Expeditie op twintig meter hoogte 34 Klimmen op een pijler in de Oosterschelde is voor echte durfals. Klimmen langs de klimroute of de trap van de pijler bij Neeltje Jans. foto Anoeska Gijzel Op weg naar twintig meter hoogte. Ut aflBBr foto Anoeska Gijzel door Anoeska Gijzel De jongen op de klimwand geeft een tip: „Voor de mensen die nog moeten, vooral niet naar beneden kijken." Het beton van de pijler voelt glad en koud aan, het biedt geen enkele grip. De blokjes lijken bovendien veel te klein om enig houvast te bieden aan voeten en handen. Vier meter lager klotst het grijs groene water, golven spatten heb berig op. De stevige zuidwesten wind heeft vrij spel. „Er komen niet veel toeristen", zegt instruc teur Pieter de Haas, „ze vinden het te eng." Niet zo verwonderlijk, maar een uitdaging is deze expedi tie wel. Voorzien van veiligheidsgordels en klettersteighaken begint de groep aan het klimprogramma over de re servepijler in de Oosterschelde bij Neeltje Jans. De eerste jongeren klauteren rond de voet van het be tonnen gevaarte, terwijl de wach tenden de stevigheid van hun vei ligheidskabels checken. „Dat lintje houdt een gewicht van zes auto's", zegt Pieter als ze nog aan wal staan. „Oooooooooh", klinkt het opgelucht in koor. Desondanks slaat de onzekerheid nu toch toe. Anderen oefenen nog even in het 'Ik vind het eng. Pieter, waar ben je? Help!' zekeren: met duim en wijsvinger de beveiliging wegdraaien, haakje openklikken en aan de ijzeren lei draad vastmaken. Altijd zorgen dat je gezekerd bent, dat is de afspraak waar iedereen zich aan moet hou den, veiligheid gaat boven alles. Achter in de rij heeft een jongen het moeilijk. Pieter loodst hem met aanwijzingen en aanmoedigin gen over het traject. „Ik kreeg in eens de bibbers", verontschuldigt de jongen zich als hij op het pla teau aangekomen is. „Ik vind het eng. Pieter, waar ben je? Help!", klinkt een wanhopige stem verder op. De jongedame in kwestie hangt krampachtig in een moeilijke hou ding aan de wand. Pieter schiet haar te hulp: „Hand om de knol boven je hoofd. Nu je rechtervoet vooruitzetten, goed zo." Deel twee van de expeditie voert naar een hoogte van twintig meter boven het wateroppervlak. Sommigen houden het hier voor gezien, ande ren wagen het erop, hetzij via de klimroute, hetzij via de trap. Wat nu, doen of niet? De keus valt op de trap. Zekeren wordt nu be langrijker dan ooit. De stemmen beneden vervagen terwijl de be nen steeds harder trillen en de ar men verkrampen. Het aantal tre den lijkt eindeloos. Hoe ver zou het nog zijn? Dan komt het engste deel: overstappen van de trap op het plateau. Ongepland richten de ogen zich even naar beneden. Een groot gapend gat verschijnt op het netvlies, eindigend in beton en kol kend water. Eenmaal boven is het uitzicht prachtig. De stormvloedke ring glinstert in de zon en een rondvaartboot vaart langs de pij ler. De passagiers aan dek kijken gefascineerd naar de poppetjes daarboven, een enkeling zwaait. Angst en hoogtevrees maken plaats voor trots. Dan verlaten de eerste klimmers Klimmen in Zeeland abseilend de pijler. Pieter geeft stapsgewijs instructies en laat het touw rustig vieren. Dit is niet eng, dit is leuk! In een mum van tijd staat iedereen weer zestien meter lager. „Ik vond het echt vet eng", aldus een deelnemer. „Kijk, een beetje eng is wel leuk maar dit was té." Twee meiden denken daar anders over: ,,'t Was echt machtig!" Klettersteigklimmen is beter bekend als via ferrata, dat letterlijk 'ijzeren weg' betekent. Het is een methode waarbij klimmers gezekerd aan een staalkabel een uitgezette route afleggen. Het is een combinatie tussen bergwandelen en klimmen waarbij de klim mer onderweg elementen tegen kan komen zoals trappen, beugels en hangbruggen. Onmisbare materialen zijn de klimgordel en de klettersteighaken. Zeeland Buitensport/ Klimcentrum de Pijler, Neeltje Jans (outdoor) 'De groene route', prijs: 7,50 euro per persoon, 'De expeditie' 19,50 euro per persoon. Inclusief materiaal. Sportpunt Zeeland Goes (indoor), prijs: 7,50 per persoon, instructies 15 euro per uur. Exclusief materiaal. In - en outdoorcentrum Nieuwvliet, prijzen op aanvraag. Klaar voor de spectaculaire abseil naar beneden. foto Anoeska Gijzel Naar beneden gaat sneller dan naar boven. ',:j 'A\ foto Anoeska Gijzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64