Vliegtuig mag op kosten van zaak Weg naar de 'W Hoe verkoop ik mijn spullen Terugkerende vakantiedroom 20 Dinsdag 21 augustus 2007 PZC BELEGGEN M WEELDE door Bert Bakker Bij Domburg werd de fantasie opnieuw geprikkeld Ben ik de enige in wie steevast de projectontwikkelaar be gint te woelen tijdens de vakantie? Óp reis langs idylli sche, vaak halfvergeten plekken wordt je haast onvermij delijk overmand door fantasieën om huizen op droomplekken neer te zetten. Ik wel - meerdere keren zelfs. Toerend door de Alpen verliet ik de doorgaande weg om een doodlopend, dus doodstil dal in te rijden. Na de zoveelste haar speldbocht, ontvouwde zich plots een adembenemend verge zicht. En midden in dat 'schilderij' stond een schitterend eind-negentiende eeuws hotel. Het complex naderend, zag ik echter dat de ramen dichtgetimmerd waren. Een langskuieren- de boer vertelde dat het hotel - ruim een eeuw geleden daar ge bouwd vanwege de natuurlijke bronnen - vijftien jaar geleden dicht ging omdat het jongere publiek wegbleef Goedkope vliegtickets waren de nekslag. Onmiddellijk gaat het bij mij dan borrelen: je zou het zaakje voor een habbekrats moeten kopen en in oude glorie herstel len. Rendabel wordt het door het trendgevoelige publiek te lok ken dat ook graag 'slow food' res taurants bezoekt. Waarom zou 'slow sleeping' op een schitte rende plek midden in Europa niet hip kunnen zijn? Huiswaarts rijdend via de Jura, door het dal van de rivier de Doubs - het kleine broertje van de Colorado River, maar dan heel groen - kwamen vergelijkbare gedachten op. Oók zo'n ver gane-glorie vakantiegebied. Her en der staan nog kleine fami liehotels en forellenrestaurantjes die meteen verraden dat in de jaren vijftig voor het laatst nieuw meubilair werd gekocht. Het toerisme verpieterde, maar de omgeving bleef schitterend. Je gaat toch denken. Moet je niet nü investeren in een stukje grond of een verwaarloosd huisje in zo'n gebied dat uit de mo de raakte sinds het vliegen zo goedkoop werd? Veel van die ge bieden hebben het grote voordeel dat ze ook voor een week einde te berijden zijn. Op drie, vier uur rijden van huis vind je zulke plekken in de Ardennen en Luxemburg, en nóg dichter bij misschien in ons eigen Zeeland. Mijn vakantiereis eindigde bij Domburg, waar de fantasie op nieuw werd geprikkeld. De mooiste stranden van Noordwest Europa, charmante oude stadjes, en volop ruimte. Landbouw grond kost er amper 30.000 euro per hectare omdat de suiker bietenteelt geen hogere prijs rechtvaardigt. Daar moeten toch mogelijkheden liggen? Vergeet het, zei een lokale makelaar me. Gemeentelijke overhe den staan zelden toe dat een agrarische bestemming aangepast wordt om er tweede huizen te kunnen bouwen. Zijn tip: vraag vergunning om een landgoed te stichten. Als je 5 hectare koopt waarvan je er 4 als bos inplant mag je een huis bouwen met een volume van 1.500 kuub. Je bent een kleine 2 miljoen euro kwijt maar dan heb je ook wat. Pfïf, 2 miljoen. Je vraagt je af of die Zeeuwse kustgemeentes snappen waar hun eigen belang ligt. Maar misschien zie ik de dingen teveel in het wa zig licht van een vakantiedroom. Wie een vliegtuig koopt en tegelijker tijd een eigen be drijf heeft, mag dat vliegtuig op kosten van de zaak ko pen. Dat meldt de zakelijke nieuwssite Z.Nu.nl. Een onderne mer kocht een bouwpakket van een vliegtuig en rekende de kosten tot zijn ondernemingsvermogen. De belastinginspecteur stak daar echter een stokje voor. Volgens de fiscus zouden de zakelijke belan gen niet worden gediend met de aanschaf van het vliegtuig en vielen de uitgaven in de re- creatie- en hobbysfeer. De ondernemer was het niet eens met de visie van de Belastingdienst en stapte naar de rechter. Onlangs deed de rechter uitspraak in de Dure advocaten en eindeloze juridische procedures maken het voor particulieren haast onmogelijk om hun recht te halen. Het kabinet erkent het probleem en grijpt in. door Irene van den Berg illustratie Job van Gelder Zelf j'e recht halen, waar moet je op letten? Voordat je kan procederen, heb je een dagvaarding nodig, een datum voor de rolzitting en de griffierechten moeten voldaan zijn. In principe moet je de dagvaar ding indienen bij de rechtbank van het kanton waar de gedaag de woont. Hierop zijn wel enke le uitzonderingen. Griffierechten zijn een tege moetkoming in de kosten die de rechtbank moet maken om de procedure te voeren. De hoogte van de griffierechten is afhankelijk van het gevorderde bedrag. Als je de zaak wint, en de te genpartij veroordeeld wordt tot het betalen van 'de kosten', dan zijn dat in elk geval de hier bedoelde griffiekosten. Daar naast kun je denken aan een (klein) deel van de advocaatkos- ten. Is de zaak ingewikkeld, dan ver dient het aanbeveling om je bij te laten staan door een deskun dige, bijvoorbeeld door een deurwaarder of jurist maar ook iemand met veel inhoudelijke kennis over de zaak kan onder steuning bieden. Zodra de rechter recht heeft gesproken, moet de verliezer doen wat het vonnis zegt. In dien hij dat niet doet, kan de gerechtsdeurwaarder worden ingeschakeld. Die kan vervol gens allerlei dwangmiddelen toepassen, zoals beslag leggen op goederen of loon. W w ie recht om een koe, legt er een koe op toe', weet Tonny van Vugt uit Arnhem uit eigen erva ring. Ze streed vier jaar lang over een wandkast die totaal niet over een kwam met hetgeen haar was beloofd. De rechtszaak kostte Van Vugt veel tijd, moeite en omgere kend in totaal bijna 5.000 gulden. De rechter stelde haar in het gelijk en sommeerde de meubelmaker de kosten van de kast van 5.000 gulden terug te betalen. Resultaat: de Arnhemse betaalde hetzelfde bedrag aan advocaatkosten als ze uiteindelijk voor de kast terug kreeg. „Je staat als consument ge woon heel machteloos als je een rotproduct krijgt. Door de lange en dure procedures zullen veel mensen hun recht niet gaan ha len", zegt Van Vugt. De politiek erkent het probleem en wil het voor particulieren ge makkelijker maken om naar de kantonrechter te stappen. Bij de kantonrechter is het inschakelen van een advocaat namelijk niet ver plicht en dat scheelt aanzienlijk in de kosten. Op dit moment kun nen geschillen met een financieel belang tot 5.000 euro aan de kan tonrechter worden voorgelegd. De minister van justitie wil dat be drag verhogen naar 10.000 euro. Tevens wil de minister dat alle ge schillen die te maken hebben met de aankoop van een product door een consument, zonder financiële bovengrens, aan de kantonrechter kunnen worden voorgelegd. Wie kosten wil besparen, zal dus zelf moeten procederen. Is de zaak ingewikkeld, dan verdient het aan beveling om je bij te laten staan door een deskundige, bijvoorbeeld door een deurwaarder of jurist maar ook iemand met veel inhou delijke kennis over de zaak kan on dersteuning bieden. „Rechters hou den er ook wel rekening mee dat een particulier niet op de hoogte is van alle juridische regels. Het is niet zo dat als een mondige burger een procedurefout maakt de rech ter een lange neus maakt en zegt: ha, ha dat ben je vergeten. Nu ga je verliezen", zegt advocaat H. Kortman uit Den Haag. De maatregelen zijn volgens de Consumentenbond een stap in de goede richting. „Maar voor een goede toegang tot de rechter is meer nodig", zegt woordvoerder Ewald van Kouwen van de Consu mentenbond. De bond wil een ver dere verhoging van de grens naar 25.000 euro. Bovendien wil de bond de toegang tot de rechter ver der vergemakkelijken door particu lieren de mogelijkheid te bieden een geschil digitaal aan te kaarten. „Het zal nog wel even duren voor dat dit technisch mogelijk is", rea geert een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Tot 2002 be stond er al een standaard dagvaar dingsformulier voor particulieren om een geschil bij de rechter aan te kaarten. „Het standaardformu lier werd echter afgeschaft omdat veel fouten werden gemaakt bij het invullen. Dit bezorgde de rech terlijke macht veel extra werk", al- zaak. Het gerechtshof in Amster dam stelde de ondernemer in het gelijk. Vooral het argument dat een vliegtuig hem in staat stelt om op een efficiënte wijze grote afstan den af te leggen, sneed volgens het hofhout omdat de ondernemer in verscheidene landen buiten Neder land afnemers heeft. Volgens het hof vervult het vliegtuig een func tie in de onderneming en vormt daardoor een bedrijfsmiddel. De zolder opruimen en oude rommel via Marktplaats verkopen of de zaken serieus aanpakken en een heuse webwinkel beginnen. Iedereen kan spullen verkopen op internet. door Johan Bosveld De meeste mensen ko men wel eens spullen in huis tegen waar ze van af willen. Een van de manieren om dat te doen is verko pen op internet. Laura van den Brink van www.designerbaby.nl, een verkoopsite voor tweedehands kinderkleding, schreef een hand zaam boekje voor wie zijn ver koopkansen op internet wil be proeven. In Zo verkoop je succesvol op inter net richt Van den Brink zich op twee soorten internetverkopers: de heel grote groep mensen die wel eens wat wil verkopen via een van de veilingsites op internet en de veel kleinere groep die een web winkel wil beginnen om structu reel spullen te gaan verkopen. Voor beide groepen geldt dat er in ieder geval geld mee te verdienen valt. Of zoals Van den Brink het zegt: „Alles bij elkaar opgeteld kan een rommelzolder nog een aardig bedrag opleveren." Verkopen op internet is ook een kwestie van keuzes maken. Zo zijn er tal van verkoopkanalen. Niet al leen Marktplaats en Speurders maar ook internationale sites als eBay. In het boekje wordt voor elk van die sites aangegeven wat de overeenkomsten en verschillen zijn tussen de sites. Als er eenmaal een keuze is gemaakt, dan zijn de presentatie van de producten en de prijsbepaling belangrijk. Ook hier tal van tips en suggesties. Behalve nadenken over welke arti kelen gewild zijn, kan het ook geen kwaad een goed tijdstip te kiezen voor de verkoop. Niet al leen de seizoen spelen hierbij een rol, maar ook periodes rond feest dagen of de momenten waarop bij voorbeeld salaris en kinderbijslag worden uitbetaald. Als de koop is beklonken, moet er betaald worden. Van den Brink omschrijft verschillende betalings mogelijkheden en waarschuwt hoe oplichters kunnen worden herkend. Tal van tips passeren ver der de revue zoals hoe verpak en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20