Eerbetoon voor Jos Brink Raymann opent campagne tegen schooluitval aanta/daklozen Voortvluchtige man geeft interview Fans tekenen condoleanceregister in Theater Carré Jongeren mogen voor achttiende niet zonder diploma van school. Topcrimineel doet op schuiladres boekje open over beschuldigingen. 6 Dinsdag 21 augustus 2007 PZC AMSTERDAM - Tientallen fans en bewonderaars tekenden gistermid dag in het Koninklijk Theater Car ré in Amsterdam het condoleance register voor de vrijdag overleden ]os Brink. Het theater aan de Am- stel had om 12.00 uur de hal geo pend waar het rouwregister ligt. Druppelsgewijs betraden mensen de entree van Carré, waar levens grote portretten staan van Brink en zijn partner Frank Sanders. Op een tafel liggen twee rouwregis ters, omringd door kaarsen en een portret van een jonge Brink, dat de tv-coryfee ooit zelf tekende. Twee grote portretten van Brink sieren de buitengevel van Carré. Het theater besloot meteen de deu ren te openen voor condoleancebe- zoek, toen het overlijden van Brink bekend werd, zegt directeur Hein lens. Het was een wens van de artiest dat het publiek in Carré na zijn dood afscheid van hem kon nemen. „Jos Brink was voor ons belangrijk", aldus lens. „Hij heeft hier heel veel gestaan, maar hij was ook een van de artiesten met wie we praatten over de toe komst van Carré. Hij vond Carré hét theater van Nederland." Bezoekers van het rouwregister voelden zich betrokken met Brink, ook al hebben de meesten hem niet persoonlijk ontmoet. „Hij was altijd een steun voor mij in moeilij ke tijden", zei een vrouw uit Am sterdam. Ze schreef veel brieven naar hem. „Ik kreeg altijd ant woord. Ik ben een grote fan. Ik heb alles van hem gezien en gele zen." Vandaag en morgen kunnen be wonderaars terecht in het theater van ïo.oo tot 22.00 uur. Donderdag ligt Jos Brink tussen 09.00 en 11.00 uur opgebaard in Theater Carré, waar het Neder lands publiek dan afscheid van hem kan nemen. DEN HAAG - Televisiepresentator en komediant Jörgen Raymann heeft gisteren het startschot gegeven voor de campagne 'Je moet verder leren dan je neus lang is'. Verkleed als pooier - met bont kraag, hoge hoed en veel bling-bling - zal hij de komende maanden jongeren in tv-spots dui delijk maken dat zij voor hun acht tiende niet zonder diploma van school mogen. Door een wijziging van de leer plichtwet zijn zestien- en zeven tienjarigen vanaf dit schooljaar ver plicht verder te leren tot zij een di ploma mbo2, havo of vwo hebben gehaald. Anders gezegd, wie voor zijn acht- Overheid dwingt jongeren naar school te gaan in de hoop dat minder leerlingen uitvallen. Pre sentator Jörgen Raymann gaf het startschot voor de campagne. tiende 'slechts' een mboi- of vm- bo-diploma heeft gehaald, móet verder leren en mag niet fulltime aan het werk gaan of thuis blijven zitten. Door de leerlingen te dwingen naar school te gaan, hoopt het mi nisterie van Onderwijs de school uitval tegen te gaan. Momenteel gaan ongeveer 56.000 jongeren zonder of met een te laag diploma van school. Door jonge ren tot hun achttiende jaar te ver plichten onderwijs te volgen, moet het aantal uitvallers in 2012 zijn teruggebracht tot 35.000. De meeste scholieren haken nu af als zij van het vrnbo naar het mbo gaan. Volgens staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van Onderwijs is dat te wijten aan de grootschaligheid van ROC's (regionale opleidingen centra), waardoor leerlingen zich verloren voelen. Meer begeleiding van leerlingen is daarom nodig. Ook spelen persoonlijke omstan digheden een rol: jongeren raken in de schulden of belanden in de criminaliteit. AMSTERDAM - In tegenstelling tot de rest van Nederland daalt het aantal daklozen in Amsterdam niet. In de hoofdstad is hooguit sprake van een stabilisering. Vier duizend mensen komen in Am sterdam in aanmerking voor de op vang van dak- en thuislozen. Het Leger des Heils schat dat er in Nederland vorig jaar vijftigdui zend daklozen waren, zo staat in het jaarverslag over 2006. In 2003 waren dat er nog bijna 65.000. Dat in de hoofdstad geen daling te zien is, kan directeur Henk Dijks tra van de Amsterdamse afdeling van het Leger des Heils niet verkla ren. Hij is al heel tevreden dat het aantal daklozen niet verder stijgt. Die stabilisering zou volgens het Leger des Heils vooral te danken zijn aan een financiële injectie van de overheid, die 170 miljoen euro uittrok voor de opvang van daklo zen. In de grote steden moeten binnen zeven jaar alle daklozen van de straat zijn. door Paul Vugts AMSTERDAM - De voortvluchtige topcrimineel S., op wie justitie jaagt vanwege zijn eventuele be trokkenheid bij liquidaties en drugshandel in Amsterdam, heeft dit weekeinde plotseling een inter view gegeven op internet. Het is een opmerkelijke manoeu vre, waarvan zelfs zijn advocaat Bénédicte Ficq niet op de hoogte was. S., verdacht van het geven van moordopdrachten, liet zich in terviewen door website Crimesi- te.nl. Zijn uitspraken mogen dan voorspelbaar zijn, dat S. op zijn schuiladres vragen beantwoordt, is verrassend. Ficq heeft nog niet kunnen nagaan of het een authen tiek interview betreft, maar zij gaat daar vooralsnog wel van uit. S. zegt in het vraaggesprek zich door zowel justitie als de media aangevallen te voelen. Het con tract dat justitie sloot met kroonge tuige La S. is 'een lachertje', net als de 'overeenkomst' met R., zegt S. La S. en R. zouden in opdracht van hem hasjhandelaar Kees Hout man hebben vermoord en voorbe reidingen hebben getroffen om de criminele kroegbaas Thomas van der Bijl te liquideren. Die is later door anderen vermoord. Volgens kroongetuige La S. hield S. er 'dodenlijsten' op na met de na men van veelal Amsterdamse cri minelen die moesten worden geli quideerd. Sommige moorden zijn daadwerkelijk gepleegd, soms bleef het bij een plan. „Ik vind het belachelijk dat justitie figuren zoals La S. en R. serieus neemt", zegt S. „Het gaat om de dreiging die het OM creëert door in zee te gaan met deze gasten. Ik een dodenlijst bijhouden? Laat me niet lachen. Kijk, iedereen weet dat we geen lieverdjes zijn. Dat zal ik van mijzelf ook niet ontkennen. Dat je zelf bekent in een aantal za ken, prima, maar door een zoge naamde deal met de speurneuzen je eigen gabbers verlinken, gaat mij te ver." S. suggereert dat hij is ondergedo ken, nadat hij vanuit het opspo ringsapparaat was getipt over zijn op handen zijnde arrestatie. Hoe wel hij zegt onschuldig te zijn, vluchtte hij. „Je hebt gezien hoe het met Willem (Holleeder) is af gelopen. Met groot machtsvertoon 'Maar we hebben het hier niet over een spelletje mens-erger-je-niet' van straat geplukt worden dóór een zwaarbewapend arrestatie team, terwijl hij nota bene steeds te kennen had gegeven dat als zij hem wilden horen, hij het bureau zou zijn binnengewandeld." De aanname dat hij in een exo tisch oord vertoeft, klopt niet, zegt S. Hij verplaatst zich steeds en sug gereert dat hij vanuit de opspo ringsdiensten wordt ingeseind als verkassen verstandig is. „Laat ik het zo zeggen: ik zit niet altijd op dezelfde plek. En ja, het is toch makkelijker om op tijd te verkas sen als je regelmatig over de stand van zaken wordt bijgepraat." Onlangs voerde zijn raadsvrouw Ficq een kort geding tegen De Tele graaf, waarin S. 'baas van Hol leeder' was genoemd. Dat hij die zaak verloor, had hij wel verwacht, maar hij wilde via de gerechtelijke weg zijn zegje doen. Want de me dia brengen S. in gevaar, klaagt hij. „Je wordt als het ware toch aange schoten wild en dat is niet zelden door de uitkomst van het gekonkel van sommige journalisten met de speurneuzen. Maar we hebben het hier niet over een spelletje mens-erger-je-niet. We hebben het over leven en dood." Staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van leren dan je neus lang is'. Onderwijs achterop de scooter bij Jörgen Raymann tijdens de officiële start van de campagne 'Jij moet verder foto Hans Tak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6