Shtandart Fregat Het fregat Shtandart, is een replica van een ïSe eeuws fregatschip, gebouwd vol gens de originele methoden en natuur lijke producten. Eikenhout voor de kiel en spanten; grenenhout voor dek, masten en ra's; larikshout voor romp en dekplanken; lindenhout voor de beelden en versieringen. De enige aan passingen die gemaakt zijn, hebben te maken met de huidige veiligheidseisen en- systemen. Volgens traditie van die tijd werd het schip rijkelijk gedecoreerd met beeld- snijwerk. Een leeuw als boegbeeld, op weerszijden van de boeg zeemeermin nen, kransen om de geschutspoorten en op de spiegel o.a. een driekoppige draak, de God van de zee Neptunis, de beschermheiligen van de zeelui en van Rusland en natuurlijk het wapen van St. Petersburg. Nederlandse zeilmakers maakten de tien razeilen en de acht stagzeilen voor de Shtandart. Na vijfjaar hard werken met een bouw- ploeg van ongeveer 40 personen (Peter de Grote had 3000 bouwers) onder lei ding van kapitein Vladimir Martous, werd de replica Shtandart op 4 septem ber 1999 te water gelaten. Tijdens de maiden-trip in 2000 volgde de nieuwe Shtandart de route van Peter de Grote 's eerste reis en in de jaren daarna meerde het schip inmiddels in meer dan 150 havens en 11 Europese landen aan. Sinds de eerste reis in 2000 heeft het schip al zo n 40.000 zeemijlen afgelegd. De kiel van het originele fregat werd op 24 maart 1703 gelegd. Tsaar Peter de Grote maakte gebruik van zijn eigen technische tekeningen en ontwerpen voor het eerste schip voor de Russische marine, nadat hij als scheepstimmer man op de scheepswerven in Nederland gewerkt had om kennis op te doen over de bouw van oorlogsschepen. Vijf maanden later was het klaar. Tot 1719 nam de Shtandart deel aan verschillen- Thuishaven: St. Petersburg de oorlogsmissies. Bouwjaar: 1994 Na 1725 werd het schip gesloopt, Lengte: 34.50 m. ondanks de wens van Peter de Grote Breedte: 6.90 m. dat zijn schip geconserveerd moest Diepgang: 3.30 m. worden als eerbetoon aan de Russische Aantal zeilen: 18 scheepsbouw. Zeilopp.: 680 m!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101