binnenland De grens is vaag Oproep tot debat over veiligheid Steekpartij ondanks elektronisch toezicht TERUGROEPACTIE S@iï3siIEiS;ir i@pt Tilburgers opnieuw vroeg gewekt matrassen terug. Pieter van Vollenhoven: onduidelijk wie verantwoordelijk is. De politie zet lokmiddelen in tegen criminelen. Waar ligt de grens tussen lokken en uitlokking? Bejaarde (84) bekent brandstichtingen mm Voetballer (15) tuigt scheidsrechter (72) af Oplichters actief in bisdom Den Bosch Juwelendieven gepakt na strooptocht Pronk wil voorzitter worden van PvdA Verdachte (19) aangehouden, enkelband was weg. 6 Zaterdag 18 augustus 2007 PZC AMSTERDAM - Op het Amsterdamse Zuidplein is het NK Bureaustoelrace ge houden. De teams volgden er gisteren een route met obstakels. foto ANP Naar aanleiding van de testresultaten met betrekking tot een container met 'Slowfoam 300' matrassen (728 stuks) uit China waarin te hoge waarden benzeen en 1,2 dichloor- ethaan zijn aangetroffen, heeft BeddenREUS (onderdeel van Beter-Bed Holding NV, 30 filialen, alleen in Nederland) besloten uit voorzorg alle matrassen van dit type terug te roepen. In totaal zijn er 1310 'Slowfoam 300' matrassen verkocht. Ook is de verkoop van deze matrassen onmiddellijk gestaakt. Klanten die een 'Slowfoam 300' matras hebben gekocht, worden verzocht deze terug te brengen naar de BeddenREUS winkel. Zij krijgen het aankoopbedrag volledig terug. Andere onderdelen van Beter Bed Holding NV hebben nooit matrassen-uit China in het algemeen en van deze leverancier in het bijzonder geïmporteerd. BeddenREUS heeft in China uitsluitend deze matras (Slowfoam 300) ingekocht. BIDDINGHUIZEN - Het is voor zowel burgers als de overheid onduide lijk bij wie de verantwoordelijkhe den voor veiligheid precies liggen. Die onzekerheid kan grote risico's opleveren voor de samenleving. Het kabinet en de Tweede Kamer moeten daarom een 'grondig en se rieus debat' voeren over dit onder werp. Dat heeft Pieter van Vollenhoven gisteren gezegd. De voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veilig heid hield zijn pleidooi tijdens een college voor de 'Lowlands Universi ty', waar dit weekeinde tijdens het muziekfestival een reeks lezingen wordt gegeven. Het is onduidelijk waar de verant woordelijkheid van de overheid ophoudt, constateerde Van Vollen hoven, die ook hoogleraar risico management is. De afgelopen ja ren heeft zij sterk de nadruk ge legd op de eigen verantwoordelijk heid van burgers en bedrijven, zon der daar een concrete inhoud aan te geven. Tegelijkertijd noemt de overheid veiligheid zelf een kern taak. De verwarring kan volgens Van Vollenhoven de komende jaren nog groter worden, omdat het ka binet streeft naar een verminde ring van regels en toezicht. Door de versnippering van veiligheidsta ken voelt binnen de overheid nie mand zich geroepen om de discus sie aan te zwengelen, aldus Van Vollenhoven. Wat hem betreft komt het debat tussen kabinet en parlement over deze kwestie nog dit jaar op gang. door Martijn van Beek AMSTERDAM - Omdat er al een paar maanden dure fietsen wor den gestolen bij een winkelcen trum in Huizen, bedenkt de wijka gent een list. Hij zet zijn nieuwe dienstfiets in als lokkertje. Na een paar uur posten duikt een man met betonschaar op. Zodra het slot is doorgeknipt, overmeestert Uitlokken In Nederland verboden, maar elders soms wel toegestaan: Seks-chats. Rechercheurs doen alsof ze minderjarige meisjes zijn die via internet sek sueel getinte voorstellen doen aan pedofielen. Drugdeals. Als undercover agent zelf bij een verdachte het opzetten van een drugs transport aankaarten. Geld aanbieden. Bij verdach ten suggereren dat je interesse hebt in bepaalde gestolen waar of iemand zoekt voor een klus. de diender de dader. In het schuur tje van de man vindt de politie nog vijf gestolen fietsen. Waar de Huizense agent dit voor jaar nog zijn eigen fiets gebruikte, zijn verschillende korpsen begon nen met lokfietsen met zender tjes. De varianten zijn talrijk. Re gelmatig worden tegen autokra kers lokauto's ingezet met naviga- tieapparatuur onder de voorruit of een laptop op de achterbank. Til burg kende een lokwoning en pak te zakkenrollers op met lok-oma's, als oude dame verklede agentes. Amsterdam denkt aan lokhomo's tegen potenrammers. Hoe groot het arsenaal aan lokmid delen is, is onbekend. Want ver schillende korpsen willen hun technieken niet toelichten 'om boe ven niet slimmer te maken'. De grens tussen lokken en het ver boden uitlokken is fragiel, waar schuwt advocate A. van der Meer. Zij staat een verdachte uit Dord recht bij die vorig jaar geen straf kreeg na het stelen van een lok- fiets. Agenten hadden het rijwiel onafgesloten in een straat gezet, omdat ze wisten dat de man daar even later zou passeren. Dat ging de rechter te ver. Het openbaar mi nisterie (OM) mag de zaak op nieuw voor de rechter brengen. Van der Meer: „Dat was tien jaar geleden ondenkbaar. Vanuit de commissie-Van Traa zijn toen dui delijke afspraken gemaakt over uit lokking. Die staan onder druk." TILBURG - Tilburgers in de buurt van de Heilige Margarita Maria- kerk zijn gisterochtend opnieuw gewekt door de lawaaiige kerk klok. De geluidsnorm (70 decibel) werd met 13 decibel overschreden, meldden waarnemers van de ge meente. Een woordvoerder zei dat de ge meente de dwangsom van 5000 euro opnieuw zal innen. Donder dag klonk de klok ook al te hard, waarop de gemeente direct een dwangsom van 5000 euro oplegde. Al bijna een jaar luidt pastoor Harm Schilder de kerkklok elke werkdag om 7.15 uur voor de vroe ge viering in zijn kerk. Na klach ten van omwonenden greep de ge meente in. Voor nadere informatie en het persbericht: www.beddenreus.nl of 0413 - 338 800 EERBEEK - Een man van 84 jaar uit het Gelderse Eerbeek heeft toege geven dat hij tussen april en afgelo pen zondag vijftien branden in zijn woonplaats heeft gesticht. Bij de overigens kleine branden is in totaal voor ruim 100.000 euro aan schade aangericht. Zeven keer stichtte de man brand bij een pa pierfabriek, twee keer probeerde hij een schuur in de as te leggen, een keer een klein voederschuur tje in het bos. De man werd deze wéék aangehouden. Jan Pronk, mogelijk PvdA-voorzitter. ZUIDLAREN - Een 72-jarige scheids rechter uit het Drentse Schipborg is woensdagavond tijdens een voet balwedstrijd mishandeld door een 15-jarige speler. De man liep neus-, jukbeen- en oogkasbreuken op, meldde de politie gisteren. De spe ler ging door het lint toen hij na een overtreding door de arbiter werd aangesproken. Volgens de po litie is de man donderdag geope- reerd.De identiteit van de jongen is bekend. Hij wordt zo snel moge lijk aangehouden, aldus de politie. DEN BOSCH - Na het bisdom Rotter dam en het bisdom Haarlem is nu ook het bisdom Den Bosch het doelwit geworden van twee oplich ters. Het bisdom roept via zijn website parochies op ervan melding te ma ken wanneer ze worden benaderd door een man en vrouw van onge veer 50 jaar oud. Het tweetal vraagt om 100 euro en vertelt dat het bisdom hen naar de desbetreffende pastor heeft door verwezen. LEEUWARDEN - Bij minstens elf in braken hebben twee mannen uit Leeuwarden de afgelopen maan den voor duizenden euro's aan sie raden buitgemaakt. De mannen (respectievelijk 20 en 31 jaar oud) zijn eind juli aange houden door de politie, zo is deze week bekend geworden. De dieven sloegen hun slag in on der andere Dokkum, Goutum, Sneek, Leeuwarden en Drachten. Veel van de slachtoffers waren met vakantie. HILVERSUM - Oud-PvdA-minister Jan Pronk wil voorzitter worden van zijn partij. Hij zei dat gistera vond in het tv-programma Nova. Kandidaten voor het partijvoorzit terschap kunnen zich tot zondag melden. Hun namen worden 31 au gustus bekendgemaakt. De Pv- dA-leden maken vervolgens een keuze. In april trad Michiel van Huiten af als partijvoorzitter. Ruud Koole treedt momenteel op als inte rim-voorzitter. AMSTERDAM - De politie in Amster dam heeft gisterochtend vroeg een 19-jarige man gearresteerd voor een steekpartij. De man stond on der elektronisch toezicht van justi tie. De arrestant wordt verdacht van betrokkenheid bij het neersteken van een 27-jarige man afgelopen maandag in de Descartesstraat in Amsterdam-West. Het slachtoffer raakte daarbij gewond aan een arm en oog. De man, die bij de politie bekend staat als een notoire veelpleger, wist maandag te ontkomen. De po litie arresteerde hem gisterochtend nadat hij met twee kompanen een inbraak had gepleegd bij een on- Een notoire veelpleger die afgelo- pen maandag een man in Amster dam zou hebben neergestoken, blijkt zijn elektronische enkel band te hebben verwijderd. derneming aan de Jephtastraat in Amsterdam-West. Ook een van zijn medeverdachten werd bij die gelegenheid ingerekend. De derde man wist toen echter te ontko men. Bij de aanhouding van de 19-jarige veelpleger bleek dat deze zich had weten te onttrekken aan zijn elek tronisch toezicht. Er werd bij hem geen enkelband meer aangetrof fen. De Amsterdammer kwam na een geweldsdelict eerder dit jaar in juli op vrije voeten, maar hij werd wel onder toezicht geplaatst. Dat betekende dat hij een enkelband omkreeg waarmee de politie hem op afstand in de gaten kon hou den. De man verbleef eerder in voorlo pige hechtenis op verdenking van betrokkenheid bij een steekpartij op 29 mei in de Surinamestraat, ook in het westen van Amster dam. Daarbij raakte een 19-jarige man uit Eindhoven liep daarbij dermate ernstig verwondingen op, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6