Gluren in de rij v26 I Prisma Zaterdag 18 augustus 2007 PZC LIZASdoor Liza van Sambee|< Saint-Hubert telt Naast Brussel is er in België nog een tweede Europese hoofdstad. Verstopt in de Ardennen ligt Saint-Hubert, de 'Europese hoofdstad van de jacht en de natuur'. door Boris Peters foto's Toerisme Wallonië Het ver dragende geluid van de jachthoorn schelt over het plein voor de basiliek. Het is even voor zessen 's avonds op de eerste zaterdag van september in Saint-Hubert. De jachthoornblazers trekken volk naar de basiliek waar zo dadelijk een heilige mis begint. Al bijna vijf tig jaar, dit jaar is het de 47e editie, begint hiermee de viering van de internationale dagen van de jacht en de natuur. Gejaagd wordt er tijdens dit week end overigens niet, want het sei zoen is nog niet geopend. Spelen de jachthoornblazers tij dens de mis nog slechts een bege leidende rol, tijdens het concert dat rond half negen in de basiliek begint, spelen ze de hoofdrol. Groepen Belgische en Duitse hoornblazers tonen voor een volle kerk hun kunnen op het instru ment zonder toetsen. Jagers en jachthoornblazers zijn in Saint-Hu- bert in hun element. Het stadje in de Waalse Ardennen is omgeven door uitgestrekte bossen waar veel groot wild zoals herten en ever zwijnen zit. Aanvankelijk was er overigens hele maal geen sprake van Saint-Hu- bert. Het toen nog erg kleine plaatsje heette oorspronkelijk An- dage. De legende wil dat de jonge Hubert, schoonzoon van de Graaf van Leuven, zijn leven voorname lijk vulde met de jacht. Zo ook op Goede Vrijdag van het jaar 683 wanneer hij op een hert met een oplichtend kruis in zijn gewei stuit en een stem hem verwijt dat hij overmatig bezeten is van de jacht. Hubert krijgt de opdracht zijn leven te beteren en naar Larn- bertus, bisschop van het gebied Tongeren-Maastricht te gaan, die in Rome verblijft. Hubert betert zijn leven en wordt een eenvoudige pelgrim. Wanneer hij na een paar jaar weer naar Ro me reist, wordt Lambertus ver moord. De paus wordt voor die moord gewaarschuwd en tevens op de hoogte gebracht van de komst van Hubert. De nederige pelgrim wordt daarop bij aan komst, ergens rond het jaar 700, tot bisschop en opvolger van Lam bertus benoemd, met als stand plaats Luik. Er verschijnt hem ook een engel die hem een door Maria geweven stola omhangt. Op het zelfde moment schenkt god Hu- bertus de macht om hondsdolheid te genezen. Sint Hubertus sterft in 727 in Ter vuren, net buiten Brussel. Na zijn dood vinden er allerlei wonderen plaats. Ook blijkt zijn lichaam nog volledig intact wanneer men het na jaren weer opgraaft. De katho lieke kerk verklaart hem daarom op 3 november 743 heilig. In 825 wordt zijn lichaam overgebracht naar de Abdij van Andage, Vrijwel onmiddellijk wordt het graf een pelgrimsoord. „Aanvankelijk zei den pelgrims 'we gaan naar de Hei lige Sint Hubertus', later werd dat 'we gaan naar Saint-Hubert'Zo is Saint-Hubert aan zijn nieuwe naam gekomen", vertelt mijnheer Deville, de verantwoordelijke voor toerisme in het stadje. In de gotische basiliek die is opge tuigd met een barokgevel, is Sint Hubertus en ook het hert met een kruis tussen zijn gewei op vele plaatsen terug te vinden. Op een relief boven de klok op de voorge vel, in de koorstoelen waarop zijn leven is afgebeeld en natuurlijk bij het altaar van Sint Hubertus. In een relikwiekistje ligt hier ook een deel van zijn stola. Vanaf de negen de eeuw legde men een draadje uit deze stola in kleine snede op het voorhoofd van iemand die be smet was met hondsdolheid. De stevige ijzeren ring in de muur te- Waarom hij me meteen opvalt, weet ik niet. Is het zijn hulpeloze houding, zijn lange, onmiskenbaar Hol landse gestalte, zijn witte haar dat niet goed te rij men is met zijn jongensachtige bewegingen? Ik bekijk hem lan ge tijd alleen van achteren. Ik sta in de eindeloze rij voor de veiligheidscheck op een medi terrane luchthaven, terugreizend na een bliksembezoek aan mijn familie en ik heb alle tijd mijn medereizigers goed in me op te nemen. Alleen reizen maakt me gevoeliger voor mijn omgeving. Ik zie meer, voel meer, registreer meer. Hij staat nog niet in de rij. Het jasje van zijn stijlvolle donkergrijze pak is hem iets te wijd. Een gebruinde, slanke vrouwenarm om zijn middel. Hij buigt zijn hoofd om haar te kussen, onbeschaamd, onhan dig van hartstocht. Zij grijpt hem steeds steviger vast, ze klauwt haar hand in de stof van zijn jasje en legt haar andere hand op zijn bil. Ze kussen door, steeds haastiger en wilder en ongegeneerder. Ik vergeet mijn handbagage door te schuiven in de immense rij en staar gebiologeerd naar het intieme tafe reel. Veel kussen later ben ik eindelijk zo ver opgeschoven dat ik hun gezichten kan zien. Hij is nog vrij jong en moet vroeg grijs zijn geworden. Een sportieve man, zo een die buitenlandse vrouwen wild en aan trekkelijk vinden. Ik schat hem 50. Zij is chique, zeker jonger dan 35. Zij heeft wat meer controle over de situatie en wijst hem op de vertrektijden. A I, 1 Hij sluit met moeite aan in de rij Alleen reizen maakt voor dure, zakelijke passagiers rne gevoeliger voor met platinum en privium pasjes, maar ook in die rij houdt hij mijn omgeving haar over het hek heen vast en ze kussen al schuifelend door tot de safetycheck een bruut einde maakt aan hun samenzijn. Achteromkijkend doorloopt hij de veiligheidscontrole en ik zie dat hij zijn riem vergeet. Eigenlijk zou ik hem dat willen toeschreeuwen. Gelukkig zijn de mannen van de bewaking alert en als hij zijn riem omdoet, blinken zijn ogen vochtig. Zij loopt langzaam weg, steeds omkijkend. Lachen lukt haar niet meer, haar schouders zakken. Van achter het glas steekt hij aarzelend een hand op, een gebaar dat me een steek in mijn onderbuik geeft. Herinneringen aan heftige en hopeloze vakantieliefdes op mijn 15e komen ongevraagd naar boven. Ik spot hem meteen in de businessclass als ik instap in het toe stel. Hij staart met een brandende blik uit het raam, zonder be nul van mijn eerder gevoyeer. Ik schuifel door naar de eco nomy en vermaak me met mijn boek. Op Schiphol zie ik hem plots weer. Hij wordt opgehaald door een prachtige blonde vrouw van een jaar of 40, drie kinderen stormen op hem af. Hij kust ze, omhelst de vrouw en samen lopen ze naar de uitgang. Ze noemen hem papa. Liza mag graag kijken naar wachtende passagiers. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92