V11 PZC Zaterdag 18 augustus 2007 Zuidelijke IJszee barst van leven Een van de diersoorten die we tenschappers ontdekten in de diepzee rond het Zuidpool gebied. Naast onbekende schaaldiertjes werden ook mariene pissebedden, bor stelwormen, sponzen, tweekieppïgen en nemato- den of aaltjes gevonden. De Zuidelijke IJszee strekt zich uit rondom het Antarc tische continent en heeft een oppervlakte van onge veer 200 miljoen vierkante kilometer. Het diepste punt bevindt zich in de South Sandwichtrog en bedraagt maar liefst 8.428 meter. Randzeeën van deze ijszee zijn de Rosszee, de Weddellzee, de Amundsenzee, de Bel- linghausenzee en de Dumont d'Urvillezee. In de Weddellzee werkt sinds 2001 een in ternationale groep wetenschappers aan het ANDEEP-programma. Die naam staat voor: Antarctic Benthic Deep-Sea Biodiver sity. Het geeft aan dat het bodemleven op grote diepte van de Antarctische diepzee intensief wordt bestudeerd. ANDEEP wordt gefinancierd door de Duit- Soutf, s FALKLAND- y\ EILANDEN De diepzee rond het Zuidpoolgebied is nog grotendeels onbekend terrein. Alle wetenschappelijke expedities hebben zich tot nu toe moeten beperken tot de kuststreken van Antarctica. Een internationaal project onderzoekt sinds enkele jaren de fauna in de grote diepten van de Zuidelijke IJszee. De wetenschappers vonden er honderden onbekende diersoorten. door johan Lamoral foto CPD se regering. Er werkt een vijftigtal onder zoekers uit tien verschillende landen aan mee. Het programma heeft een looptijd van zes jaar. Het onderzoek gebeurt aan boord van de Duitse ijsbreker Polarstern van het Alfred Wegener Instituut. Deze ijsbreker is uitgerust met de modern ste apparatuur voor wetenschappelijke doeleinden en opereert jaarlijks drie tot vier maanden in de Weddellzee. Het on derzoeksgebied heeft een oppervlakte van ZUID-AMERIKA Daviszee Bellinghausenzée Amundsenzee Dumont d'Urvillezee ruwweg 2.800.000 vierkante kilometer. Tijdens drie campagnes aan boord van de Polarstern werden biologische stalen geno men op diepten van 748 tot 6.348 meter. Velen denken vaak dat er op deze diepten geen leven te vinden is en dat de diepzee een enorme dode en verlaten vlakte is. In het speciaal voor grote diepten ontwor pen fuikensysteem van de Polarstern, ont dekten de wetenschappers echter honder den vaak nog onbekende schaaldieren, ma riene pissebedden (grijze schaaldier tjes), borstelwormen, sponzen, tweekleppigen (dieren met twee kleppen zoals mosse len en oesters) en nemato- den of aaltjes. De Weddellzee vormt een belangrijke bron van vers, diep water dat zich over de grote oceanen verspreidt. Deze verplaatsing van grote hoeveelhe den water werd als een potentiële migra tieroute beschouwd, waarlangs soorten van de Antarctische conti nentale rand de diepzee zouden kunnen kolonise ren. De onderzoeksresulta ten tonen echter aan dat de migratie is opgetreden in bei de richtingen en dat typische diepzeevormen bleken voor te komen in ondiepe wateren en omgekeerd. Voor een aantal diergroepen werd een duidelijk ver band aangetoond met leven in andere oceanen. Maar onderzoekers van de univer siteit Gent ontdekten dat de meeste soor ten van diergroepen zoals de aaltjes of ne- matoden (draad- of rondwormen) uniek bleken te zijn voor Antarctica. Een andere merkwaardige ontdekking was dat veel uit de diepzee gehaalde schaaldie ren, nog onbekende of onverwachte bouw- en lichaamsvormen vertoonden. Vergeleken met hun verwanten uit onze streken waren sommige echte reuzen en hadden een lengte tot twaalf centimeter, waar zij bij ons amper enkele centimeters haalden. De oorzaak van deze groei dient in de hoge zuurstofconcentratie van hun omgeving gezocht te worden. Het leven in de diepzee is dus extreem rijk en gediversifieerd. Ook dit leven wordt echter bedreigd. De onderzoekers aan boord van de Polarstern ontdekten dat de huidige opwarming van de aarde tot op grote diepten gevolgen heeft. Het Arctische zeeleven onder de dertig me ter diepte krijgt het zwaar te verduren, ook al zijn de rechtstreekse effecten van de uv-straling er nauwelijks merkbaar. De op warming veroorzaakt een groei van het aantal ijsbergen. De wetenschappers ont dekten dat deze soms reusachtige ijsber gen de bodem van de oceaan tot op grote diepte kunnen afschaven en dierlijke leef gemeenschappen volledig kunnen vernieti gen. Rond het Antarctische schiereiland is de gemiddelde jaartemperatuur de afgelopen vijftig jaar met 2,4 graden Celsius gestegen. Voor een grenstemperatuur van rond o°C is dat enorm veel en de gevolgen liegen er niet om. Volgens de onderzoekers bete kent het resultaat van het onderzoek dat wij beter de invloed van de klimaatveran deringen op onder meer onze voedselke ten zullen kunnen voorspellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89