Geld achter de hand voor rampendienst Duikcentra bezorgd over persluchtstations Betere buslijnen op Schouwen-Duiveland Watertoren Domburg moet Self-service voorziening voor duikers brengt duikwinkels in gevaar. Verlate 'mei-circulaire' zet begroting niet op losse schroeven. Drugsproject hoeft van rechter niet eerder weg College wil OZB met 2,25 procent verhogen Kindertheater bij Poppodium Brogum Aanhouding bij poging tot vernieling flitspaal Tentoonstelling Klein Grafiek Goedereede Sirjansland, Loopers- kapelle, Brijdorpe en Eikerzee erop vooruit. Eigenaren overleggen met gemeente Veere over verbouwing. 34 1 Zaterdag 18 augustus 2007 PZC S Duikers vullen hun flessen bij het persluchtstation nabij de Zeelandbrug. foto Marijke Folkertsma door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Duikwinkels in Zee land dreigen te verdwijnen door de komst van self-service pers- luchtstations. Daarmee komt de goede naam van Zeeland als duik- regio in gevaar. Dat zegt de Belan genvereniging Duikondernemend Zeeland (BDZ), waarin eigenaren van duikwinkels verenigd zijn. Aanleiding is de komst van een self-service vulstation voor duikers bij de Zeelandbrug, afgelopen april. De BDZ diende er een be zwaar tegen in bij de gemeente Schouwen-Duiveland, maar dat werd niet-ontvankelijk verklaard. Verder legaliseerde de gemeente onlangs een station bij Den Osse. Die stond daar tot nu illegaal. „Duikondernemers halen een groot deel van hun inkomsten uit hun vulstations", verklaart BDZ- secretaris Ronald van der Zwart. Hij is ook eigenaar van duikcen trum Waterworld in Nieuwerkerk. „Als we die inkomsten grotendeels kwijtraken, verdwijnen straks de duikcentra, en daarmee de service eromheen: de artikelen en dien sten die we aanbieden." De initiatiefnemer van het nieuwe vulstation bij de Zeelandbrug, Leendert Verbiest van vakantie park De Witte Boulevard uit Re- nesse, wil die service juist verbete ren. „Als park proberen wij groe pen duikers een totaalpakket aan te bieden." Verbiest vindt dat hij in een gat ge sprongen is dat andere duikonder nemers jarenlang leeg lieten. „Op een populaire duiklocatie als de Zeelandbrug hoort gewoon zo'n station te staan. Als anderen die er niet neerzetten, doe ik het." Zijn collega's mogen wel wat meer ini tiatief tonen, stelt hij. „Ik zou het mooi hebben gevonden als dit an deren had aangezet om weer echt te gaan ondernemen. Jammer dat ze in plaats daarvan hun energie steken in het schrijven van be zwaarschriften." Volgens wethouder R. van der Wekken (ruimtelijke ordening) kon de gemeente niet anders dan de vergunningen voor het station bij Zierikzee te verlenen. „Wij hechten aan Schouwen-Duiveland als goede duiklocatie, met alle ser vice erbij. Maar daar gaat het hier niet om. Wij kijken of het station er volgens de regels mag komen. En dat mag." Dat geldt ook voor het vulstation bij Den Osse. „De BDZ wees ons erop dat dat er illegaal stond. Ver volgens waren wij verplicht eerst te kijken of we het konden legalise ren. Dat bleek mogelijk." De BDZ legt zich er niet bij neer en stapt mogelijk naar de rechter. 1*^ De komst van steeds meer self-service persluchtvulstations voor duikers kan duikcentra in Zeeland de kop kosten, vrezen ze zelf. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ondanks dat de ge meenteraad niet heeft ingestemd met verhoging van de bijdrage aan de Geneeskundige Hulpverlening Organisatie bij Rampen (GHOR) verwacht het college van burge meester en wethouder dat daar niet aan valt te ontkomen. Bij de opstelling van de begroting voor 2008 wordt daarom toch rekening gehouden met een structurele ver hoging van tenminste zestig cent per inwoner en wellicht nog meer. Dat blijkt uit de reactie van B en W op de verlaat uitgebracht 'mei-circulaire' van het Rijk. Daar mee krijgt de gemeente inzicht in de rijksuitkering voor de komende jaren. Dat de circulaire zo laat is uitgekomen, heeft te maken met de vorming van het nieuwe kabi- VLISSINGEN - Het Huiskamerpro ject voor Drugsgebruikers (HKPD) in_ Vlissingen heeft nog tot eind volgend jaar om nieuwe huisves ting te vinden. De eis van buurtbe woners om binnen twee maanden ter verhuizen, is door de rechter af gewezen. Waarom hij dat deed, maakt de Middelburgse rechtbank volgende week pas bekend. Buurtbewoners, verenigd in De Kom, strijden al ja ren tegen de verslaafdenopvang in hun straat. net. Volgens financieel ambtenaar S. Pleijsant-Helmstrijd moet de ge meente nu haast maken met het bijstellen van de uitgangspunten voor de begroting 2008. De voor stellen komen daarom zonder vooroverleg binnen de Commissie Samenleving rechtstreeks in de raadsvergadering van 30 augustus. Volgens haar brengt de 'mei-circu laire' overigens dit keer geen schok effect teweeg binnen het finan cieel beleid van de gemeente. Eén van de wijzigingen betreft de extra uitkering van 280.000 euro voor Openbare Orde en Veilig heid. Dat bedrag geldt als compen satie voor al gedane uitgaven. Het extra budget is overigens niet toe reikend. Volgens B en W geeft de gemeente dan nog steeds meer 1^ Het college wil ondanks afwij- zing door de gemeenteraad reke ning houdem met extra bijdrage aan de gemeenschappelijke rege ling Veiligheidsregio Zeeland. ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeente bestuur wil de tarieven van de On- roerendzaakbelasting (OZB) voor de begroting van 2008 met 2,25 procent verhogen als compensatie voor de inflatie. Dit levert de ge meente structureel 36.000 euro meer op. In afwachting van het rijksbeleid ging de gemeente aan vankelijk uit van slechts 1,5 pro cent tariefsverhoging. Inmiddels is de toegestane stijging bekend. ZIERIKZEE - Poppodium Brogum in Zierikzee begint bij voldoende deelname weer met workshops kindertheater op de woensdagmid dag voor deelnemers van 7 tot en met 12 jaar. De kinderen maken kennis met toneel, zang en dans. De workshops staan onder leiding van Henk Verhage en Graciëlle Wobbe. Voor nadere informatie: www.brogum.nl. geld uit aan openbare orde en vei ligheid dan zij via de algemene uit kering van het rijk terug ontvangt. Het voorstel aan de raad is die 280.000 euro toe te voegen aan de algemene middelen. Het college wil er dan wel rekening mee hou den dat het geld kan worden be stemd voor een verhoogde bijdra ge aan het GHOR. De meerderheid van de raad kant zich tegen de steeds maar stijgen de uitgaven van het GHOR. Bin nen de fracties heerst ergernis over zaken als verkeerde begrotin gen en jaarstukken die te laat wor den ingeleverd met name door de GGD. De raad wil niet steeds voor een voldongen feit worden ge plaatst bij dit soort gemeenschap pelijke regelingen. De praktijk wijst echter uit dat de afzonderlij ke gemeenten daar maar weinig in vloed op kunnen uitoefenen. De raadsvergadering donderdag 30 juni in het gemeentehuis in Zierik zee begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Vrijdagmor gen rond 03.20 uur zijn een 19-jari- ge man en een 20-jarige. man uit Hardinxveld Giessendam, aan de Kraaijensteinweg in Burgh-Haam- stede aangehouden wegens poging brandstichting/vernieling. Zij la gen in het gras bij een flitskast. Om het apparaat hing een met benzine overgoten band. Een poli tiemedewerker zag de twee man nen. Ze zijn in verzekering gesteld. GOEDEREEDE - Burgemeester G. van de Velde-de Wilde opent dins dag om 20.00 uur de expositie Klemgrafiek als onderdeel van Gra fiek Nu, de grootste grafische ten toonstelling van Nederland. De presentatie is tot stand gekomen met galerie Petit uit Amsterdam. De opening geldt ook als start van de Goereese Kunstdagen van 21 tot en met 25 augustus. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Busmaatschappij Con- nexxion trekt zich de klachten over het slecht functioneren van de belbus aan. Het brengt met in gang van 26 augustus een aantal verbeteringen aan in de dienstrege ling op Schouwen-Duiveland. Zo krijgen inwoners van Eikerzee, Looperskapelle en Brijdorpe een rechtstreekse verbinding met Zie rikzee. De dorpjes worden straks ieder uur aangedaan door lijn 134, de buslijn tussen Renesse en Zie- rikzee. 's Ochtends rijdt de bus nog vaker. Lijn 134 is een vaste lijn. Alleen op zondag moet er gebeld worden om deze bus bij de halte te krijgen. Nu is het voor inwoners van de plaatsjes nog een bijna on mogelijk toer om Zierikzee te be reiken. Ook de inwoners van Sirjansland kunnen voortaan met belbus 126 elk uur rechtstreeks naar Zierik zee. Nu moeten ze nog overstap pen in Dreischor. Connexxion voert verder een aan tal kleinere wijzigingen door in de routes en de rijtijden. Meer informatie is te vinden op www.connexxion.nl of via de klan tenservice: 0900 2666399. door Henk Postma DOMBURG - De Domburgse water toren huisvest straks twee familie woningen. De twee eigenaren, M. Klerks uit Amsterdam en M. de Bruin uit Bilthoven, zijn daarover in vergevorderd overleg met de ge meente Veere. De toren is beschermd als Rijks monument, dus aan het uiterlijk mag niets worden veranderd. Om in de gesloten schil van de toren toch ramen te kunnen maken, is een speciale constructie bedacht. Het gaat om lamellen die van bui tenaf gezien gesloten lijken, maar toch licht naar binnen laten. De twee plannenmakers telden ruim drie jaar geleden ruim een half mil joen euro neer voor de leegstaan de, steeds meer in verval geraakte watertoren. Dat gebeurde nadat vo rige eigenaren hun plannen zagen sneuvelen om er een museum, res taurant, winkel of woning in on der te brengen. Het gemeentelijk bestemmingsplan staat alleen ge bruik toe als openbare of bijzonde re voorziening. In de praktijk bete kent dit dat particulieren er vrij wel niets mèe kunnen beginnen, tenzij de gemeente ontheffing ver leend. Omwonenden lieten des tijds al op voorhand weten tot hun laatste adem te zullen strijden tegen elke vorm van horeca-exploi- tatie. Ze vreesden dat zelfs het uit- schenken van een kop koffie de deur zou openzetten voor discola- waai. De huidige directeur van Del ta Expo op Neeltje Jans, B. van der Hoef, destijds directeur van het Zeeuws Biologisch Museum, kreeg geen voet tussen de deur met zijn 'We hebben nu een heel mooi, creatief ontwerp gericht op behoud' plan te watertoren te gaan gebrui ken als lokaal natuur- en geschiede nismuseum. Zelfs het gebruik als uitkijktoren, zo blijkt uit de koopacte, is taboe. Mede-eigenaar Klerks, van beroep internationaal belastingadviseur, erkent dat er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38