De stoute jongen op wie je toch niet kwaad kon worden NS Zomertoer 'Donald voedt verkeerd op' 'Wilders- kunstwerk was geen bedreiging' AIRCO CONTROLE Bosch Car Service nog t/m 31 augustus te koop Samen 2 dagen kriskras door Nederland "Kijk op ns.nl Volgens rechter bleek niet dat kunstenaar politicus dood wenste. Ophef over Donald Duck die reclame maakt voor vlees. PZC Zaterdag 18 augustus 2007 5 Vrolijk en onbekommerd, be wogen en meelevend. De gis teren aan darmkanker overle den Jos Brink gedroeg zich op televisie zoals hij was. Het was een prachtig beeld: Jos Brink sprong van op rechte opwinding over het toneel, terwijl hij toekeek hoe een pedicure voor het oog van televi siekijkend Nederland een serie voe ten bekeek en bevoelde om vervol gens feilloos vast te stellen van wel ke persoon de voet was. „Volgende week", riep Jos, „komt hier een gy naecoloog." Het publiek brulde. De stemming kon niet meer ka pot. Zo zal menigeen zich de gisteren aan darmkanker overleden Jos Brink blijven herinneren: de stou te jongen, de soms bijna oubollige presentator op wie je toch niet kwaad kon worden. Gewoon om dat hij er zo Nederlands gezellig bijhoorde. De man die misschien wel juist daarom, én vanwege zijn enorme dosis vakmanschap met te levisieshows als Wedden Dat de massa's aan zich bond. Jos Brink werd geboren op 19 juni 1942 in Heiloo, waar zijn familie de oorlogstijd doorbracht. In zijn jeugd namen zijn ouders hem vaak mee naar de grote toneelvoor stellingen in Amsterdam. Zo ont kiemde de artiest in hem. Brink ontwikkelde zich bij de hoorspelkern van de radio, kweek vijver van veel omroepmedewer kers. van veel omroepmedewer kers. Hij presenteerde al snel radio programma's en was ook de pre sentator in het Scheveningse Kur- haus toen the Rolling Stones daar optraden. Maar zijn hart lag bij het cabaret. Met de groep Tekstpie rement bouwde hij aan een heel ei gen stijl. Het afgelopen seizoen keerde hij terug in die sfeer toen hij optrad met het gezelschap Pur per. „Nu ben ik eindelijk weer thuis", zei hij tegen collega Frans Mulder. NECROLOGIE Jos Brink 1942-2007 door Hans Visser Tussen Tekstpierement en Purper lag een rijke carrière. Samen met zijn partner Frank Sanders begon hij Nederlandse musicals te ont wikkelen - al bleef de sfeer dicht bij het cabaret. Ook groeide hij uit tot tv-persoonlijkheid en werd hij, ondanks zijn homoseksualiteit, misschien een van de meest gewil de schoonzonen van Nederland. Hij gedroeg zich op tv zoals hij was. Hij toonde zich even vrolijk en onbekommerd als bewogen en meelevend. Zo was het Brink die het presteerde om koningin Julia na tijdens een rechtstreekse uitzen ding toe te spreken als de moeder van het volk. En haar als een zoon een welgemeende zoen te geven. In de loop der jaren werd Brink op tv minder onstuimig. Ook werd duidelijker hoezeer zijn ande re passie, pastoraal werk, bij hem hoorde. Hij scheef levensbeschou welijke teksten en stond mensen bij in doodsnood. Zijn laatste boek verscheen dit voorjaar. Het onderwerp kon niet ironischer zijn: rouwverwerking. Si De AVRO en de NCRV brengen van avond een hommage aan Jos Brink. Nederland 1, 21.30 uur. Zangeres Willeke Alberti verlceert nog 'een beetje in shock'. „Ik heb hem mijn leven lang gekend. We hebben samengespeeld in Hello Dolly. Elke avond ging ik meer van hem houden. Hij liet me in zijn ziel kijken." Brink had respect voor mensen, zegt ze. „Hij was een onvoorstelbaar mooi, integer mens." Jos Brink was een van de grootste tv-persoonlijkheden van Neder land, zegt Bert van der Veer, voor malig programma-directeur bij RTL. Wat Jos Brink karakteri seerde was zijn losheid van presen teren, zijn improvisatietalent. „Hij had een theaterkant en een tv-kant, en dat hele vrije kenmerk te het laatste." Frans Mulder zou dit jaar nog met Jos Brink op de planken staan met theatergroep Purper. Hij prijst het arbeidsethos van Brink. „Dan hadden we een week lang voorstel lingen gehad en ging iedereen lek ker uitslapen, behalve Jos. Die stond om tien uur op de kansel." COC-voorzitter Frank van Dalen zegt dat Jos Brink homo's een ge zicht heeft gegeven. „Een opmerke lijke prestatie, zeker in een periode dat homo-zijn niet bespreekbaar was." Van Dalen zegt dat Brink ook heeft getoond dat christelijk zijn en homo-zijn samengaan. Sandra Reemer, assistente in Wed den Dat en door Jos Brink liefko zend aangesproken met Kroepoek je, laat via een woordvoerster we ten: „Ik kan niet geloven dat hij niet meer in mijn leven is. Ik kan alleen maar huilen. Misschien zegt dat genoeg." ROTTERDAM - De rechtbank in Rot terdam heeft kunstenaar Jonas Staal gisteren vrijgesproken van het bedreigen van Tweede Kamer lid Geert Wilders. Het Openbaar Ministerie (OM) had 240 uur werk straf en een voorwaardelijke cel straf van een halfjaar geëist. Staal maakte in april 2005 zestien gedenkplaatsen in Den Haag en Rotterdam bestaande uit foto's van Wilders, omringd door kaars jes en knuffelberen. De voorman van de Partij voor de Vrijheid vat te het op als de aankondiging van een nabije dood en deed aangifte. Volgens het OM hadden 'De Geert Wilders Werken' dezelfde impact als een kogelbrief. Staal zelf verklaarde twee weken geleden voor de rechtbank dat hij niet Wilders wilde bedreigen, maar dat hij slechts 'de populisti sche stroming in Nederland ter dis cussie wilde stellen'. Volgens de rechtbank brengen de kunstwer ken Wilders in verband met de dood, maar valt er niet uit af te lei den dat de maker hem ook dood wenste. Het OM gaat in beroep. Compleet voor slechts f42,95 Wij controleren voor u: Dichtheid van het systeem Ultblaasternperatuur in de auto De V-snaarspanning compressoraandrijving De uiterlijke conditie van de hoofdcomponenten AXEL Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <*0115- 56 20 45 BORSSELE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 <*0113 - 35 08 63 GOES Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 <*0113 - 27 36 65 KAPELLE Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 ^*0113 - 34 13 15 KOUDEKERKE Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 <*0118 - 55 19 91 MIDDELBURG Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 <*0118 - 62 76 80 VLISSINGEN Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <*0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <*0118 - 59 15 24 ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate Boerenweg 4 <*0111 - 41 26 86 Compleet, goed, betaalbaar Ga mee door Peter de Leeuw DEN HAAG - Het zal Donald Duck eens niet overkomen. Katrien heeft het hem nog zo op het hart gedrukt, maar prompt vergeet de stripheld uit de supermarkt ham mee te nemen. Dat wordt dan toch pizza zonder vlees. In een advertentiebijlage van de Productschappen Vee, Vlees en Ei eren (PWE), die onlangs aan weekblad Donald Duck is toege voegd, maken oom Donald, zijn neefjes Kwik, Kwek en Kwak en de rest van de familie Duck bladzij na bladzij reclame voor vlees. Dat is zeer tegen de zin van Pink, de jongerenorganisatie van de Par tij voor de Dieren (PVDD). Die vindt dat oom Donald en de zij nen niet als 'vleespromotor' mo gen dienen. De Reclame Code Commissie (RCC) buigt zich dins dag over de klacht die Pink heeft ingediend tegen de PWE. Op de cover van Donald Duck kook boek, de lekkerste vleesrecepten uit Duckstad, zoals de titel van de ad vertorial luidt, houden oom Do nald, Kwik, Kwek en Kwak een bar becue. „Wij vinden reclame voor vlees sowieso niet gepast in een tijdschrift voor kinderen", licht Pink-voorzitter Mirelle Kok de klacht toe. „Maar deze bijlage lijkt onderdeel van het blad. Zo zien kinderen ook nog eens het onder scheid niet tussen strip en adver tentie. Het zijn dezelfde stripfigu ren die ze opeens aanraden méér vlees te eten en geen woord beste den aan de nadelen." Adjunct-hoofdredacteur Joan Lom men van Donald Duck, dat met een oplage van 350.000 exempla ren ruim twee miljoen lezers be reikt, ziet in de advertentie met Duckstadse vleesrecepten geen kwaad. Ze benadrukt bovendien dat 64 procent van de lezers boven de achttien jaar is. „Wij vonden dat we met dat kookboekje juist goed bezig waren", verzucht Lom men. „Als je ziet hoe de jeugd te genwoordig kookt. Veel verder dan het opwarmen van een pizza of een hap uit de snackbar komen ze niet. Door zo'n bijlage voed je de jeugd een beetje op." Volgens voorzitter Vibeke Helder van de Nederlandse Vegetariërs- bond is het de verkeerde manier van opvoeden. „Die stripfiguren zijn alleen maar pro vlees. Als in dat kookboekje nu ook visrecepten en vegetarische recepten hadden gestaan. Van onze leden kregen we tientallen klachten over die Do nald Duck." PWE-zegsvrouw Peggy van der Zanden zegt dat de reclame een malig was: „Vlees, mits met mate gegeten, is gezond. En wij zijn- er nu eenmaal ter promotie van vlees. Voor de rest wachten we het oordeel van de commissie af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5