'Als een van onze leden een kind van twaalf jaar tatoeëert, wordt hij meteen geroyeerd. Theo Hartkamp van de Nederlandse Bond van Tatoeëerders PZC Dinsdag 21 augustus 2007 13 Technieken om tatoeages te verwijderen De inkt die via een tatoeagenaald in de huid is ingebracht, zit ingekapseld op ongeveer 1,5 a 2 mm diepte. Behalve de camouflagetechniek, waarbij huidkleurige inkt over de tatoeage wordt aangebracht, zijn er de volgende technieken om een tatoeage te verwijderen. Salabrasion Zoutoplossing verwijdert tatoeage. Laserbehandeling Laserlicht verbleekt de tatoeage. Even trekken de spieren van Anja's onderrug sa men als de laserstraal de neonazistische wolfsangel met SS-teken raakt. Wat heeft ze er spijt van. „Ik was vijftien. Stoer, dacht ik toen. Dat is voor het le ven. Een puberfout", zegt ze nu, twee jaar later. Anja had 4 verkeerde vrienden die ze via f MSN had leren kennen. y Al meer dan een jaar ligt ze eens in de zes weken op de ta- A fel van het Lasercentrum in A Eindhoven. Nóg een jaar en V dan is van de tien bij zeven cen timeter grote schandvlek niets meer te zien. 1300 euro kost het. Dat bedrag valt in het niet bij het vooruitzicht dat de tatoeage over nog een jaar eindelijk écht hele maal weg is. Binnen een week ontdekte haar moeder de zwarte huidtekening. Een knallende ruzie volgde. Anja had een stage nodig om in te zien dat de haat en agressie van racis ten niet de antwoorden waren op haar vragen. „Ik werkte als activi teitenbegeleidster en daar bén ik erg bevriend geraakt met twee buitenlanders. Toen be- greep ik dat die denkbeel- Jr den van neonazi's niet f klopten." f 's Avonds op de bank f bekende ze huilend aan haar moeder dat ze weg wilde uit het enge wereldje, waarmee ze sindsdien alle banden heeft verbro ken. Toch leeft ze nog steeds met de angst dat ze haar konten opzoe ken. Anja vertelt haar verhaal omdat ze woedend is. Woedend op ene Mandy die de tatoeage heeft gezet. Tot haar spijt weet ze niet waar de vrouw van begin dertig woont. „Het gebeurde stiekem bij haar thuis in de buurt van Den Haag", weet ze wel. „Deze vrouw moet ge stopt worden. Ik weet bijna zeker dat ze nog steeds kinderen ver minkt." De lasercentra in Nederland heb ben de handen vol aan spijtoptan ten als Anja. Jan Aarts van het La sercentrum met vestigingen in Eindhoven, Breda en Heerlen ziet zijn klanten steeds jonger worden. „Nog niet zo lang geleden kwa men mensen rond de dertig jaar, als het huisje-boompje-beestje-ge- voel toesloeg. Nu zie ik steeds meer jonge gasten van vijftien of zestien, die met vader of moeder komen." Soms hangen jongeren huilend aan de lijn, omdat ze direct van hun tatoeage af willen. Dan is bij voorbeeld de liefde voor Frankie of Cynthia toch niet eeuwdurend gebleken. Of heeft vader - zelf fana tiek ADO-supporter - zijn zoontje van veertien een ADO-tatoeage aangepraat, maar blijkt zoonlief twee jaar later toch eerder Ajax- fan. José Toonen van Lasercentrum Biltstraat in Utrecht, dat ook vesti- Operatie Tatoeage wordt operatief verwijderd. Dermabrasion De huid wordt lokaal bevroren, waarna met een slijptolletje laagjes huid met de tatoeage worden verwijderd. infographic: JD, GN V if gingen heeft in M Amersfoort en Alme- :j r re, ziet regelmatig kin- K deren van dertien of MÊ veertien jaar die 'een lelijk m y ding' hebben laten zetten. I „Vaak hebben ze elkaar opge- hitst. Ik verwacht nog een g°lf van jongeren. Dan heb ik het niet over de drie meisjes bij wie we een tattoo van de loverboy in de buurt van de bikinilijn hebben moeten weg- laseren." Het waren veelal zeelui, hoe ren, criminelen of kermisfi- guren, maar ook adellijke dames en leden van vorstenhui zen. Nu zijn het jongeren, 'gewone mensen', popsterren en voetbal lers. De tatoeage heeft weinig meer te maken met groezelige achterka mertjes of een persoonlijk geheim. Ze zijn nu gewoon op straat te be wonderen zo gauw de zon schijnt en de korte broek en blote hemd jes uit de kast komen. Het tatoeëren is duizenden jaren oud. De oudste bewaarde tekenin gen staan op het lichaam van Ötzi, een man die 5300 jaar geleden om het leven kwam in een gletsjer bij de grens van Oostenrijk en Italië. Ötzi heeft 57 tatoeages, voorname lijk strepen op verschillende li chaamsdelen. Mogelijk had hij de tatoeages om pijn aan zijn gewrich ten te verlichten, de man leed aan artrose. Ook op een 4000 jaar oude Egyptische mummie zijn ta toeages gevonden. Het woord 'tatoeage' is afgeleid van het Tahitiaanse woord 'ta- tau', wat markeren betekend. 7 Ontdekkingsreiziger James k Cook beschreef als eerste zijn er- 11 varingen in Tahiti in de acht- tiende eeuw. Aanvankelijk wert* Slacht dat het tatoeë- ren op het eiland was ont- tk staan. Verdere reizen brach- J ten aan het licht dat veel volkeren hun eigen variant van lichaamsversiering hebben. De meeste stammen die in de ijzer tijd in Europa leefden, zoals de Gal liërs, Goten, Teutonen, Pieten, had den tatoeages. Ook de Romeinen tekenden al op hun lichaam. De In dianen in Amerika gebruikten het om hun vijanden af te schrikken. De Maori in Nieuw-Zeeland «Ex hadden en hebben opvallen- de rituele lijnentekeningen in hun gezicht. De populariteit van tatoeages wis- Ook bij Ton Loman van Laserpraktijk Vossius in Amsterdam melden zich jongeren die van hun tatoeage af willen. „Vorige week kreeg ik nog een paar tele foontjes van achttienjarigen. Die jongens hadden op vakantie een tribal (inheemse figuur, red.) laten zetten. Maar die tribals zijn inmid dels uit." De nieuwste trend is de klassieke zeemanstatoeage zoals de pin-upgirl en de roos, aldus de Amsterdammer. Tot verdriet van de Nederlandse Bond van Tatoeëerders is het on danks nieuwe wetgeving nog steeds mogelijk tatoeages te plaat sen bij kinderen van twaalf jaar en ouder. Enige voorwaarde is een fiat van de vader, moeder of voogd. De bond heeft niettemin besloten deze klanten 'nee' te verkopen. „Sterker nog: als een van onze le den een kind van twaalf jaar ta toeëert, wordt hij meteen ge royeerd", aldus waarnemend voor zitter Theo Hartkamp. Maar, zo weet Hartkamp, er zijn nog voldoende beunhazen zoals de Haagse Mandy, die jeugdige klanten graag helpen. Voor een wettelijk verbod, met flinke sanc ties, zijn zij wellicht wel gevoelig, hoopt Hartkamp. Want soms moe ten kinderen niet alleen tegen zich zelf maar ook tegen hun ouders worden beschermd. Om privacyredenen is de naam van An ja gefingeerd. Maori. selt door de eeuwen heen. Soms zijn ze zelfs verboden, zoals door keizer Constantijn die het christen dom in het Romeinse rijk tot offi ciële religie maakte en de tatoeage barbaars vond. De redenen om een tatoeage aan te brengen zijn divers. Het kan on der meer een aanduiding zijn van de stam, groep of rang waartoe ie mand behoort, een merk (bijvoor beeld bij misdadigers of cijfers van concentratiekampgevangenen), be scherming tegen ziekte of bevorde ring van genezing, bewijs van afge legde proeven, als symbool van liefde of herinnering of als manier om je af te zetten tegen de maat schappij. De tekening worden tegenwoordig op het lichaam aangebracht met een tatoeëermachine, in 1891 uitge vonden door de Ier Riley. Daar voor werd vooral getatoeëerd met stokjes met daaraan bundeltjes naalden. Als kleurstoffen werden bijvoorbeeld gemalen baksteen, ka neel of buskruit gebruikt. Tegen woordig is er speciale inkt en wordt een elektrische naald ge bruikt. Nog steeds worden andere materialen gebruikt in tatoeages: de weduwe en kinderen van André Hazes hebben de as van hun man en vader gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13