Zeeland Zeven weken crisis in Vlissingen Meeste iepen sneuvelen in Zeeuws-Vlaanderen Oude Rijksweg verdwijnt Verzet tegen glasbak groeit Gewonden bij kettingbotsing Mogelijk worden meer ambtenaren en ook wethouders gehoord. Hek sluit sluiproute af Injecties tegen iepziekte voor bomen op geïsoleerde locaties. Karakter Lewedorp verandert ingrijpend door vernieuwing. PZC Dinsdag 21 augustus 2007 29 door Maurits Sep VLISSINGEN - Op de dag af zeven weken geleden barstte de bom op het Vlissingse stadhuis. Het onder zoek naar de besluitvorming over woningbouw op het Scheldeter- rein is nu over de helft. Betrokke nen en buitenstaanders wachten met smart op de uitkomsten. Dinsdag 3 juli. De eerste fase van het project Scheldekwartier moet gegund worden aan een project ontwikkelaar. Het college van bur gemeester en wethouders slaagt daar niet in door gebrek aan goede informatie, laat wethouder Tineke Verhage weten. De gemeenteraad moet van vakantie terugkomen en wordt in beslotenheid ingelicht. Twaalf ambtenaren worden die dag voor drie maanden met verlof gestuurd. Ze mogen het stadhuis niet meer in. Hun computers en dossiers worden in beslag geno men om te voorkomen dat ze in formatie laten verdwijnen. Een zeer ingrijpend en naar Neder landse begrippen zeldzaam be sluit. Dat - zo blijkt uit een chrono logisch overzicht dat aan het perso neel is verstrekt - eigenlijk een week eerder al door het college is genomen, maar pas op 3 juli defini tief wordt uitgevoerd. De gemeenteraad is verbouwe reerd, ambtenaren zijn geschokt. Terwijl de dagen verstrijken, ne men angst en onrust alleen maar toe. Dat heeft vooral te maken met de wijze waarop college en Op 3 juli begon het onderzoek naar het project Scheldekwartier in Vlissingen. Het onderzoek is onpartijdig en onafhankelijk en moet in september klaar zijn. gemeentesecretaris/algemeen di recteur Dorthe Schipperheijn de crisis begeleiden. Zij heten, tot ver bazing van ambtenarij, politiek en burgerij de twaalf naar huis ge stuurde ambtenaren na negen da gen (12 juli) alweer welkom terug. De crisissfeer wordt er niet min der op. Integendeel. Op 30 juli zegt de Ondernemingsraad het ver trouwen in Schipperheijn op. De vakbonden adviseren het college zelfs haar te ontslaan. Echter, ze mag blijven. Het college heeft nog wel vertrouwen in Schip perheijn, al gaat het voorlopig wel rechtstreeks overleggen met de On ELLEWOUTSDIJK - De directie van de Westerschel- detunnel laat op korte termijn een hekwerk plaat sen op het talud tussen de oostbuis van de tun nel en het viaduct ter hoogte van Ellewoutsdijk. Daarmee moet worden voorkomen dat automobi listen de weg voortijdig verlaten om zo de tol- poortjes te omzeilen. Volgens woordvoerder I. de Moor zijn er aanwijzingen dat er tenminste één automobilist en een enkele motorrijder bij het uitrijden van de tunnel aan de Bevelandse kant na honderd meter het talud oprijden naar de bo- vengelegen Staartseweg. „Dat is een behoorlijk steile helling, aan de sporen (links op de foto, red.) te zien gaat het om een auto met vierwie- laandrijving", zegt De Moor. foto Willem Mieras THOLEN - De komst van een onder grondse glasbak aan de Molen- vlietsestraat in Tholen roept steeds meer verzet op. Na enkele omwo nenden en de PvdA zet nu ook de fractie van de Christenunie vraag tekens bij de locatie. De glasbak bij 'het Bosje' zou het karakteristieke beeld van de omge ving aantasten. „In beschermde stadsgezichten moet je voorzichtig sn zorgvuldig omgaan met het plaatsen van zichtbare voorzienin gen", schrijft A. van de Sande (CU) aan het college. Hij wil we ten wanneer b en w de proef - de glasbak komt er voorlopig voor ;en jaar - als geslaagd beschou wen. Ook is hij benieuwd hoeveel aakken er in de toekomst komen m hoeveel dat gaat kosten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De meeste iepen ver dwijnen de komende jaren uit het Zeeuws-Vlaamse landschap. Het waterschap gaat proberen op een aantal geïsoleerde locaties nog een kleine 500 bomen te redden door ze jaarlijks preventief te injecteren tegen iepziekte. De iep is een boom die van oudsher thuishoort in het Zeeuws-Vlaamse landschap. Tot 1991 werd de bestrijding van de iepziekte gesubsidieerd door het Rijk, waarbij zieke bomen ac tief werden opgespoord en verwij derd. Daarna is het aantal iepen echter snel teruggelopen. Vanaf 2001 heeft het waterschap deze in tensieve manier van bestrijden weer opgepakt en het iepenbe stand jaarlijks in drie controles geïnspecteerd op iepziekte. Hierbij werden zieke bomen na twee we ken gerooid en afgevoerd. Na vijf jaar komt het waterschap tot de slotsom dat er geen houden aan is. Op locaties waar in de nabije om geving ook iepen voorkopen blijft het aantal ziektegevallen gelijk en sneuvelen enkele tientallen bo men per locatie. Op groepen iepen op geïsoleerde plaatsen heeft de ziekte minder vat en is er een uit val van slechts enkele exemplaren per jaar. Het waterschap heeft er nu voor gekozen om de geïsoleer de iepen beter te beschermen te gen iepziekte en de overige iepen de komende jaren te vervangen door andere boomsoorten. In 2000 werden er nog 2690 iepen geteld in Zeeuws-Vlaanderen. In 2005 waren er nog maar 1925 stuks over, verspreid over zestien loca ties. Die zijn gemiddeld 20 jaar oud. dernemingsraad - opnieuw een naar Nederlandse begrippen onge bruikelijk besluit. Intussen gaat het bureau Integis uit Haarlem voort met het onder zoek naar de gang van zaken. Dat moet in september klaar zijn. On afhankelijk en onpartijdig, noemt directeur Bruin zijn onderzoek. Daarom geeft hij geen tussen stand. Iedereen moet wachten, ie dereen kan gehoord worden. Ook andere ambtenaren dan de twaalf die in juli naar huis moesten, krij gen mogelijk nog een gesprek. Zelfs wethouders moeten rekening houden met een ondervraging. LEWEDORP - Wie voor 1970 met de auto van Goes naar Middelburg wilde, moest dwars door Lewe dorp. Tot de nieuwe A58 langs het dorp kwam. Het verkeer door Le wedorp viel praktisch stil, maar de oude rijksweg in het dorp bleef ge woon liggen. Dat gaat veranderen. De gemeente Borsele investeert ruim twee miljoen euro om van de Postweg - zoals de oude rijks weg heet - een echte dorpsstraat te maken. Eind 2008 moet het kar wei klaar zijn. „Het is niet voor z'n tijd", erkent wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, verkeer), „maar de financie ring was een flinke klus." Over één kilometer gaat de Post weg op de schop. De maximum snelheid wordt 30 kilometer per uur. In hartje Lewedorp, bij het plein met de kerk en café De Goe de Verwachting, komt klinkerbe strating in plaats van asfalt. Het kerkplein gaat daarin mee. Tegel fietspaden worden juist geasfal teerd. Opvallend wordt een uitstulping in de nu kaarsrechte Postweg bij de Korenweg, in de vorm van een parkje met een grotere vijver. Prak tisch alle bomen worden vervan gen. In november wordt begon nen met het verleggen van kabels. MIDDELBURG - Bij een kettingbot sing op de Schroeweg in Middel burg zijn gistermiddag twee perso nen gewond geraakt. Bij de aanrijding, die zich rond kwart voor drie voltrok, waren een vrachtwagen, een bestelbusje en twee personenauto's betrok ken. De bestuurder van het busje, een 26-jarige man uit Woerden, raakte lichtgewond aan het hoofd en werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Een 12-jarige jongen uit de ge meente Beverwijk die in een van de personenauto's zat, liep bij de aanrijding nekletsel op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37