De burgemeester is Een dag zonder wind is niet z Stemming De krant 4 weken voor €9,95! 'Van der Zaag, jij gaat tussen zes latjes als je dat bouwwerk van mij durft af te breken' Welk zeilschip legt in vier dagen de meeste mijlen af? Daar gaat het om in de RaceiSail, een zeilrace voor jongeren tussen Den Helder en Oostende. De PZC volgt de 35 Zeeuwse deelnemers. 2 I Dinsdag 21 augustus 2007 PZC m. Het gaat beter met de beurzen in Europa, vertelt de ver slaggever me. „Mooi", denk ik, voor de Europese beur zen. Met mijn beurs gaat het echter minder. Niet vanwege mijn aan delen, want die heb ik niet. Half augustus weet echter ieder een mij en waarschijnlijk ook u te vinden voor rekeningen. Het begin van het schooljaar. Dus moeten er allerlei clubjes, spulletjes, schoenen, boeken etc. betaald worden. Dus hoewel de stemming op de beurzen verbetert, ploetert in de werkelij ke wereld iedereen het college-, boeken- en ander leergeld bij elkaar. Ik heb geen verstand van stemmingen op de beurs maar des te meer van stemmingen in mijn huis. De oudste vertoont nog het meeste gelijkenis met het weer: wisselvallig. Felle opklarin gen en zware depressies wisse len elkaar in rap tempo af Ze lijkt met de dag te groeien. Haar hormonen houden haar bij tijd en wijle in een houdgreep waar ze zich uit los probeert te wringen. Maar, zoals bekend, dat lukt natuurlijk nooit. Daarom verlegt ze het strijdtoneel maar naar de ontbijttafel. Moeder is een dankbare prooi. Nog niet wakker, laat ik me te snel verleiden tot discussies. Nooit gewe ten dat een mens over zoveel dingen zou kunnen discussiërén. Werkelijk alles moet tot op het bot uitgesproken worden. De bril, het vestje, het truitje, de rugzak en vooral het gebruik van de computer. Tot ik wanhopig roep dat ik uitgepraat ben: „Zo is het en niet anders!" Volstrekte onmacht. Zuchtend bedenk ik dat het maar vier jaar duurt. Soms denk ik: „Was ik maar bankier geworden." Net zo com plex en onbegrijpelijk als het moederschap, maar het verdient wel stukken beter. En altijd het hoofd koel houden lukt hen blijkbaar, ook niet. Half augustus weet iedereen mij te vinden voor rekeningen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u.op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer - Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Tl Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland loopt ernstig gevaar, zegt persofficier R. Rammeloo. En dat terwijl de man die hem bedreigde, achter slot en grendel zit. In Zeeland is het niet eerder voorgekomen dat een confrontatie met een ontevreden burger zo uit de hand liep. door Ondine van der Vleuten Als de bedreiging van burgemeester Assel bergs ter sprake komt, hebben al zijn ambtsgenoten een slot op de mond. „Zeker, ik heb kennis genomen van de problema tiek rond collega Asselbergs", zegt Gelok van de gemeente Borsele. „De bedreiging zal ernstig genoeg zijn geweest om de maatregelen te rechtvaardigen." Zelf voelt hij zich in het algemeen 'redelijk respect vol' bejegend. Dat de burger mon diger wordt, om het zo te zeggen, merken vooral de gemeentelijke baliemedewerkers. Ten opzichte van de burgemeester is er toch een zekere afstand en dat is goed: „De omgeving moet zich realiseren dat je niet direct een doorsnee burger bent. Amicaal met elkaar omgaan, daar houd ik niet van." daar moeten ze afblijven. Anders doe ik ongetwijfeld aangifte." Volgende maand maakt de Goese burgemeester D. van der Zaag zijn dertigjarig ambtsjubileum mee. Drie decennia: het moet al heel gek lopen wil je dan geen 'inciden ten' hebben meegemaakt. Zoals die keer dat de directeur gemeente werken een glazen asbak naar zijn hoofd kreeg. Van der Zaag herinnert zich nog le vendig een situatie op zijn eerste post. Het ging om een schuur die zonder bouwvergunning neerge zet was en zou worden verwij derd. De eigenaar kwam verhaal halen. „Die man zegt tegen me: 'Van der Zaag, jij gaat tussen zes lat jes als je dat bouwwerk van mij durft af te breken.' Dat dreigement moest ik wel serieus nemen, want die man had al een keer of vier ge probeerd een agent omver te rij den. Maar ik ben uiterst koel geble ven. De beste methode. Ik zei: 'U gaat tussen zes latjes, ik ook, maar niet door uw toedoen.' Waarop die man de deur uitbeent en de deur zo hard dichtknalt dat er een schilderij van de muur viel. De gemeentesecretaris kwam nog aanhollen om te vragen of ik hulp nodig had, maar dat was al te laat natuurlijk." Dat het dergelijke vormen aan neemt, is een uitzondering, bena drukt de Goese burgemeester. Het allerbelangrijkste, zegt Van der Zaag, is niet te zwichten voor inti midatie. „Als zo iemand ziet dat het effect heeft, gaat hij door. Hier in Goes is ook wel eens iemand binnengestormd van: en ik ga hier niet vandaan voordat jij mij gelijk geeft. Ik heb die persoon gezegd Ook C. van Liere van Noord-Beve land is als burgemeester zelden on heus bejegend. Ja, pas was er weer iemand die verhaal kwam halen omdat een dief uiteindelijk niet vervolgd werd. „Dan denkt zo'n man dat ik erover ga en roept: ik neem Moscowitz in de arm! Ach, je hebt wel meer mensen die even wat roepen. Een halve dag later bel len ze op om te zeggen dat het niet zo bedoeld was. Kijk, mensen mogen mij best aanspreken als er fouten gemaakt zijn. Als ik denk dat iets niet helemaal goed afge handeld is, ben ik bereid zaken op een diplomatieke manier glad te strijken. Maar er is een grens in de manier waarop men mij daarbij be-, naderen mag: mijn persoonlijke in tegriteit en die van mijn gezin, dat het zo niet werkt en hem twee keer gesommeerd de kamer te ver laten. Daarna probeerde ik hem nog zachtjes de goede kant uit te krijgen, met mijn hand aan zijn mouw. Toen hij die hand weg sloeg, was voor mij de maat vol. Ik heb de politie gebeld en aangifte gedaan." In het algemeen merkt Van der Zaag een afgenomen res pect voor gezagsdragers. Misschien is er een ver band met de moderne, lossere omgangsvormen, die suggereren dat mensen zich meer kunnen permitteren? „Ik probeer zelf de drempel om bena derd te worden laag te houden en dat merk je wel. Op straat word ik wel aangesproken met 'Hoi, Dick!'. Je merkt wel dat je soms meer als persoon wordt aangesproken dan in je functie van burgemeester. Dat kap ik af. Als iemand mij privé benadert, zeg ik: maandagmorgen, aan het bureau, ben je de eerste. Je moet dat een beetje joviaal oplos sen en je niet te veel van dingen aantrekken. Onlangs nog, toen ik weigerde een vergunning af te ge ven voor een dancefeest in de Zee landhallen, is mij op het internet van alles toegeworpen: 'We bou wen een feestje bij je in de tuin', doodsbedreigingen zelfs. Ik heb geen aangifte overwogen. Zo'n e-mailtje of bericht op een site is met een druk op een knop ver stuurd, dat neem ik lichter op dan een brief waarvoor iemand spe ciaal een postzegel geplakt heeft en naar de brievenbus is gelopen." Ook de Middelburgse burgemees ter K. Schouwenaar heeft er nu 29 jaar opzitten. „Wat is een bedrei ging? Het ligt aan de ernst van wat je in het vooruitzicht wordt ge steld én de kans dat dat ten uit voer gebracht wordt. In de Rand stad hoeft er niks te gebeuren of je krijgt al zoveel ziektes naar je hoofd dat je ze onmogelijk alle maal kan krijgen. Moet je dat se rieus nemen? Het is natuurlijk wel zo, er zijn altijd mensen die den ken dat ze met geweld hun zin krij gen. Zo heb ik eens te maken ge had met een ltofïieshophouder die het op mijn vrouw en kinderen ge munt had. Dan ga je te ver, daar heb ik natuurlijk wel aangifte van gedaan. Die man is veroordeeld." Bedreigingen zijn in zekere zin een beroepsrisico, vindt Schouwenaar. Hoge bomen vangen veel wind en overal waar overheid en burger elkaar ontmoe ten, is er kans op conflicterende be langen en frustraties. Ergens is er een botsing met een ambtenaar, de burger kan zijn ei niet kwijt en dan stapt hij naar loket 7, zoals de Hulster burgemeester J.F. Mulder het omschrijft. „Dat moet je voor komen, dat mensen denken dat je als burgemeester alles even oplost wat er in de ambtelijke organisatie misgaat. Je kunt wel een bemidde lende rol spelen, maar alleen als er nieuwe aspecten zijn die daartoe aanleiding geven en je moet nooit je eigen organisatie afvallen." Als er 'lelijke woorden' vallen, grijpt Mulder in. „Ik heb wel eens iemand de toegang ontzegd. Dat doe ik al snel. Ik heb er best begrip voor dat mensen soms boos zijn, maar je moet niet toegeven aan in timidatie. Voorkomen dat je op een hellend vlak terechtkomt, dat is belangrijk." e kunnen nog zulke mooie grote zeilen hebben, maar als er geen wind is, komt ook een tallship niet ver. De schepen lig gen te wachten, midden op de Noordzee. Ze zijn afgesneden van al le contact met de buitenwereld. Het is wachten op de wind. Pas dan kan de Race2Sail echt beginnen. „De schepen dobberen op de rest van de golven heen en weer", zegt Monique Touw van At Sea Sail Training, de or ganisator van de race. De schepen komen zo wel wat voor uit, maar snel gaat het niet. „Het is steeds wachten tot de stroom weer kentert. Dat gebeurt elke zes uur. Als de stroom richting het zuiden staat, dan gaan de schepen toch de goede kant op, ook al zeilen ze niet." De snelheid varieert van een halve tot drie knopen per uur." Voor de leken: dat is maximaal 5,5 kilometer per uur. „Als je alle dagen zulk weer hebt, is het vervelend, maar één zo'n dag is niet erg. Ze moeten het helemaal zelf redden. Dat maakt het ook leuk. We hebben de route zo gemaakt dat er genoeg speling is. De komende twee dagen kan er nog steeds geracet wor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2