Wonen in de m mm Middelburg mag kiezen: ravotbos of toch liever een parkeerplaats Elke dag wat zuur, dat doodt de bacteriën M j£B Voorlopig geen kunstwerk op rotonde M'burg Laatste beiaardconcert in Middelburg Bewoners van Griffioen komen met een plan voor educatief park. Bewoonster van Ter Reede in Vlissingen viert 105e verjaardag. Parkeren forensen in Veldzigt verleden tijd Ploegkampioenschap in Wilhelminadorp Cospelmusicmiddag bij kerkdienst Ritthem Klant mishandelt bedrijfsleider super Eigenaren overleggen met gemeente Veere over verbouwing. 34 Zaterdag 18 augustus 2007 PZC W MIDDELBURG - Het laatste beiaard concert van deze zomer in Middel burg staat dinsdag 21 augustus in het teken van Jacob van Eyck. De ze beiaardier uit de zeventiende eeuw schreef veel muziek voor klokkenspelen. Tijdens het concert van dinsdag, aanvang 18.45 uur, wordt daaruit geput. Het wordt ge geven door beiaardier Arie Abbe- nes en Saskia Coolen (blokfluit). De laatste speelt die avond in de Kloostergangen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wijkbewoners wil len een educatief park tussen de Seisweg en de Sandberglaan in Middelburg. De gemeente heeft plannen om daar een parkeer plaats aan te leggen. Dat is reden voor de bewoners om vaart te zet ten achter hun eigen plannen. „Wij weten over het parkeerter rein niet meer dan er in de krant heeft gestaan", zegt J. van Hees van de Stichting Bomenbuurt. „En zolang de gemeente de plannen niet kan laten zien, kunnen we er ook niet op reageren." Of het parkeerterrein er komt, is nog niet zeker. De gemeente is be zig een nieuw plan te maken voor het parkeren in de hele stad. De door Emile Calon MIDDELBURG - Toekomstplannen heeft Christina de Koning-Haver hals niet meer. De Vlissingse leeft bij de dag, zegt ze glimlachend ter wijl ze van medebewoners van Ter Reede de felicitaties in ontvangst neemt voor haar 105e verjaardag. Stien, zoals ze door velen ge noemd wordt, vindt het bereiken van die leeftijd geen prestatie. Ze heeft niets bijzonder gedaan, ver telt ze. Wel het een en ander gela ten. Zo rookt ze niet en drinkt ze ook geen alcoholhoudende dran ken. Haar schoonkleindochter Pia Ver- stelle kent echter wel het geheim van haar 'oma'. Elke dag wat zuur, dat doodt de bacteriën, verklapt ze MIDDELBURG - In een deel van de wijk Veldzigt in Middelburg mag straks niet meer de hele dag wor den geparkeerd. In de Hans Lipper- heystraat, de Simon van Beaum- ontstraat en de Adriaan van de Vennestraat wordt een blauwe zo ne ingesteld. Daar mogen mensen maximaal twee uur parkeren. Fo rensen die in de binnenstad van Middelburg werken, gebruiken de straten nu nog om hun auto gratis te parkeren. WILHELMINADORP - Ruim dertig ploegers nemen het zaterdag 1 sep tember tegen elkaar op tijdens de Zeeuwse Ploegkampioenschappen 2007. De wedstrijd wordt gehou den aan de oostzijde van het ka naal in Wilhelminadorp, tussen 12.00 en 17.00 uur. De winnaar wordt afgevaardigd naar de Natio nale Kampioenschappen. eerste ideeën worden dit najaar be sproken met inwoners. Eén van die ideeën is om het terrein aan de Sandberglaan, dat nu in gebruik is als overloopterrein, in te richten als permanent parkeerterrein. Het doel is om meer auto's uit de bin nenstad te weren. „Ik vind het park een heel leuk ini tiatief', zegt wethouder F. Streng (Verkeer en wijkwethouder Griffi oen). „En dat zeg ik niet zomaar. De vraag is of we misschien een deel van het terrein kunnen inrich ten als park. We laten het plan in ieder geval meeliften met de in spraak over het parkeerterrein. Ja, het is ingewikkeld. Ik heb er ook nog geen oplossing voor." Bewoners van de Middelburgse wijk de Griffioen willen een edu catief park aan de Sandberglaan. De gemeente heeft plannen om er een parkeerplaats te maken. een van de levenslessen. Dat zuur varieert volgens Verstelle van au gurken en uitjes in het zuur tot rolmopsen. Bewoners van Ter Ree de kennen de 'verslaving' van de oudste bewoner van de Vlissingse instelling. Ze kreeg gisteren dan ook een aantal potjes met rolmop sen. De Koning-Haverhals is begin vori ge eeuw geboren in Rotterdam. Ze had vier broers en twee zussen. Die twee zussen verhuisden na hun huwelijk naar Vlissingen. Die weg gingen Christina en haar man ook. In de Vlissingse Sint Ja- cobsstraat begon het pasgetrouw de paar een stoffenwinkel. Een he le mooie, aldus de jarige. Elke maandag ging ze naar Amsterdam om bij de grossiers inkopen te doen. Ze vertelt hoe ze altijd terug kwam met mooie stoffen. Vooral voor de beuken oftewel de bloes jes van de boerenvrouwen. RITTHEM - Pinkstergemeente Rit them houdt zondag 19 augustus een zogenoemde gospelmusicmid- dag. Deze bijeenkomst wordt mu zikaal ondersteund door gospel countryband Revival Fire en het Internationaal Gospelkoor Sound ofHope. De gospelmiddag vindt plaats in de Protestantse Kerk aan de Dorps straat in Ritthem en begint om 14.00 uur. Gastspreker is predikant Peter Rothuizen uit Amersfoort. VLISSINGEN - De bedrijfsleider van een supermarkt in Vlissingen is gis teravond rond zeven uur mishan deld door een klant, die dacht dat de bedrijfsleider hem achtervolg de. De 18-jarige klant sloeg hem met een winkelmandje tegen zijn hoofd. De bedrijfsleider had de jongen onder controle toen de po litie kwam en de klant meenam. Het plan van de buurtbewoners is om een park aan te leggen met een educatief doel. Behalve dat er iets te leren valt, moet het vooral ook leuk zijn: voor kinderen en voor ouderen. Er moet een trap veldje komen, een ravotbos met avontuurlijke speeltoestellen, een vijver, ravotwater, een boomgaard met fruit en noten, een educatieve groentetuin, een vlindervriendelij- ke tuin en een tuin met bloemen en planten. Het park moet een ontmoetings plaats worden waar kinderen kun nen spelen en leren en waar oude ren kunnen wandelen of elkaar kunnen ontmoeten. Het onder houd zou voor een deel door vrij willigers kunnen worden uitge voerd. Om alles te kunnen beta len, zijn bijdragen nodig van de ge meente, woningcorporatie Woon- goed, Natuur- en milieuorganisa ties en andere fondsen. Terugblikkend vertelt de jarige dat de eerste jaren met haar zoontje wel de mooiste waren van al die 105 jaar. Samen met hem wande len en spelen, hem zien op groeien, zien hoe hij leert spreken, zich ontwikkelt. Helaas heeft ze haar zoon overleefd. En dat is min der, aldus de Vlissingse. Ook haar man is alweer vele jaren dood. door Henk Postma DOMBURG - De Domburgse water toren huisvest straks twee familie woningen. De twee eigenaren, M. Klerks uit Amsterdam en M. de Bruin uit Bilthoven, zijn daarover in vergevorderd overleg met de ge meente Veere. De toren is beschermd als Rijksmo nument, dus aan het uiterlijk mag niets worden veranderd. Om in de gesloten schil van de toren toch ra men te kunnen maken, is een spe ciale constructie bedacht. Het gaat om lamellen die van buitenaf ge zien gesloten lijken, maar toch licht naar binnen laten. De twee plannenmakers telden ruim drie jaar geleden ruim een 'We hebben nu een mooi, creatief ontwerp. Alles daarin is gericht op behoud' half miljoen euro neer voor de leeg staande, steeds meer in verval ge raakte watertoren. Dat gebeurde na dat vorige eigenaren hun plannen om er een museum, restaurant, winkel of woning in onder te brengen zagen sneuvelen. Het ge meentelijk bestemmingsplan staat alleen gebruik toe als openbare of bijzondere voorziening. In de prak tijk betekent dit dat particulieren er vrijwel niets mee kunnen begin nen, tenzij de gemeente ontheffing verleent. Omwonenden lieten destijds al op voorhand weten tot hun laatste adem te zullen strijden tegen elke vorm van horeca-exploitatie. Ze vreesden dat zelfs het uitschenken van een kop koffie de deur zou openzetten voor discolawaai. De huidige directeur van Delta Expo op Neeltje Jans, B. van de Hoef des tijds directeur van het Zeeuws Bio logisch Museum, kreeg geen voet tussen de deur met zijn plan de wa tertoren te gaan gebruiken als lo kaal natuur- en geschiedenismu seum. Zelfs het gebruik als uitkijk Christina de Koning-Haverhals woont al ruim 25 jaar in Ter Ree de. Ze is zeer tevreden over de in stelling. Goed, met prima perso neel, vat ze samen. Met haar ge zondheid gaat het ook nog steeds prima. Tal van jongere bewoners en bewoonsters van Ter Reede zijn wat dat betreft jaloers op haar, grapt een van haar vriendinnen. toren, zo blijkt uit de koopacte, is taboe. Mede-eigenaar Klerks, van beroep internationaal belastingadviseur, er kent dat er nogal wat haken en ogen zitten aan de ombouw van de watertoren tot twee woningen voor familiegebruik. „Dat is ook de reden dat we er nu al zo'n drie jaar aan werken. We hebben nu een heel mooi, creatief ontwerp. Alles daarin is gericht op behoud. Zowel Monumentenzorg als de gemeente reageert enthousiast." Klerks zegt dat het initiatief gebo ren is uit enthousiasme voor Dom burg en de toren. „We hebben al tijd wat met Domburg gehad. Ik zelf ging er van jongs af met m'n ouders op vakantie." Mede-eige naar, De Bruin, heeft ook banden met de streek, onder meer via fami lie in Middelburg. Hoewel het de afgelopen decennia niemand lukte de toren een nieuw leven te geven, steeg het monu ment wel steeds fors in waarde. De twee vorige eigenaars, de Vlissinger D. Jasperse en zijn zus uit Mij drecht, tikten de watertoren zeven jaar geleden nog voor 650.000 gul den (krap 300.000 euro) op de kop. Dat geld ging naar projectontwikke laar Van Garderen en Dekker, die de toren drie jaar eerder in handen kreeg door er 450.000 gulden voor te betalen aan Plan Watertoren, een besloten vennootschap van M. Minnaard uit 's Gravenpolder. Bestemming De watertoren staat op de dui nen bij Hoogduin. De toren diende om druk op het water te houden, wat zorgde voor stromend water. De gemeente Veere heeft door de jaren heen met de gedachte gespeeld de watertoren een culturele bestemming te ge ven. Het doel was steeds het daar onder gelegen Nehalenniage- bied als natuur- en recreatiezo ne in te richten. Zie ook de bijlage spectrum: Nehalenniagebied verbergt tot puin vervallen waterkuurtuin. MIDDELBURG - Voorlopig komt er geen kunstwerk op de rotonde bij de Mortiere in Middelburg. Er wor den wel andere maatregelen geno men om de rotonde veiliger te ma ken, zegt wethouder F. Streng (Ver keer, WD). Op de rotonde zijn een aantal ernstige aanrijdingen ge weest. Streng had voorgesteld om een kunstwerk op de rotonde te zet ten, zodat deze beter zichtbaar zou worden. Het kunstwerk wilde hij betalen uit het budget dat bedoeld was voor kunst in de wijken. Dat was tegen het zere been van de ge meenteraad. Vooral de PvdA wil dat het budget wordt gebruikt zo als het bedoeld was: samen met be woners van wijken een kunstwerk kiezen om de buurt te verfraaien. Streng sluit niet uit dat er in een la ter stadium alsnog een kunstwerk op de rotonde wordt gezet. De 105-jarige Christina de Koning-Haverhals noemt de eerste jaren met haar zoontje de mooiste van alllemaal. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36