Handig voor op reis II - j v31 PZC Zaterdag 18 augustus 2007 Dog Pack. Petzl hoofdlampen. Om best een beetje hebberig van te worden, van die folders, etalages en websites vol leuke, onmisbare, nuttige dan wel compleet maffe gadgets voor op reis. door Ronald Hooijenga Hoe minder rotzooi mee op reis hoe beter, was ooit de stel regel. Maar toen wisten we ook nog niet van het bestaan van satelliettelefoons, gps-plaatsbepalers, rugzakken met zonnecellen achterop. Toen piekerde je nog niet over te kentangen, waterfilters en apparaatjes om je vinger in te steken om het zuurstofgehalte van je bloed te bepalen. Led-lampjes aan de scheerlijn, waterdichte hoesjes voor de iPod, reisdozen voor bananen: hoe hebben we het ooit zonder kunnen doen! Geen dankbaarder en kooplustiger publiek dan mensen die toch al op reis zijn, dus de grootste hoeveelheid reisgadgets vind je op vlieg velden. Op Schiphol bijvoorbeeld, na de paspoortcontrole, maar voor al op Amerikaanse airports lusten ze er wel pap van: rekken vol met stroomadapters, reisventilatortjes, geldriemen, creditcardbewaardoos- jes, medicijnenetuis, bagagelabels, radio's, tv'tjes, dvd-spelers, mobie le koelkasten desnoods. „We verkopen veel nuttige reisgadgets, maar er zit ook ruis tussen: spullen die niet zo veel met de branche te maken hebben, maar die toch leuk zijn om te hebben. En er is natuurlijk ook de categorie pure gekkigheid", zegt Bernlef ter Harkei, bedrijfsleider van een outdoor- sportwinkel „Wat je nodig hebt onderweg is natuurlijk afhankelijk van je doel, en van hoe je op vakantie gaat." Je hebt kleinkampeerders en bergbeklimmers die alles zo licht moge lijk willen, gezinnen met grote tenten voor wie gewicht geen issue is, mensen die aan de wandel gaan met de rugzak om, hetzij de bergen in of het Pieterpad op. „Daar zit nogal wat verschil in." Veel mensen willen advies: wat is handig om mee te nemen? Maar daar is geen eenduidig antwoord op te geven, aldus Ter Harkei. „Voor de meeste mensen geldt: goed schoeisel, een goede rugzak en je eigen EHBO voor onderweg." Hij raadt altijd een klein wondermiddeltje aan, T3-olie. „Een heel klein flesje met een natuurlijk antisepticum, goed bij wondjes, insec tenbeten, noem maar op. Heel actueel blijft ook de tekentang, die er inmiddels is in alle soorten en maten, maar altijd verstandig om bij je te hebben tegenwoordig." Aan het andere eind van het spectrum zit bijvoorbeeld de oximeter, waarmee je bij een toppoging hoog in de bergen kunt meten wat het zuurstofgehalte van je bloed is. Ter Har kei: „Als dat namelijk te laag is, kun je in grote problemen komen. Maar dat zijn dure gadgets." Er zijn veel zinnige, nuttige dingen te koop. Ter Harkei: „Maar een ander vindt sommige daarvan misschien juist weer onzin. Wat hebben we gelachen toen hier de eerste Bananaboxen binnenkwamen: plastic doosjes in de vorm van een banaan, om te zorgen dat die niet volkomen aan gort gaat in je tas of rugzak. Wie kóópt dat nou? dachten we toen. Tot ze massaal over de toon bank bleken te gaan." Net nieuw: hele kleine rookmelders, voor op de boot of in de tent. „Overdreven, kun je misschien stellen, tot het moment dat je iets overkomt." Of neem de rugzak voorzien van zonnepanelen die stroom leveren terwijl je aan het lopen of het klimmen bent. Hightech spul voor de echte nerds, kun je stellen, maar ook voor mensen die toch graag hun elektronische en mobiele apparatuur mee willen nemen, bijvoor beeld de bergen in. Zodat je ook daar nog je gps-toestel of je mobiele telefoon kunt opladen. Voor wie naar erg afgelegen streken gaat, is er nu zelfs een noodhaken dat met een druk op de knop via de satelliet de hulpdiensten alarmeert. „Je coördinaten worden meteen meege stuurd, zodat een reddingsploeg of helikopter je kan vinden. Een gad get van ruim t.ioo euro, maar veel mensen zijn er zeer in geïnteres seerd." „Gps-apparatuur is nog steeds 'hot', en ook de superkleine hoofd lampjes van Petzl zijn in op het moment. Om jezelf bij te lichten, of om noodsignalen af te geven. Bananabox. Noodhaken. Deze producten zijn verkrijgbaar bij Bever Zwerfsport www.bever.nl, LookAdventure www.lookadventure.com, Wireless Garden wirelessgardenstore.com y De foto's zijn van Bever Zwerfsport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97