Zeeland Op de boulevard kan het tekeer gaan, maar Dean was heftiger Huishoudorganisatie op herhaling 3 daagse 23 - 24 - 25 augustus Nieuw bestuur bij studentenbond Trajectcontrole met extra flitspunten schrikt hardrijders af. Vlissings stel beleeft orkaan in dichtgetimmerd hotel. SI i r n f r I GOESE RESTANTEN Ook 'Chocolade en bon bons' succesnummer bij Volksuniversiteit. PZC Dinsdag 21 augustus 2007 131 Controle Zeelandbrug werkt door Joeri Wisse GOES - Het aantal snelheidsovertre ders op de Zeelandbrug is het afge lopen halfjaar meer dan gehal veerd. Eind 2006 reden er maande lijks 450 auto's harder dan de toe gestane tachtig kilometer per uur op de brug. In het eerste half jaar van 2007 werden er per maand nog maar tweehonderd boetes voor te hard rijden verstuurd. Ook in de Westerscheldetunnel zijn automobilisten gemiddeld ge nomen beter op hun snelheid gaan letten. „Deze spectaculaire daling voor de N256 en de Zeelandbrug is zeker toe te schrijven aan de nieuwe tra jectcontrole die we daar aan het uitproberen zijn", zegt Martijn Boelhouwer, woordvoerder van het Bureau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie. Het systeem dat eind vorig jaar op en voor de brug werd geïnstalleerd wijkt af van de apparatuur die bo ven de twaalf andere wegen met trajectcontrole in ons land hangt. Niet alleen wordt de gemiddelde snelheid over het hele wegvak be rekend, maar op het traject zelf staan ook nog drie meetpunten die werken als een flitskast. Deze methode voorkomt dat een auto mobilist het syteem van trajectcon trole fopt door halverwege zachter te gaan rijden of af te slaan voor Op de Zeelandbrug en in de Wes- terscheldetunnel zijn dankzij (ver beterde) trajectcontrole het eer ste halfjaar van 2007 minder boe tes uitgedeeld dan voorheen. een kop koffie, zoals eerder wel mogelijk was op de Zeelandbrug. Boelhouwer is blij met de resulta ten. „Dit betekent dat de brug veili ger is geworden. Uit onderzoek blijkt namelijk dat wanneer men sen minder hard rijden er ook minder ongelukken zijn, met bo vendien minder ernstig letsel. De Zeelandbrug is een belangrijke ver binding tussen Schouwen-Duive- land en Goes. Het mag niet gebeu ren dat een ambulance niet over de brug kan omdat er halverwege een geval van blikschade is door dat iemand te hard reed." In de Westerscheldetunnel, waar ook alle auto's op snelheid wor den gecontroleerd, is eveneens sprake van een daling in het aantal boetes. Het eerste halfjaar van 2007 werden er 23.523 boetes uitge schreven, in dezelfde periode vorig jaar waren dat 32.711 bonnen.. Boelhouwer: „Zo'n 1,5 procent van de passanten rijdt nog te hard in de tunnel." Dat is minder dan het landelijk gemiddelde van 2,5 pro cent. Overigens is dat percentage fiks lager in vergelijking met we gen zonder trajectcontrole: daar gaat 15 tot 20 procent in de fout. door Joeri Wisse OCHO RIOS - Alle ramen waren dichtgetimmerd en zandzakken la gen voor de deuren van hotel Sun set Jamaica Grande in Jamaica. Ter wijl orkaan Dean over het eiland raasde, moesten de honderden ho telgasten verplicht in de lobby's van het resort verblijven. Onder hen Ad en Joke Verschoore uit 'Een nieuwe vlucht boeken was niet makkelijk. We kunnen pas zaterdag vliegen' Vlissingen. „Hoewel de wind langs het hotel gierde, was de sfeer heel relaxed; negentig procent van de gasten zijn donkere Amerikanen. Er werd zelf bingo gespeeld." Het stel, bekend van de gelijknami ge fotozaken in Zeeland, woont in het dagelijks leven aan de Vlissing- se boulevard. „Daar gaat het ook wel eens tekeer. Maar als het thuis stormt is het ook somber en koud. Hier in Jamaica is het warm, dat geeft een heel andere sfeer." Ad en Joke verblijven op het noor delijk deel van het eiland, waar Dean minder hevig was dan elders op Jamaica. Toch was er sprake van paniek. Ad: „Stormen van cate gorie 3 zijn ze hier gewend, maar categorie 5 hadden ze nog nooit meegemaakt. Rond het hotel is al les opgeruimd en iedereen bleef binnen." i R'-l Hf. f 'f.krn Et rrnn: Sfl c nvr f t:E'!£EI5I Jamaicanen bekijken de resten van hun huizen nadat orkaan Dean over het eiland is geraasd. Het hotel waar de Vlissingers Ad en Joke Verschoore verble ven, doorstond het natuurgreweld een stuk beter. foto Rudolph Brown/EPA De hotelgasten van de vijfde tot de dertiende verdieping moesten uit veiligheidsoverwegingen in de lob by op de begane grond slapen. Ad, Joke en hun twee reisgezellen ver bleven op de derde verdieping. „Een raampje dat niet dichtgetim merd was, bood uitzicht", zegt Ad. „Het ging flink tekeer, zagen we aan de zwiepende palmen." Het hotel is redelijk uit de orkaan geko men. „Een aantal lobby's zijn half open, daar is het een puinhoop." Ad vreest het ergste voor de huis jes in de buurt van het resort. „Dat moet een ramp zijn. Die blikkerige huisjes zijn niet bestand tegen zo veel regen en wind." Enkele dagen geleden werd be kend dat Dean in alle hevigheid over Jamaica zou razen. De vlucht van de familie Verschoore kwam te vervallen, omdat de luchthaven van Kingston werd gesloten. „Een nieuwe vlucht boeken was niet zo snel geregeld", zegt Ad. „We kun nen pas zaterdag vliegen, omdat het vliegveld op z'n vroegst woens dag weer open kan en omdat veel toeristen hier zo snel mogelijk weg willen. Gelukkig is het geen ramp om hier nog een week langer te blijven" Ad Verschoore is wel teleurgesteld in zijn reisorganisatie, Holland In ternational. „Die hebben niets voor ons gedaan. Ik heb zelf de nieuwe vlucht moeten regelen. En als particulier kom je daar nog las tig tussen." door de hele goese binnenstad door Joeri Wisse MIDDELBURG - Nieuw bij de Zeeuw se Volksuniversiteit (ZVU): 'De cu linaire boomwandeling door Mid delburg' waarbij de cursist niet al leen anders leert kijken naar bo men, maar volgens de beschrijving in het programmaboek 2007/2008 ook proeft wat de bomen te bie den hebben. Of deze cursus een blijvertje is, moet nog blijken. Dat geldt in elk geval wel voor de cursussen 'Cho colade en bonbons' en 'Hoe orga niseer ik mijn huishouden?' die vo rig seizoen werden geïntrodu ceerd. Volgens Pollien van der WerfFvan de ZVU is de laatste cur sus bescheiden van start gegaan. „Je hebt toch te maken met een be paalde drempel die je over moet om hier aan mee te doen." Blijk baar slaan de huishoudtips toch aan, want ook dit seizoen wordt de cursus aangeboden in Goes en Middelburg. Vaste prik bij de ZVU zijn de talen cursussen. „Spaans en Italiaans zijn de meest gewilde talen. Die lessen worden vooral gevolgd door mensen die vaak naar Spanje en Italië op vakantie gaan of daar een tweede woning hebben", zegt Van der Werff Voor veel cursussen zoekt de ZVU aansluiting bij ande re organisaties die kennis op een specifiek terrein in huis hebben. Zo kunnen mensen die familie stambomen uitpluizen terecht bij het Zeeuws Archief voor 'Digitaal stamboomonderzoek' of'Genealo gie voor gevorderden'. Het gehele cursusaanbod in catego rieën als Filosofie, Kunstgeschiede nis, Computer, Creatief en Lichaam en Geest is te bekijken op de website van de Volksuniversi teit. Wie meer wil weten over het nieuwe cursusjaar kan terecht op de informatiemarkt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, zater dag 1 september van 10.00 tot 16.00 uur. www.volksuniversiteitzeeland.nl VLISSINGEN - De Vlissingse Studen ten Vakbond (VSVb) heeft een nieuw bestuur. René Nuijten, student Maritiem Officier aan de Zeevaartschool, neemt de voorzittershamer over van Mare Wilbrink. Nuijten (21) was de afgelopen jaren actief in de Hogeschoolraad van de Hoge school Zeeland (HZ). Esther Niemansverdriet (21) is de nieuwe secretaris en Katie Meijer (18) is penningmeester van de vak bond geworden. Vice-voorzitter Edwin Louwerse (24) is het enige lid van het dagelijks bestuur die zijn functie behouden heeft. De VSVb zet zich in voor goed on derwijs en dito faciliteiten op de HZ. Ook maken ze zich sterk voor eerlijke behandeling als studenten een probleem hebben met de HZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61