Compensatie levert Nederlanders PZC 2 Zaterdag 18 augustus 2007 PZC De krant 4 weken voor €9f95! Natuurcompensatie en natuurherstel Westerschelde O MAIKEL HARTE Tussen mijn vakantielectuur zat een HP De Tijd met daar in een artikel over Nederlanders die mislukken in inter nationale diplomatieke topfuncties. Dit mislukken zou komen omdat Nederlanders soms onterecht denken dat ze vreemde talen goed spreken en door zelfoverschatting menen dat ze zich meer kunnen permitteren dan anderen. Zo werd een Europarlementariër geciteerd die zich excuseerde voor de afwezigheid van haar collega's met de zin „I want to execute my collegues", en als voorbeeld van zelfoverschatting werd Ruud Lubbers opgevoerd die schijnbaar dacht bij de VN ongestraft aan vrouwen te kunnen zitten. Ik heb het artikel met interesse gelezen en waarschijnlijk voor al omdat een paar Nederlanders die met mij op de camping stonden hetzelfde kon worden verweten als die diplomatieke toppers. execute my Hoezo? Op een dinsdagavond besloten collegues Nederlanders van twee caravans verderop de camping te trakte ren op Frans Bauer. Niks mis met Frans, maar na, zonder over drijven, twaalf keer snoeihard 'Heb je even voor mij' gaat die titel juist tegenwerken en heb ik het wel gehad. En niet alleen ik. Duitsers, Belgen, Engelsen, de hele internatio nale gemeenschap hoorde en zag het mokkend aan. Mijn Fran se overbuurman stapte er op af en probeerde aan ze uit te leg gen dat er kinderen sliepen, maar tevergeefs. Ze begrepen zoge naamd niet wat hij bedoelde. In mijn beste Frans probeerde ik me namens mijn overige landgenoten bij hem te verontschul digen: „Pas tous les Hollandais sont le même", of zoiets. Hij vroeg daarop of ik ze niet kon vragen de muziek zachter te zet ten. Dat deed ik, maar mijn vertaalwerkzaamheden bleken ei genlijk overbodig. Ineens sprak een van die Nederlanders vloeiend Frans: 'Collaborateur!' 'I want to COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: !ezersservice@pzc,nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevéstiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie In de Westerschelde is de ene natuur de andere niet. Schor is geen slik, een plaat is geen ondiep water, een scholekster is geen borstelworm, zeekraal is geen riet. Zo is het ook met natuurmaatregelen: de ene is de andere niet. In de praktijk is het zeer lastig om natuur compensatie en natuurherstel uit elkaar te houden. Ze dienen hetzelfde doel, maar zijn toch verschillend. De natuur compensatie slaat op het goedmaken van schade door de tweede verdieping van de rivier en is een eind gevorderd. Het natuurherstel heeft te maken met 'achterstallig onderhoud' en de uitvoering ervan moet nog beginnen. De teller staat op 802 hec tare. Nieuwe natuur achter de dijken van de Westerschelde. Aange legd of nog in voorbereiding als compensatie voor de schade die de tweede verdieping van de vaar geul in de Westerschelde veroor zaakt. Voor twee derde betaald door Vlaanderen. Het compensa tieprogramma begon in 1998 en moet volgend jaar worden vol tooid. Dat zal in grote lijnen wel lukken, verwacht Dick Kruis van de pro vincie Zeeland. „We zijn bezig de laatste puntjes op de i te zetten." Niet alle projecten zijn in 2008 he lemaal afgerond; een aantal loopt nog door. Uitgangspunt is dat de plannen óf klaar óf aanbestedings- gereed zijn, legt Kruis uit. Zijn optimisme staat in schril con trast met het moeizame begin van de natuurcompensatie. Zo moest Rijkswaterstaat de buitendijkse projecten bijna alle afblazen: te duur, te weinig natuurwinst. Dat lot trof bescherming van het Zuid gors bij Ellewoutsdijk, aanleg van een broedgebied bij Terneuzen en een natuurterrein bij Hansweert. Wel uitgevoerd zijn aanleg van de Rammekensduinen bij Ritthem, opplussen van de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet en bescherming van het Schor van Waarde met kribben (waarmee te gelijk de resten van het verdron ken dorp Valkenisse - archeolo gisch monument - bewaard blij ven). Ook het aan de natuur overlaten van de oude veerhaven bij Kruinin- gen hoort bij de buitendijkse com pensatie. Door aanslibbing ont staat daar ondiep water, slik en schor. Een deel van het plan Perk- polder zit eveneens in het compen satieprogramma. Het betreft het poldertje Perkpolder. Samen met een natuurherstelproject moet er een buitendijks schor- en slikge- bied van 75 hectare komen. Omdat vrijwillige grondverwer ving uitgangspunt is, vorderen de binnendijkse compensatieplannen stap voor stap. Negen projecten zijn zeker. Voor vijf hangt uitvoe ring op de grondverwerving: Oos- terzwakepolder, Kruiningen-SIuis- weg, Inkel-West, Waarde-Vroon- dijk en Piaskreek. Samen goed voor 143 hectare. Martine Adriaensen van de Dienst Landelijk Gebied geeft aan dat ook over herstel van karrevelden in de Oud-Breskenspolder (40 hectare) nog geen duidelijkheid is. Ze lig gen in het gebied waar het natuur- herstelplan Waterdunen is gedacht en hoe dat plan precies uitpakt is nog niet bekend. Al met al kan het uiteindelijke compensatieresultaat wel eens la ger, namelijk op ruim 600 hectare, uitkomen. Wat nog altijd een aar dige oppervlakte is. Blijft er dan geld over? Adriaensen wil op de vraag niet op vooruitlo pen. „Dat weten we nog niet. Er Gevolgen van de verdieping zijn altijd onzekere factoren als grondverwerving en vergunning verlening. Het is niet makkelijk nu al te zeggen of we quitte spelen of overhouden. Dat zal komend jaar wel blijken." De tweede verdieping van de Westerschelde is uitgevoerd tussen 1996 en 2001. Rijkswaterstaat heeft de ontwikkelingen in de rivier tien jaar ge volgd via het project Move. Dé veranderingen zijn volgens Rijkswaterstaat niet allemaal zonder meer toe te schrijven aan de verruiming. Hoe dat ook zij, de natuurlijke waarden van de Westerschelde zijn afge lopen tien jaar verder achteruitgegaan. De nevengeulen verlanden, de hoofdgeul verdiept. De invoer van zand is omgedraaid in omvangrijke zanduitvoer. Er gaat meer zand uit dan bin nenkomt. De oppervlakte (voedselrijke) platen nam met circa 250 hectare af. Plaat afslag komt mede omdat de hoeveelheid instromend water door de ver dieping is gestegen. De oppervlakte rustig, ondiep water is toegenomen; op platen middenin de rivier komt wat schorvorming voor. De helderheid van het water is afgenomen en daarmee de productie van voedsel. Vogels kunnen voedsel minder makkelijk opvissen. De oppervlakte slik en schor is in het westen toegenomen en in het oos ten van de rivier afgenomen. Per saldo blijft de balans in evenwicht. door Rinus Antonisse Op en rond de Westerschelde is sprake van een groot aantal projecten dat te maken heeft met natuurcompensatie en natuurherstel. Hier onderschei den zich drie categorieën die uitgezet zijn op de kaart. Daarnaast is compen- satiegeld gestopt in zo'n dertig projecten voor kreekherstel, in het kader van het Natuurbeleidsplan Zeeland, voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen. BINNENDIJKSE COMPENSATIE 0 Baarzandse kreek Bathse kreek 0 Bathse Schor Q Scheldeoord Óf Margaretha Polder (foto) Den Inkel In voorbereiding Q Karrevelden/Oud Breskenspolder Q Oosterzwakepolder Q Sluisweg Q Inkel West

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2