Geschil over 'Vlaanderen wordt een terrasschot Oud Sluis Woonwagenbewoners welkom in Koewacht Laan in nieuw Ploegen om Zeeuwse titel Vlinderfamilie noopt tot ander maaibeleid Kaasboer Beestenmarkt ligt overhoop met sterrenkok Herman. Vliegen Vlaamse regering wil nog dit jaar sloop van ruim 120 huizen. Plannen uitbreiding woonwagencentrum positief ontvangen. 34 I Zaterdag 18 augustus 2007 PZC door Frank van Cooten SLUIS - Ondernemers Leen Kamp huis van de Grote Kaasboer en Cindy de Vriend van de Olleke Bol- leke Candy Shop liggen overhoop met Sergio Herman van sterrenres taurant Oud Sluis in Sluis. De Grote Kaasboer en de Candy Shop zijn de buren van Oud Sluis aan de Beestenmarkt. Inzet van de wrijving zijn de vorig jaar geplaatste terrasschotten van Oud Sluis. Door die schotten, stel len de ondernemers in een brief aan de gemeenteraad, zijn hun za ken niet meer zichtbaar voor men sen die vanaf de Oude Kerkstraat naar de Beestenmarkt komen. Om de ruzie in den minne te schikken besloot Herman met pijn in het hart in zijn dure terrasschot ten van achtduizend euro openin gen te zagen. In deze 'gaten' zit nu melkglas om de privacy en rust voor de gasten op het terras te waarborgen. Als niemand op het terras zit, gaat het melkglas eruit voor een vrij uitzicht op de kaas- en snoepwinkel. Dit is volgens de De terrasschotten van restaurant Oud Sluis moeten weg als er geen overeenstemming komt over de 'doorkijk', vinden onder nemers aan de Beestenmarkt. HULST - De gemeente Hulst begint maandag met het herbestraten van het wegdek en de parkeerstro- ken van de Hulster Columbuslaan. De laan is tot, 3 september niet voor auto's beschikbaar. briefschrijvers maar twee dagen goed gegaan. „Daarna is de boel ge woon afgesloten geweest, ook op de dagen dat het restaurant dicht was. Wij hopen dat de problemen voor alle partijen naar redelijkheid worden opgelost. Anders moet de gemeente maar drastische maatre gelen treffen door de regels voor terrassen te handhaven", schrijven De Vriend en Kamphuis. Dat betekent verwijdering van de schotten. Sergio Herman vindt de zaak ei genlijk te kinderachtig om op te reageren. „De terrasschotten zijn met goedkeuring van de gemeente geplaatst. Dan mag je verwachten dat het goed zit. je kunt toch niet van mij verwachten dat ik elke keer dat het slecht weer is iemand naar buiten stuur om het melkglas weg te halen. Bij mij slaan nu echt de stoppen door. Ik vraag nu al drie jaar aan de gemeente iets te doen aan de geparkeerde motoren voor mijn restaurant. De gemeen te zegt telkens dat het goed komt maar er gebeurt helemaal niets. En mijn buurman, die in de politiek heeft gezeten, krijgt wel alles snel voor elkaar. Daar zet ik vraagte- kens bij. Ik werk verdorie zestien uur per dag, heb zeventien men sen in dienst en zorg voor veel re clame voor de streek. Ik hoef echt geen bedankje, alleen een beetje respect. Echt, als het zo blijft door gaan pak ik mijn spullen en don der ik op." WILHELMINADORP - In Wilhelmina- dorp worden zaterdag 1 september de Zeeuwse ploegkampioenschap- pen gehouden. Gedeputeerde Toi- ne Poppelaars van landbouw en verkeer opent de wedstrijd rond- het middaguur met het ploegen van de eerste voor met een antieke tractor. Er wordt geploegd met zes tien moderne en zesttien antieke tractoren, met verschillende types ploegen. Ruim dertig Zeeuwse ploegspecialisten, geselecteerd in de regionale voorrondes, vechten uit wie zich de beste ploeger van Zeeland mag noemen. De winnaar wordt volgend jaar af gevaardigd naar de nationale kam pioenschappen. ZEEUWSE Het Hulster stel vloog eerste klas naar de Dominicaanse Republiek. Dat is al gauw negen uur in de lucht en die tijd wilden ze een beet je comfortabel doorbrengen. De stoelen zaten heerlijk, er waren gra tis drankjes en er stond hen een ex quise diner te wachten. De Bel gische luchtvaartmaatschappij bood hen de keus tussen zalm met Tipredactie@pzc.nl een schuimige campagneroomsaus of kip a la Basquaise. Geen idee wat er bij die kip zat, dus werd het de zalm. De stewardess kwam na enige tijd de keus van het koppel opnemen. „Wielt u kiep of vies", vroeg ze met zware Franse tong val. Het echtpaar twijfelde geen moment: „Nou, doe dan toch maar kip." door Wout Bareman DOEL - Er is nauwelijks beweging in het dorp aan de rivier. Het speel- tuintje voor de deur van café Doel 5 is verlaten. En nee, in de verte blaft zelfs geen hond. Om elf uur beginnen de klokken van de nog niet zo lang geleden gereno veerde rooms-katholieke kerk te luiden. Er wordt iemand begraven. De tuin van het verkrotte restau rant is overwoekerd door onkruid. Elders in de straatjes gapen grote gaten tussen verpauperde wonin gen. Een wandeling door de paar straten van het dorp levert de scha mele oogst van nauwelijks enkele tientallen woningen op, die nog in goede staat verkeren. Doel is duidelijker dan ooit een sterfhuis. Vorig najaar werden plots ruim veertig verkommerde woningen gesloopt, tot groot ver driet van het krakersgilde en een groep zigeuners, die in het bedreig de polderdorp was neergestreken. Binnenkort slaan de slopers op nieuw toe. De Vlaamse regering besliste eerder deze week dat er voor het einde van dit jaar nog- eens ruim honderdtwintig wonin gen tegen de vlakte moeten. Het past allemaal in het omstreden be sluit van een half jaar geleden het woonrecht in het dorp in 2009 op te heffen. Daarna wordt het zeven tiende eeuwse dorp van de kaart Teloorgang van Doel Al in de jaren zeventig over weegt 'Brussel' het dorp Doel op te offeren aan de haven van Antwerpen. Na felle protesten wordt het gevaar afgewend. y Ondanks fel verzet van de dan nog bijna duizend Doelenaars gaat op 4 oktober 1999 de eer ste spa de grond in voor Het Deurganckdok. y Het dok wordt op 7 juli 2005 geopend door koning Albert II. Doel telt nog 400 inwoners. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft op verzoek van Stichting Land schapsbeheer Zeeland het maaibe leid bij het sluizencomplex in Ter- neuzen aangepast. Bij het sluizen complex is een populatie van de zeldzame Vijfvlek Sintjansvlinder aanwezig. Deze soort komt in Ne derland alleen voor in Zeeuws- Vlaanderen. Bloemrijke bermen en dijken vormen het leefgebied. Als daar op een verkeerd moment alle bloemen gemaaid worden is dit funest voor deze vlinder. An derzijds is de vlinder ook weer af hankelijk van het maaibeheer om dat anders de waardplant van de rupsen, de rolklaver, zich niet goed kan handhaven. Delen van het sluizencomplex in Terneuzen worden dit jaar gefaseerd gemaaid. Zo blijven er voldoende bloemen voor de vlinders staan en kan ook de rolklaver zich handhaven. Op de muren van verpauperde woningen geven de boze Doelenaren uiting aan hun frustraties. foto Wim Kooyman geveegd. En dat is. volgens het ac tiecomité Doel 2020 'de vergissing van de eeuw'. Volgens de actievoer ders is er echter altijd sprake ge weest van een 'arrogante minach ting' van de Antwerpse havenba ronnen voor een evenwichtige en respectvolle benadering van de ge- 'Kijk naar Lillo. Dat ligt daar toch ook pal naast een containerterminal?!' meenschap van Doel. De Antwerp se haven moest uitbreiden. Basta! Het comité wijst in de laatste nieuwsbrief op het feit dat de aan leg van de containerhaven Het Deurganckdok in de achtertuin van Doel de leefbaarheid absoluut niet heeft aangetast. De enorme dijk rond het dok dient als een per fecte buffer, wijst de ervaring uit. Dat blijkt op die ochtend, eerder deze week. In het dorp is niets te horen van de activiteiten in de be lendende containerhaven. Emile Van Brandhove, een oudere bewo ner, op een bankje aan het droog gevallen haventje, beaamt het: „Ik ben 76 en woon hier al meer dan dertig jaar. Vroeger floreerde het dorp. Het was hier goed toeven. Nu is het een spookdorp. Maar waarom? Omdat de hoge mannen in Brussel aan de leiband lopen van de havenpatrons in Antwer pen. En wij zijn de dupe. Terwijl het hier net zo rustig is als altijd. Geluidsoverlast? Helemaal niet. Je hoort niks, je ziet niks... Weet u wat het is? Antwerpen wil kost wat kost ook dat Saeftingedok nog aanleggen. Allemaal grootheids waan. Kijk naast het Deurganck dok. Daar ligt het Doeldok, jaren geleden gegraven en nooit ge bruikt!" Het Saeftingedok is pal op het kwijnende dorp geprojecteerd. Het wordt nog veel groter en bre der dan het imposante Deurganck dok en komt akelig dicht in de buurt van de Nederlands-Bel gische grens bij Kieldrecht en Nieuw-Namen. Deskundigen me nen dat, gezien de tegenvallende resultaten van Het Deurganckdok, dat Saeftingedok er nooit zal ko men, maar de plannen liggen wel al geruime tijd op de tekentafel. Doel 2020 blijft, misschien tegen beter weten, vechten tot de laatste snik. Het comité schermt met een recent onderzoek van het Insti tuut voor Sociologie van de Uni versiteit van Leuven dat uitwijst dat de leefbaarheid niet hoeft te lei den onder de expansie van de ha ven. Bij het haventje wijst de oude Van Brandhove naar de overkant, naar het historische dorp Lillo. „Dat ligt daar toch ook nog steeds, midden tussen de industrie en pal naast een containerterminal?!" door Eugène Verstraeten KOEWACHT - De plannen voor de uitbreiding van het woonwagen centrum in Koewacht zijn in het dorp positief ontvangen. Dat blijkt uit het overleg van wethouder Cees Liefting van de gemeente Ter- neuzen met de plaatselijke dorps raad, de omwonenden, de huidige woonwagenbewoners en de gezin nen die vanuit Sas van Gent naar Koewacht willen verhuizen. Gezien de grote weerstand die is ontstaan tegen de geplande uitbrei ding van het woonwagencentrum in Westdorpe legden de toekomsti ge bewoners meteen de vraag op tafel of ze in Koewacht wel wel kom zijn. „Dat is geen enkel pro bleem", aldus Liefting. „De omwo nenden van het centrum in Koe wacht hebben op dit moment een heel goede relatie met woonwagen bewoners. Dat willen ze zo hou den. Dat is hun enige zorg." Het is de bedoeling dat het cen trum met z^s of zeven standplaat sen wordt uitgebreid. De gemeen te wil ook rekening houden met wensen van de dorpsraad voor een trapveld. Dat kan ook door de school worden gebruikt voor bui- tengymnastiek. Een andere punt is het doortrekken van de Molenweg tot de Emmabaan. De bewoners zijn daar nogal huiverig voor, om dat er nu al hard in hun straat wordt gereden. „Dus de situatie zal daar nog eens goed bekeken moeten worden", zegt Liefting. Als de gemeenteraad akkoord is met de grondaankoop kan de steden bouwkundige een plan gaan uit werken. Dat wordt dan aan inwo ners van Koewacht voorgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44