Gorefest doet nu waar zij goed in is Kunstspoor kronkelt van Kats tot Kamperland Metalband presenteert nietsontziend album en gaat toeren in Rieu-bus. Matangi Quartet in kerk van Veere Kees Weeda verricht opening Nazomerfestival Koorschool Hommage Dirk Jan Koets in kunstroute Noord-Beveland. PZC Zaterdag 18 augustus 2007 47 Gorefest tijdens metalfestival Wacken Open Air 2005, met (vlnr) Frank Harthoorn, Jan-Chris de Koeijer en Boudewijn Bonebakker. foto Eugene Straver door Rolf Bosboom GOES - Met La muerte, het album waarmee Gorefest in 2005 na zeven jaar stilte terugkeerde aan het front, bewees het viertal al het kunstje niet verleerd te zijn. De opvolger, het net uitgekomen Rise to ruin, wordt echter alom gezien als een hoogtepunt - misschien wel hét hoogtepunt - in het inmiddels acht tienjarige bestaan van de metalband. Ze worden nog regelmatig aange duid als Zeeuwse of Goese groep, maar alleen gitarist Frank Hart hoorn heeft de bakermat van Gore fest niet verlaten. In de jaren negen tig groeide het kwartet uit tot een grote metalact in Europa. Onderlin ge spanningen leidde ertoe dat de groep in 1998 uiteenviel. Weinig mensen hadden verwacht dat het ooit tot een reünie zou komen. Het gebeurde, zes jaar later, toch. „Het is een soort huwelijk", zegt Hart hoorn. „Later ga je toch anders op die periode terugkijken en herinner je vooral de tours, de toffe muziek die we hadden gemaakt, de leuke tijd die we met elkaar hadden ge had. Toen we voor het eerst weer bij elkaar in één kamer zaten, was er meteen weer dezelfde dynamiek als vroeger." Het resultaat was, een jaar nadien, de comebackplaat La muerte. Gore fest stond weer op vele festivals. „Voor ons was het wel een verras sing dat het aansloeg, want we wa ren niet de prettigste band toen we uit elkaar gingen." Ze hebben er nu voor gewaakt in dezelfde fouten als vroeger te vervallen. „Dat doe je door heel eerlijk tegen elkaar te zijn. Als iets ons niet zint, zeggen we het nu meteen tegen elkaar. We zijn na tuurlijk ook ouder geworden. En een beetje frictie is helemaal niet erg." In de jaren negentig was Gorefest hun werk, nu een hobby naast een reguliere baan. Van La muerte wer den 20.000 exemplaren verkocht, 'Het hardere werk blijkt ons beter te liggen. Daar zijn we toch ook mee begonnen' niet slecht in het huidige download tijdperk. „Het leverde in elk geval voldoende opnamebudget op voor een volgende plaat." Die is er nu: het overdonderende, nietsontziende Rise to ruin, beter nog dan de voorganger, vindt ook Harthoorn. „We waren best blij met La muerte, maar als luisteraar kreeg je wel wat veel te verhapstukken. De ze plaat is beter gefocust, meer een geheel. We hebben ook gemerkt dat het hardere werk ons beter ligt. Daar zijn we toch ook ooit mee begon nen. Het is nu zaak om te doen waar we goed in zijn." Tot drie keer toe werd na La muerta een internationale tournee afgebla zen, door anderen of door henzelf, omdat ze de zaak niet vertrouwden. „Er zijn veel comboys in deze we reld", zegt Harthoorn. Vanaf 7 september treedt Gorefest weer op. Vanaf 23 oktober volgt, nu echt, een tour door Italië, Oosten rijk, Tsjechië en Duitsland. De band heeft een bus van tegenpool André Rieu gehuurd. Diens naam laten ze er graag op staan. Harthoorn ziet het al voor zich. „Dan stoppen we bij een pompstation en dan komen wij eruit!" VEERE - Het Matangi Quartet treedt morgen op bij Muziekpo- dium Zeeland, in de Grote Kerk in Veere. Het jonge, talentrijke viertal is in korte tijd uitgegroeid tot een van de bekendste kamermuzieken- sembles. Dat is mede te danken aan hun uitstapjes buiten de klas sieke muziek, met onder anderen Frédérique Spigt, Herman van Veen en Youp van 't Hek. Het Matangi Quartet bestaat uit Maria-Paula Majoor (viool), Da niel Torrico Menacho (viool), Kar- sten Kleijer (altviool) en Arno van der Vuurst (cello). Op het program ma staan morgen Strijkkwartet op. 20 nr. 4 in D van Haydn, Strijkkwar tet nr 1 in es op. 12 van Mendels sohn en Strijkkwartet in F op. 96 'Amerikaans' van Dvorak. Het con cert begint om 15.30 uur. HANSWEERT - Het Zeeland Nazo merfestival wordt dit jaar officieel geopend door Kees Weeda, alge meen secretaris van de landelijke Raad voor Cultuur. Hij doet dat met een korte toe spraak dinsdagavond 28 augustus in dorpshuis Kaj Munk in Hans- weert, voorafgaand aan de premiè re van het toneelstuk Vloed. Dat wordt opgevoerd in het gedempte kleine sluis in het dorp, onder re gie van Jos van Kan. GOES - De Zeeuwse Koorschool, in de Singelstraat in Goes, verzorgt vandaag om 12.00 uur een 'kennis makingsconcert'. Dit is ter gelegen heid van het aantreden van Evert Wagter als nieuwe directeur, offici eel op 1 augustus. Het optreden begint om 12.00 uur. Aansluitend is er een open huis voor ouders en jongens die wat na der willen kennismaken met de Zeeuwse Koorschool. door AM Pankow KATS - Tussen Kats en Kamper land meandert dit en volgend weekeinde weer het Kunstspoor. De route verbindt 13 locaties op Noord-Beveland, waar in totaal 21 beeldend kunstenaars hun werk to nen. Ere-exposant is kunstschilder Dirk Jan Koets (1895-1956). Kunst spoor staat borg voor een divers aanbod zowel in uitingsvormen als in stijlen. Zo zijn er de abstrac te, witte beelden van Renee Mink, landschapfoto's van Cas Donker, objecten van het echtpaar Marion en Paul Kamper, schilderijen en te keningen van een ander echtpaar, Teun en Jet Nijkamp die tevens nieuw werk van hun cursisten ex poseren, bronzen beelden van Fri da van Overbeeke en werk van ve le anderen. Enkele dichters dragen op diverse locaties hun poëzie voor. „Het Kunstspoor wordt voor de ne gende keer gehouden. Het aantal deelnemers is in de loop der jaren toegenomen. De kunstroute geeft een mooie indruk van het aanbod op Noord-Beveland. De commis sie streeft bij de samenstelling een zekere mate van professionaliteit na", vertelt coördinator Lenny van Broekhoven van het Kunstspoor. Op haar eigen locatie, Galerie Kats, is een hommage aan Dirk Jan Koets ingericht. Dat gebeurde in nauwe samenwerking met Joost Bakker van galerie 'De Vier Geme ten' in Middelburg. Koets werd in Wissekerke gebo ren, maar vertrok op 10-jarige leef tijd al met zijn ouders naar Gouda en kort daarop naar Amerika. Een oproep voor militaire dienst tij dens de Eerste Wereldoorlog bracht hem terug naar Nederland. Hij legde zich als wetenschapper toe op bewegingsmethodieken en 'Hoogaarzen in de haven van Veere' van Dirk Jan Koets, foto Willem Mieras ontwikkelde zich binnen de schil derkunst als autodidact. Bakker tekende twee jaar geleden ook voor de oeuvre-tentoonstel- ling van Koets in Museum De Schotse Huizen in Veere. De gale riehouder heeft zich vanuit per soonlijke fascinatie verdiept in werk en leven van Koets. „De kleu ren in zijn schilderijen spreken mij zeer aan. Zijn werk is altijd licht en vrolijk gebleven, ook toen hij la ter zwaar verbitterd raakte", zegt Bakker. De oorzaak voor die verbit tering lag in het feit dat Koets als wetenschapper niet zijn beoogde erkenning kreeg voor de uitvin ding van een nieuw voortstuwings systeem voor de scheepvaart. Vol gens Bakker geldt de titel 'Veerse Van Gogh', die Koets kreeg toege dicht door zijn stadsgenoten, als liefkozende omschrijving. „We hebben goed overwogen of we deze kunstenaar nu ook hier tot ere-exposant zouden kiezen. Het feit dat het aanbod vrijwel vol ledig verschilt van twee jaar gele den gaf de doorslag", zegt Van Broekhoven. IS1 Kunstspoor Noord-Beveland, beel- dende kunst en poëzie, zat. vandaag en morgen en zaterdag 25 en zon dag 26 augustus, 11.00 - 18.00 uur. De tentoonstelling van ere-expo sant Dirk Jan Koets, in Galerie Kats, is ook te bezoeken op 1 en 2 sep tember.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69