Aardappeltjes Hoeveel woorden bevat hotelreceptionistenstoeltje? 10 1 Euforie bij een woordspelletje. foto Liesbeth Daub Het weer is een dra ma, de reis duurt nog uren en de sfeer is ronduit beroerd. Wat te doen? Spelle tjes! Maar ja... In de auto en het vliegtuig is weinig ruimte. Dus zet ten we spelletjes op een rijtje waar je niet zoveel voor nodig hebt. Wordt het toch nog gezellig. Op reis en bij regen in de tent. door Madelijne Daub Voor het volgende woord spelletje hebt u pen, papier en een kookwekker nodig. Al le deelnemers nemen een vel pa pier voor zich en spreken een woord af dat zo lang mogelijk is. Bijvoorbeeld: 'hotelreceptionisten- stoeltjesmaker'. U ziet, omslachtig mag het best zijn. De wekker staat op vijf minuten. Iedereen maakt zoveel mogelijk woorden met de letters uit het lange woord. Per let tergreep krijgt men één punt, voor geografische plaatsen tien. Dus 'piste' is twee punten en 'Rome' tien. Wie de meeste woorden heeft wint. Een ander woordspel gaat j' zo: iedereen schrijft alle let- ters van het alfabet onder el kaar (behalve de Q^en de X). Er wordt een letter afgesproken, bij voorbeeld de D. Als de tijd loopt, bedenkt iedereen een woord dat begint met die D. De tweede letter greep begint met één van de 24 let ters uit het spel. Voor elk volgend woord moet daarvan een andere worden gekozen. Bijvoorbeeld 'Dag-Blad', 'Deur-Mat', enzo voorts. Het venijnige is dat beide helften apart zelfstandige naam woorden moeten zijn (de dag, het blad) én samen één woord moe ten vormen. 'Dok-ter' is dus fout. Anders dan bij het vorige spel, moeten de woorden zo kórt moge lijk zijn. Een woord met twee let tergrepen scoort vijf punten, drie lettergrepen ('dak-terras') vier en vier lettergrepen ('dagjes-men sen') levert drie punten op. Enzo voort. En ook hier geldt weer: tien punten voor een geografische naam. Maar die moet dus wél uit twee zelfstandige naamwoorden bestaan. Zoals Dom-burg. 3 Een gouwe ouwe: het denk spelletje. Bijvoorbeeld met 'Ik ga op vakantie en ik neem mee'. Óm de beurt herhaal je in de goede volgorde wat ie mand anders heeft gezegd en voeg je er een nieuw ding aan toe. Wie het langst geen fouten maakt, wint. Een denkspel in dezelfde ca tegorie is dat iemand een dier - noemt. De volgende noemt een dier dat begint met de laatste let ter van het vorige beestje. Dus 'slang', 'geit', 'tijger', enzovoort. 4 Een alternatiefis het ouder wetse kaartspel. Maar dan an ders. Zoals 'Reutelen'. Vier deelnemers zitten aan tafel (of op de grond, of op een bed) en dege nen die schuin tegenover elkaar zit ten vormen één team. Elke deelne mer heeft vier kaarten in de hand en probeert een kwartet te verza melen met kaarten die nog op ta fel liggen. Dus als hij twee heren heeft, spaart hij de andere twee. Dit gaat overigens niet om de beurt: iedereen duikt tegelijk op de kaart die hij nodig heeft. Als niemand meer kaarten nodig heeft van de op tafel liggende kaar ten, worden vier nieuwe neerge legd. Anders dan bij het oude kin derspelletje, schreeuwt de deelne mer die vier dezelde kaarten heeft niet zelf'kwartet'. Met een tevoren afgesproken teken, bijvoorbeeld een knipoog, sein je je teamge noot dat je setje compleet is. Ziet die persoon het sein, dan roept-ie 'reutel'. Maar... ziet iemand van de tegenpartij dat teken, dan roept die persoon snel 'tegen-reutel'. Dan gaat het punt naar die partij. Als laatste nog een oude be- 5 kende. De kinderen zijn te druk, ze rennen door elkaar en lopen te schreeuwen. Hoe wor den ze rustig? De oplossing: speel gewoon 'wie kan het langste stil zijn'. En de winnaar krijgt een snoepje. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van dinsdag willen we van u weten wat het leukste 'praêt'uusje' (praathuisje) in Zee land is. U kunt aangeven wat u het beste 'praêt'uusje' vindt en waarom. Mail uw favoriete plek naar ons; Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: door Madelijne Daub Op ijsboerderij De Koe hoorn in Meliskerke heeft boer Kees Wisse (33) zijn nevenactiviteiten nogal uitgebreid. Nadat hij in 1999 het bedrijf van zijn vader overnam, is Wisse be gonnen met de ambachtelijke pro ductie van boerderij-ijs. Daarnaast zijn er vijftien plekken op zijn mi- nicamping, organiseert zijn vrouw kinderfeestjes én is er elke woens dag een excursie: 'van aardappel tot patat'. En die gaan we doen. „Je maakt het hele proces mee", legt Wisse uit. Dus eerst ga je aard appelen rapen, ze daarna schillen, tot frietjes snijden en nadat ze ge bakken zijn mag je je zelfgemaakte patat opeten." We lopen richting het aardappel- ZOMERAGENDA OP PAD Struisvogelboerderij In augustus zijn er dagelijks rondleidingen op struisvogelboerderij Monnikenwerve in Sluis, om 12.30, 14, 15.30 en 17 uur. Telefoon 0117-49 21 31. Sluis, Hogeweg 1 O Schelpdierentocht Vanuit Yerseke met m.p.s. Adriana-Yerse- ke de Oosterschelde op, waar de schelp dieren liggen te verwateren. De gidsen la ten zien hoe de mossel- en oestervissers te werk gaan. Ook gaat de tocht naar de verwerkingsbedrijven. In augustus van dinsdag t/m zondag van 14.30 tot 16.00 uur. Info 06-22089393. Geen afvaart op 18 augustus. Yerseke, Marstrand rondvaarten- en sport- visserijsteiger Beatrixhaven. Paardentram Vanaf de Markt vertrekt tussen 11.00 en 16.30 uur een paardentram voor een rondrit van 20 minuten door Middelburg (dagelijks). (W)onderwaterwereld Een zoektocht naar waterbeestjes in de landschapstuin. Oostkapelle, Terra Maris, 10.30-12.00 uur. Fietsavonddriedaagse Eerste rit in de fietsavonddriedaagse van de Stichting Actief Stavenisse. Toch van 15 tot 20 kilometer met een bezoek aan een bedrijf of een activiteit. Stavenisse, Havenplateau, 18.30 tot 19.00 uur. Zomermarkt Wekelijkse zomermarkt in Brouwersha ven. Er rijdt een boemeltreinje rond. MUZIEK Brouwershaven, van 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Concert in Burgh-Haamstede, met mede werking van Dirk Out op trompet en Ger ard Woifert, Sjanie Smaal en Marlotte van 't Hoff (zang). Burgh-Haamstede, Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan, 20 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl veld. „Hier, trek deze laarzen maar aan", zegt Wisse, „dan worden je roze schoenen tenminste niet vies." Als stadse is het even wennen, op zo'n echte boerderij tussen de koeien. Binnen de kortste keren staan we tot onze ellebogen in de aarde. Het aerepelrapen heeft ver dacht veel weg van paaseitjes zoe ken, alleen is de vind-frequentie een stuk hoger. Rosalie (8) en Annemijn (1,5) Drinkwaard gooien de piepers en thousiast in de emmer. „We staan nu vier weken op de boerderij en elke woensdag doen de meiden mee aan de excursie", vertelt hun vader Hendrie Drinkwaard (38). „Dus 's avonds eten we dan stan daard friet. Die is lekkerder dan pa- Vandaag wordt in Brouw zomermarkt gehoudenv MmKürt Russell speelt stuntman Mike in Quentin Tarantino's Death Proof, te zien in Schut tershof te Middelburg om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10