal (4:i-verhouding) met een diep stekende kiel. De spanten hebben over de gehele lengte een S-vorm. Ken merkend voor de schoenertuigage is dat de achterste mast langer is dan de voor ste (met uitzondering van de vroege Europese schoenergetuigde schepen van de 19e eeuw). Bij drie-mast schoe ners kunnen de masten van gelijke leng te zijn of de middelste mast langer dan de andere twee. De voorste mast (fokke- mast) was vaak voorzien van twee razei len. De bouw van La Recouvrance begon in 1990 en het schip werd in 1992 te water gelaten. De bouw was een project van Le Chasse Maree, een organisatie die zich toelegt op behoud en terugkeer van de traditionele Franse zeilvaart. De schoe ner was een van de vijf schepen die destijds gebouwd werden op basis van plannen van scheepsarchitect Hubert. De replica fungeert nu als ambassadeur voor de havenstad Brest, waar de marine samen met het levend maritiem erfgoed het beeld bepalen. Thuishaven: Bouwjaar: Lengte: Breedte: Diepgang: Aantal zeilen: Zeilopp.: Brest 1990/1992 41.60 m. 6.40 m. 3.60 m. 9 430 m2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107