geen doorsnee burger Bewaking Asselbergs duurt voort zo erg Onderzoekers van RIVM kijken of ambulances het redden naar Goes Burgemeester heeft niet zelf om strenge beveiliging gevraagd. Mikpunt door Melita Lanting ZIERIKZEE - Burgemeester J. Assel bergs van Schouwen-Duiveland wordt nog steeds 24 uur per dag bewaakt. Sinds afgelopen donder dag staat voor zijn woonhuis een mobiele politie-unit en de burge meester wordt door persoonlijke beveiligers van huis gehaald en weer thuis gebracht. „Wat er speelt is dat er informatie was én is dat de burgemeester ern stig gevaar loopt", zegt persofficier van Justitie R. Rammeloo. Waar deze informatie exact van daan komt is niet bekend. Even min is bekend wat de aard van de bedreiging is en dat wordt ook niet bekend gemaakt. Duidelijk is den. Er is voor woensdag gelukkig windkracht drie a vier voorspeld." Zolang er nog niet gestreden kan worden, leren de jongeren alles over het zeilen. „Je moet je toch met de navigatie bezig houden. De jongeren schrijven de temperatuur en de baro meterstand op, want dat zijn indica ties voor het weer. De theorie komt nu ruimschoots aan bod." Lachend: „Ik denk dat ze inmiddels al vier keer het dek geschrobd hebben en al le soorten knopen uit hun hoofd kennen." wel dat Asselbergs zelf niet om de beveiliging heeft gevraagd. „De be veiligde persoon heeft hier geen stem in", zegt Rammeloo. „Het is niet zo dat je kan zeggen 'Ik wil graag beveiligd worden'. Hij kan er niets aan doen dat hem dit over komt." De keuze om iemand op deze ma nier te beveiligen wordt niet licht vaardig genomen. Dat wordt be sproken tot in de hoogste regio nen van het Openbaar Ministerie, en uiteindelijk bepaalt een lande lijk coördinatiepunt de mate van beveiliging. In Zeeland is deze vorm van per soonsbeveiliging niet eerder voor komen. Rammeloo benadrukt dat het toeval is dat het hier om een burgemeester gaat. „Iedereen over wie dergelijke signalen binnenko men wordt op deze manier bevei ligd." Over het waarom van de beveili ging hult het Openbaar Ministerie zich in stilzwijgen. Rammeloo zegt het zelf ook niet te weten. „Of er een verband is met de strafzaak vorige week is de vraag. Het kan ook uit een andere hoek komen." Het ligt echter voor de hand om een relatie te leggen tussen het za kelijk meningsverschil dat de ge- 'Wat er speelt is dat er informatie was én is dat hij ernstig gevaar loopt' meente heeft met een camping houder uit Bruinisse. De gemeen te weigert de man een horecaver- gunning omdat hij een crimineel verleden heeft. Daarnaast speelt de angst van de campinghouder dat hij een deel van zijn bedrijf door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het RIVM onder zoekt of Walcherse ambulances wel op tijd bij het ziekenhuis zijn als de Vlissingse spoedeisende hulpafdeling wordt verplaatst naar het Goese ziekenhuis. De Provin cie Zeeland en de twee ziekenhui zen hebben daartoe opdracht gege ven. De vrees is dat ambulances op Walcheren, met name voor de gemeente Veere, de wettelijke ver- kwijtraakt door uitbreiding van de jachthaven tegenover zijn bedrijf Op 6 augustus is het conflict geës caleerd en heeft hij Asselbergs thuis met de dood bedreigd. De Bruënaar is daarvoor veroordeeld tot een celstraf en zit nog vast. Anderhalf jaar geleden kwam de man naar Bruinisse om - zoals hij het zelf zegt - een nieuw leven te beginnen. Daarvoor zat hij in de criminaliteit. Hij was leider van een jeugdbende in Rotterdam Crooswijk en deed de incasso in zwartgeldzaken. Hij stond 46 keer voor de rechter. „Maar ik ben in tachtig procent van de zaken vrij gesproken. Ik heb mijn straf uitge zeten, heb mijn leven gebeterd. Ik ben klaar met de criminaliteit", zei hij eerder dit jaar in de PZC. Asselbergs kon zelf niet reageren. Hij mag de pers over deze zaak niet te woord staan. voersnorm van vijftien minuten niet meer halen als de intensieve zorg en traumabehandeling enkel in Goes beschikbaar is. De zieken huizen willen in Goes een betere voorziening maken met meer ge specialiseerde dokters. In 2005 toonde het RIVM al aan dat de aanrijtijd van ambulances richting de achttien minuten ging voor Zoutelande en directe omgeving. Dat goldt overigens ook voor de PZC Dinsdag 21 augustus 2007 3 COMMENTAAR Boegbeeld, burgervader, bestuursvoorzitter, gezagsdrager, krabpaal zelfs. De burgemeester heeft veel functies. Maar hij mag nooit het mikpunt voor boze burgers worden. Zoals nu gebeurt te Zierikzee. Daar krijgt Jack Asselbergs permanent beveiliging. Politie, justitie en de burgemeester zelf willen weinig kwijt over de aanleiding. De bewaking komt kort na een bedreiging aan het adres van Asselbergs. De dader is een campingbaas uit Bruinisse die boos is omdat hij zijn zin niet krijgt. Als het bij scherpe verwijten blijft, is er niets mis. Want een burgemeester is meestal stevig genoeg om namens de gemeente de wind van voren te krijgen. De verontwaardigde burger moet in al zijn opwinding echter wel blijven beseffen dat het nooit om de persoon van de burgemeester kan gaan, dus ook geen effect mag hebben op diens persoonlijk welbevinden. Tussen Asselbergs en de Bruënaar is dat helemaal fout uitgepakt. De campingbaas zit daar nu voor in de gevangenis. Toch moet de burgemeester nog worden beschermd. Dat kan duiden op lange tentakels van Asselbergs' opponent. Ook een eerder onderzoek naar mogelijk misbruik van vergunningen op de camping wijst in die richting. Hoe dan ook, dit is meer dan een vervelend incident. Een burgemeester is er niet alleen voor het knippen van linten of veilige praatjes in het gemeentehuis. Hij heeft ook lastig werk. Benarde situaties zijn niet altijd te vermijden. De tijd is voorbij dat burgers zich uit ontzag tot tandenknarsen beperkten. Tegenwoordig zal een beetje burgemeester proberen om zelfs de heftigste reacties te kanaliseren. Asselbergs' Zeeuwse collega's geven daar vandaag in deze krant een paar stevige voorbeelden van. Een goede burgemeester zal daarbij belang en risico afwegen. Dat heeft Asselbergs onlangs ook gedaan toen hij de deur dicht hield. De rechter laat er geen twijfel over bestaan dat hij de juiste keus heeft gemaakt. Er zijn nog steeds grenzen. Kop van Schouwen, de omgeving van de Deltaweg op Noord-Beve land, de Zak van Zuid-Beveland en langs de randen van Zeeuws- Vlaanderen. Van Heukelom ver wacht de resultaten van het RIVM eind oktober. Het onderzoek con centreert zich op ambulanceritten, en niet op het eigen vervoer van patiënten en het openbaar ver voer. Dat laatste is volgens Van Heukelom al verbeterd. Sinds donderdag staat er een mobiele politie-unit voor het huis van burgemeester Asselbergs. foto Marijke Folkertsma Race 2 Sail de Ruyter Zeilrace van Den Helder naar Oostende. In vier Den Heldërl^w dagen moet men zo veel star mogelijk mijlen afleggen. 'w'"' Afgebakend vaargebied op Noordzee Na finish varen deelnemers samen naar Sail de Ruyter Finish 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3