Binnenlan tussen uitlokken en lokken Uniek afscheidsboek BZN! Schade geclaimd in hiv-zaak Bestelbon UI PZC Zaterdag 18 augustus 2007 I 7 Homobars in Amsterdam. Na fietsen, auto's, nu ook homo's: de politie grijpt steeds vaker naar lokmiddelen. foto Henriette Cuest/GPD Die conclusie gaat haar collega Stijn Franken te ver. „De politie mag best creatief zijn", vindt hij. „Alleen bij de lokhomo zet ik vraagtekens. Of je loopt als agent gewoon rond, maar dan is de kans dat je in elkaar wordt geslagen 'Politie mag creatief zijn, maar bij een lokhomo zet ik toch vraagtekens' klein. Of je provoceert, dan komt de grens van uitlokken dichtbij." Volgens Peter Tak, hoogleraar straf recht in Nijmegen, is de grens tus sen lokken en uitlokken prima te bewaken. „Zolang de intentie om iets strafbaars te doen maar bij de dader blijft liggen, mag het. Advo caten roepen wel: 'mijn cliënt is de gelegenheid geboden omdat die laptop zichtbaar in de auto lag, ter wijl de politie waarschuwt geen waardevolle spullen achter te la ten'. Maar die redenering ligt ver van het rechtsgevoel. Rechters zijn daar niet gevoelig voor." Tak is er voorstander van dat de politie nog meer gebruik maakt van lokmetho den. In Rotterdam scoorde de poli tie met de lokhoer en lokfiets. Vooraf is er altijd overleg met het OM, aldus een woordvoerder. „We vragen steeds: Kan dit, mag dit, is het geen uitlokking? De resultaten zijn wisselend. In de Tilburgse lokhuis is geprobeerd in te breken, maar er werd niemand aangehouden. De lokauto die wel eens in Arnhem staat, heeft even min een arrestatie geleid. Utrecht heeft juist goede ervarin gen. In het district Zuid alleen al zijn dit jaar dertig 'geprepareerde wagens' opengebroken. Dankzij de cameraatjes in de auto's kwam een dadergroep van vijftig man in beeld. Ze zitten vast of worden binnenkort van hun bed gelicht. „Het oplossingspercentage is 40 procent gestegen", zegt een woord voerster. „Dat is veel, juist omdat de pakkans normaal zo laag is." Eindhoven heeft via de lokfiets vanaf april dertig fietsendieven in de kraag gevat. Hoogleraar Tak noemt het lokken redelijk succesvol. Het werkt voor al tegen recidivisten. „Het werkt ook preventief anderen worden voorzichtig." Het is de kunst om steeds inventie ver te worden, zegt de politie in Utrecht. Daar stonden deze zomer voor het eerst lokauto's met bui tenlands kenteken. Dat gebeurde vanuit de gedachte dat autokrakers denken dat toeristen minder snel aangifte doen. Het leverde tien ar restaties op. Lokken Lokken kan in veel varianten: Lokauto. Met onzichtbare ca mera, en bijvoorbeeld laptop op de achterbank. Lokfiets. Met zendertje. De Nijmeegse fiets resulteerde in drie arrestaties in twee weken en verdween toen. Het spoor liep dood bij de Waal. t- Lokgraffiti. Een 'tag' spuiten om te zien wie eroverheen kladdert. Idee van Leefbaar Rot terdam. Lokhoer. Agente in burger. Rot terdam bestreed er hoerenlo pers mee die bleven komen naar een voormalige tippelzo ne. Met succes: „De overlast verdween." Lokhoerenloper. In Eindhoven speuren ze naar illegale escort bedrijven. Lokpand. Politie Utrecht richt weieens een nepbedrijf in als er een piek is in bedrijfsinbra- ken. „Effectief, maar duur." Lokrokjes. Rotterdamse ge meenteraad wil agentes under cover laten flaneren. Om hang jongeren aan te pakken die vrouwen lastigvallen. Lok-TomTom. Haagse politie heeft nep-navigatieapparatuur in wagens geplaatst na een hausse aan autokraken. Drie keer gepost, één aanhouding. GRONINGEN - Twaalf slachtoffers in de Groningse hiv-zaak proberen met een civiele procedure de gele den materiële en immateriële scha de verhalen. Zij hebben beslag la ten leggen op de woningen, de in boedel en op de bankrekeningen van de drie verdachten. Dat meld de gisteren advocaat Lidewij Wach ters. De omvang van de gevraagde scha devergoeding is nog onbekend. De rechter heeft uitstel van de civiele procedure verleend in afwachting van de uitspraak in de strafzaak te gen de verdachten. Pas na die straf zaak wordt duidelijk wat de daad werkelijke schade is. Eerst moet nog bewezen worden dat de slachtoffers daadwerkelijk door de verdachten bewust met hiv zijn besmet. De drie worden ervan verdacht dat zij meerdere homoseksuele mannen met drugs hebben gedro geerd om hen vervolgens seksueel te misbruiken. Ook kreeg een aan tal slachtoffers via injectiespuiten hiv-besmet bloed toegediend. „Het bepalen van de schade is een zeer ingewikkelde zaak", zei Wach ters. „De levensverwachting van de slachtoffers is afgenomen, ze moesten minder gaan werken en lijden bovendien psychische scha de." Postcode: De PZC biedt u nu de mogelijkheid dit collector's item te bestellen. De eerste 500 bestellers ontvangen bovendien \het unieke BZN kwartetspel t.w.v. 4,95 gratis! Bestel nu via nevenstaande bon of via www.pzc.nl/bznboek. O Ja, ik bestel het boek (paperback uitvoering) BZN tot Ziens! Ik betaal per besteld boek 14,95 2,95 verzendkosten. Aantal exemplaren: Naam:Voorletters: Adres: Plaats; (o.a. voor bezorgcontrole) E-mailadres: .Om Ov Ik verleen eenmalig toestemming om het verschuldigde bedrag automatisch af te schrijven van mijn Bank-/girorekening: Handtekening: Stuur de volledig ingevulde bon op naar: Flevobird Trading, o.v.v. BZN, Postbus 130,8200 AC Lelystad. Voor vragen over deze actie kunt u contact opnemen met Flevobird Trading via tel. 0320-218805 of bzn-actie@wegenerdagbladen.nl De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Nederlands meest succesvolle band aller tijden heeft afscheid genomen van z'n fans. 41 Jaar muzikaal suc ces heeft geleid tot 55 hits in de Top 40 en 85 gouden en (dubbel)platina platen. In het boek BZN tot Ziens! hebben de bandleden hun mooiste, dierbaarste en grappigste herin neringen opgetekend. Aangevuld met een fraai fotoverslag van de Final Tour en een vooruitblik op toekomstplannen vormt dit boek een waardig slot op hun imposante carrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7