Kleurgebruik belangrijker dan Cultuur vorm Vrouwelijk schoon in oude Raadhuis Enorme doeken van Elsa Zorkow vullen dorpskerk Cadzand. Voorpremière Rescue Dawn Filmklassieker bij Ledeltheater Zomerexpositie met werk van Tine Lievens en Hanneke Blom. Werk van Elsa Zorkow, in de dorpskerk van Cadzand. door Anita Tournois CADZAND - Drie kunstenaars - Mar- go Haeck, Patrick vande Putte en Elsa Zorkow - exposeren deze maand in de dorpskerk van Cad zand. Voor Zorkow, die nu in Por tugal haar thuisbasis heeft maar ja renlang in Cadzand heeft ge woond, is dit niet de eerste keer. Haar monumentale werken, ge mengde technieken en collages, worden regelmatig in de omgeving 'Volwassenen denken vaak alleen nog maar, gevoelens komen op het tweede plan' tentoongesteld. Ook deze keer vul len haar enorme kleurrijke doeken het kleine kerkje. Kleur is veel be langrijker dan vorm voor Zorkow, die naar gevoel en emotie schil dert en impulsief te werk gaat. Naar aanleiding van het project Feel, don't think, dat een aanvulling vormt op het concept van de expo sitie Leven in de kerk, kunnen ook de bezoekers aan de slag. Op drie grote canvasdoeken aan de ingang van de kerk kan men met kwast en verf in de primaire tinten blauw, geel en rood, zijn of haar af finiteit met een bepaalde kleur en bijbehorende gevoelens op doek overbrengen. „Volwassenen durven echter niet, zijn geremd en maken er geen ge bruik van", zegt Zorkow. „Kinde ren gaan wel spontaan aan de slag. Volwassenen denken vaak alleen nog maar, gevoelens komen op het tweede plan. Dit gebeurt tegen woordig zo vaak dat men er ziek van wordt." De canvassen bewerkt Zorkow later tot schilderijen. In de abstracte mixed media, opge bouwd uit talloze lagen en materia len, kan men vaak een bloemen veld zien. In het midden van de kerk staan ook enkele geëngageer de werken van haar hand, ge maakt rond het thema aids. Op een blauwe achtergrond is een vier rijen dik vierkant kader aange bracht met condooms. In de kern ïïïtkikÈMmi foto Wim Kooyman van dit kader een foto van Freddie Mercury in een doosachtig vier kantje met lijst. Een ander werk met rode basis, waarop talloze namen geschreven zijn van bekende personen, die aan aids zijn gestorven, heeft een ingelijst condoom als kern. „Als de ze personen een condoom hadden gebruikt, zouden ze nooit aan aids gestorven zijn", aldus de kunstena- PZC Dinsdag 21 augustus 2007 33 res. Zij werd opgevoerd in een schildersmilieu in Duitsland. In drukken van de vele reizen die zij maakt mondden uit in een eerste expositie in het Medisch Centrum in Brussel in 1985. Zorkow volgde daarna diverse kunststudies en haar werk is sindsdien geëxpo seerd in Europa, Japan en Ameri ka. Ook voor exposant Patrick vande Putte vormt de essentie niet het denken, maar het zien. Zijn crea ties zijn gebaseerd op ervaringen in zijn omgeving en in de natuur. Als beeldhouwer, tekenaar en schil der maakt hij gebruik van diverse technieken en materialen. Sculptu ren van zijn hand als Dansende Si- ta en Zwarte doos hebben iets ma gisch. Margo Haeck is al twintig jaar ge fascineerd door het draaien van potten. Resultaat van dit jarenlan ge vakmanschap staat in de vitri ne. De natuurlijke uitstraling van het keramiek wordt verkregen door toepassing van specifieke gla zuren en het meestoken van zout in de oven. Dame blanche, een wit te uitdagend poserende dame is ra- ku gestookt en toont een handge maakte sculptuur van haar hand. KI Expositie t/m 31 augustus in de dorpskerk (Mariakerk) in Cadzand. Dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Resultaat project 'Feel, don't think' te zien in januari 2008 op website www.elsazorkow.eu. VLISSINGEN - De nieuwe film van regisseur Werner Herzog, Rescue Dawn, is vanavond als voorpremiè re te zien in het kader van 'Film by the Sea door het jaar'. Net als zijn film Fitzcaraldo (1982) gaat Res cue Dawn over een tocht door de jungle. Piloot Dieter Dengier doet een ontsnappingspoging uit een Laotiaans gevangenenkamp en moet daarvoor door de dichte jungle trekken. De hoofdrollen worden gespeeld door Christian Bale, Steve Zahn en Jeremy Da- vies. De voorstelling in de Vlissing- se bioscoop Cine City begint om 19.30 uur. Rescue Dawn draait van af donderdag officieel in de Neder landse bioscopen. OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg vertoont vanaf vrijdag vijf avonden achtereen de filmklas sieker Ninotchka (1939), 'de eerste film waarin de goddelijke Garbo lacht'. Deze zwart-witfilm is een re-release door het Filmmuseum. Ninotchka gaat over een vrouwelij ke inspectrice van de Russische ge heime dienst, die moet bekijken waarom drie Russische gezanten in Parijs zo weinig nuttig werk afle veren. Greta Garbo speelt de Rus sin Ninotchka, die haar opdracht lijkt te vergeten als zij verliefd wordt. De comedy kreeg vier Os carnominaties, waaronder die voor beste vrouwelijke hoofdrol. De film is vrijdag, zaterdag, zon dag, maandag en dinsdag te zien, telkens om 20.30 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Wat heb ik toch met Nina Simone?" vroeg de Vlaamse kunstschilderes Tine Lie vens uit Kortemark zich plotseling af Blijkbaar inspireerden de tek sten van deze bekende blueszange res uit North Carolina haar zeer. Vaak immers spelen songs van Si mone met haar kenmerkende in tense teksten op de achtergrond als Lievens aan het werk is in haar atelier. De verwantschap tussen die tek sten en de schilderijen van Lie vens is wel invoelbaar. Vrouwen en emoties spelen in beide een be langrijke rol. Lievens exposeert op dit moment samen met beeldend kunstenares Hanneke Blom uit Krimpen aan den IJssel in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh- Haamstede. Ook voor het werk van beide exposanten geldt de fas cinatie voor vrouwelijk schoon in relatie met de gemoedsgesteld heid. Hoe verschillend het werk van de twee kunstenaressen ook is, vrouwenlijven spelen voor alle twee een belangrijke rol Als een vorm van eerbetoon aan de songs van Nina Simone ver werkt Lievens tegenwoordig soms flarden tekst ervan in de titels van haar schilderijen. Zij volgde de kunstacademie in Roeselare en Ize- gem en legde zich geruime tijd toe op modeltekenen en -schilderen. Het thema van het menselijk fi guur herneemt ze voortdurend. Meestentijds ontstaan er contou ren van vrouwen onder haar han den. Lievens schildert contouren tegen een achtergrond van warme, expressieve kleuren. De combina tie van rode, bruine en aarden tin ten komt veelvuldig terug in haar werk. Soms ook combineert ze grijs- en blauw, waarmee ze een wat killere sfeer creëert. Opvallend is dat de lijven veelal in een soort foetushouding van de achter- zijkant zijn geschilderd, als of de figuren zich afwenden voor al te indringende blikken van de beschouwers. In tegenstelling tot die in zichzelf gekeerde houding, stralen de vrou wen van Hanneke Blom meer vrij heid uit. Zij maakt haar beelden van zwartbakkende klei en voorna melijk opgebouwd uit plakken, af gewerkt met kristalzuren. Daar naast maakt zij ook gestileerde beelden in keramiek en brons. Mooi voorbeeld van een van de 'Wat heb ik toch met Nina Simone', vraagt schilderes Tine Lievens zich af "vrije vrouwen' van Blom is het grappige beeldje Wat groeit daar? van een gebukte figuur, gemaakt van witte chamotte. Van heel ande re aard zijn haar keramieken va zen, afgewerkt met glazuur in stra lend blauw. Blom maakt onder meer twee- en drievoudige lapva zen, vazen op pootjes en 'dubbele vrouwen' in een tweegesprek. KI Zomerexpositie galerie Het Oude Raadhuis,tot en met 22 september, woensdag tot en met zaterdag, en laatste zondag van de maand, 13.00 -17.00 uur. Vrouwen en contouren van vrouwenlijven spelen een belangrijke rol in de zomerexpositie bij galerie Het Oude Raadhuis. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63