Buitengebit d Stadsvogeis niet geliefd Duinen zijn bijzonder leefgebied tekening Adri Karman De duinen van Walcheren zijn ge vormd tussen 1200 en 1700. Ze vor men met hun dichte struwelen, duingraslanden, water en bossen een bijzonder leefgebied. Er is een rijkdom aan flora en fauna. In Oranjezon zijn duinvalleien her steld, die kenmerkende planten als borstelbies, geelhartje, dwergzeg- ge, melkkruid en dwergvlas herber gen. Met een beetje geluk en voor al geduld ontmoet de bezoeker er damherten. 28 Zaterdag 18 augustus 2007 PZC door Chiel jacobusse Kauwen zijn net als andere kraaiachtigen sterk toege nomen in onze regio. Werden de dorpen vroeger gedomineerd door mussen en zwaluwen, tegen woordig zijn het de kauwen en de turkse tortels die de eerste viool spelen. Ze zijn niet onverdeeld populair. Beide soorten kunnen de buiten hangende was of de net opgepoetste auto bevuilen. Turkse tortels hebben bovendien de onhebbelijkheid om bij de nadering van een auto tot op het allerlaatste moment op de weg te blijven zitten en belemmeren zo de doorstro ming van het verkeer. Kauwen bouwen hun omvangrijke takkennesten graag in de schoorsteen en bezorgen daarmee de schoorsteenveger handen vol werk. Kauwtjes staan ook nog eens bekend als geduchte rovers die het op de nesten van andere vogels voorzien hebben. Zoiets wordt allemaal wel geaccepteerd zolang het een vogel niet al te zeer voor de wind gaat, maar nu het aantal kauwen zo explosief is toegenomen, maken nogal wat mensen zich druk. Niet zelden wordt er een oor zakelijk verband gezocht tussen de opkomst van kauwen en de teloorgang van bijvoorbeeld mussen. Op de roofzucht van kauwen valt best nog wel iets af te din gen. En al helemaal op de vraag of het echt leidt tot minder exemplaren van andere soorten. Immers, het gaat er niet om of andere nesten worden leeggeroofd, want dat is in de natuur dagelijkse praktijk. Het is maar een kleine minderheid van de eieren die het tot volwassen vogel weet te schoppen en het merendeel sneu velt ergens halverwege het opgroeitraject. Dat komt door een reeks oorzaken, zoals door slecht weer, door gebrek aan voedsel of door natuurlijke vijanden. Of er werkelijk sprake is van een negatieve invloed op de stand, is pas na een diepgaande studie te beantwoorden. Bij mijn weten is die studie niet gedaan, hoewel er bijvoor beeld bij eksters wel goed naar gekeken is. Het is ook overbodig, want keer op keer blijkt dat er wel tij delijk een negatief effect kan zijn, maar dat zich na verlos van tijd een nieuw evenwicht instelt. Dat is ook mooi te zien bij de Turkse tortels die pas sinè halverwege de vorige eeuw in Nederland aanwezig zijn. Steeds vaker komt het voor dat ze in de bebouwde kom 5 pakt worden door een sperwer. Het is bepaald geen vrolijk gezicht als je ziet dat een sper wer aan de slag gaat om zo'n vaak nog halflevende duift; plukken. Ie ziet het beest spartelen tot de oogjes breken et ook dan is er soms de neiging om in te grijpen. Er blijkt weinig voor nodig om de voorliefde voor de zwa ken weer aan te wakkeren. Niet doen; we moeten vooral! natuur de natuur laten. En troost u, er is eigenlijk maar een soort bekend die voet tal van planten en dieren een echt serieuze bedreiging vormt. Een soort die wereldwijd voorkomt en die verant woordelijk is voor het uitsterven van vele honderden and; re soorten. Ook daarvan leeft de populatie grotendeels in de bebouwde kom. De PZC sponsort stichting l iet Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Toen mussen nog de talrijk ste vogels in de onze omge ving waren, vonden we ze brutaal. Nu heten ze gezel lig. Het lijkt wel of een soort meer gewaardeerd wordt naarmate het er slechter mee gaat. En andersom. Twee vogels die furore ma ken in de bebouwde kom zijn niet bepaald geliefd. De kauw en de turkse tortel. Turkse tortels. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28