buiten ij tot dondeMag Jonge Israëliërs trekken naar Europa Melkert onder vuur bij VN voor formatie China probeert gebutst imago op te poetsen Herkomst van ouders basis voor nieuwe toekomst in het Westen. Ethische commissie schrijft negatief rapport over oud PvdA-leider. 101 Dinsdag 21 augustus 2007 PZC BRUSSEL - De Waalse liberale lei der Didier Reynders heeft de ge doodverfde Belgische premier, de Vlaamse christen-democraat Yves Leterme, tot donderdag de tijd ge geven om met een ontwerprege- ringsprogramma te komen. Reynders' eis kan moeilijk worden genegeerd, omdat zijn steun be langrijk is voor het vormen van een vierpartijenregering van cen trumrechtse signatuur. Als Leter me niet aan de eis kan voldoen, zal hij in de ogen van de Waalse li beralen zijn opdracht moeten te ruggeven aan koning Albert. Die kan een andere formateur benoe men. De formatie liep vorige week stuk, toen de Waalse onderhandelaars de eis van de Vlaamse partijen CD&V en VLD afwezen voor meer autonomie, onder meer ten aanzien van het werkgelegenheids beleid, transport en justitie. PEKING - De Chinese televisie is be gonnen programma's uit te zen den die de reputatie van China als veilig exportland moeten hooghou den. Het hoofd van de controle dienst voor waren, Li Changjiang, zei gisteren in de eerste uitzending dat de ophef over Chinese produc ten in het buitenland 'neerkomt op demonisering' en sprak van een nieuwe vorm van handelspro- tectionisme. Li erkende overigens dat er soms producten van de markt moeten worden gehaald. Dat betekent vol gens hem nog niet dat alle in Chi na gemaakte producten ondeugde lijk zijn. De programma's, die een week lang dagelijks worden uitge zonden, zijn alleen in China te zien. Behalve Chinese producen ten en functionarissen komen ook buitenlandse importeurs en han delsfunctionarissen erin aan het woord. door onze correspondent Marloes de Koning BELGRADO - Israëlische jongeren willen graag weg uit het 'Beloofde Land'. Ze zien de Oost-Europese afkomst van hun grootouders als een 'ticket naar Europa'. De proce dures zijn echter stroperig. Tidhar Wald (26), student politico logie, dringt er bij zijn ouders op aan te bewijzen dat ze Roemeens zijn. Zijn moeder is geboren in Ti- misoara, zijn vader in Boekarest. Hun hele leven stond in het teken van de ontsnapping aan het land waar de Holocaust 400.000 joden het leven kostte. De papieren die Tidhar Wald nodig heeft om naar Europa te vertrekken, liggen diep in de Roemeense archieven. Walds vader was wees, toen hij in 1948 in Israël een nieuw leven kon beginnen. „Mijn ouders hebben er nooit over gepiekerd terug te gaan", zegt Wald. Hijzelf wil wel. Althans, op papier. Wald zou nooit in Roemenië willen wonen, maar sinds dat land lid is van de Europese Unie, is een Roemeens paspoort gelijk aan een 'Europees paspoort'. De herkomst van zijn ouders is 'het legale toegangskaart je tot Europa'. Tienduizenden jonge Israëliërs zien in hun Oost-Europese wor- door onze correspondent Frank Hendrickx DEN HAAG - De positie van Ad Mel- kert binnen de Verenigde Naties is verder verzwakt door een negatief rapport van de ethische commis sie. In een intern memo conclu deert de commissie dat een klok kenluider die onwelgevallige infor matie naar buiten bracht, slachtof fer is geworden van vergelding door de top van UNDP, de ontwik kelingsorganisatie waar Melkert tweede man is. De PvdA'er heeft die beschuldiging eerder van de hand gewezen. Uit het vertrouwelijke stuk blijkt verder dat er binnen de VN onvre de bestaat over de weigering van de UNDP om mee te werken aan een onderzoek. „Het is het belang van de Verenigde Naties en UNDP tels een kans om in West-Europa te gaan wonen, werken of stude ren - of tenminste die mogelijk heid achter de hand te hebben. De hausse aan procedures voor een tweede pas begon in Israël kort vóór Polen en Hongarije in 'Israël blijft gewoon een klein land met beperkte mogelijkheden' mei 2004 toetraden tot de EU. Sinds kort krijgt ook Roemenië veel aanvragen. Sinds de oorlog met Libanon in 2006 zag advocaat Ilan Charsky het Poolse staatsbur gerschap, het aantal aanvragen om dat wel te doen", schrijft Ro bert Bentson, directeur van de ethische commissie, in de memo, gericht aan Melkert en UNDP-top- man Kemal Dervis. Oud-PvdA-leider Melkert kwam eerder deze zomer onder vuur te liggen nadat Artjon Shkurtaj, een voormalige UNDP-missiehoofd in Noord-Korea, stelde dat hij door de Nederlander op straat werd ge zet vanwege het naar buiten breng en van misstanden. De ethische commissie kiest nu de zijde van de klokkenluider. Door de brief komt de positie van Melkert verder onder druk te staan. Eerder pleitte de voormalige VN-ambassadeur van Amerika, John Bolton, al voor het vertrek van Melkert. De Amerikanen me nen dat de Nederlander probeert misstanden bij zijn organisatie on der het tapijt te vegen. Kringen rond Melkert vermoeden op hun buurt dat de VS wraak willen om dat de Nederlander betrokken was 'met nog eens tweehonderd pro cent stijgen'. Circa driekwart van de aanvragen is succesvol. Elinor Dori (25) heeft een Hon gaarse oma en een Poolse opa, die Auschwitz overleefde. Het maakt haar niet uit bij welk Europees land ze hoort. „Ik zie een paspoort als een toegangsbewijs tot de EU." De studente gedragswetenschap pen spreekt van een 'ontsnapping aan Israël'. Niet aan de dreiging van geweld. „Daar wen je aan. Maar een hier behaalde universitai re titel heeft niet dezelfde waarde als die van een Amerikaanse of Eu ropese universiteit. De salarissen in Europa zijn beter. Israël blijft ge woon een klein land met beperkte mogelijkheden." Ad Melkert bij de val van de Amerikaan Paul Wolfowitz bij de Wereldbank. De ethische commissie heeft het onderzoek uitgevoerd tegen de zin van de UNDP-top. Volgens de me mo bestaat er binnen de organisa tie echter grote ongerustheid over de affaire. Klokkenluider Shkurtaj voelt zich 'volledig gerehabili teerd'. De woordvoerder van Mel kert was gisteren niet bereikbaar. Jonge Israëliërs roken een waterpijp bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Tienduizenden jongeren beschouwen hun Oost-Europese wortels tegenwoordig als een kans om in West-Europa te gaan wonen, werken of studeren en om aan Israël te ontsnappen. foto Kevin Frayer/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10