Buitengebied Nieuwe natuur kleurt Zuidhoek groen-blauw Dat wordt vanavond dus een omelet s PZC Zaterdag 18 augustus 2007 27 Plan Tureluur, de aanleg van nieuwe natuur langs de zuid kust van Schouwen-Duive- land, bereikt de oostelijke grens. Die ligt heel toepasse lijk aan de oostkant van het havenkanaal Zierikzee. Vol gende week begint de herin richting van de Zuidhoekinla- gen en omvorming van twee voormalige landbouwperce- len tot natuurgebied. Samen goed voor 47 hectare. - Vanaf volgende week worden de Zuidhoek inlagen heringericht en uitgebreid. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse Medewerker René Wink van Natuurmonumen ten noemt de Zuid- hoekinlagen bij Zierik zee nu al een mooi gebied. „Het is voor planten en dieren zeker de moeite waard." Hij vertelt dat er visdiefjes, sterns, kluten en schol eksters broeden. Soorten die in de delta groot gebrek aan leefgebied hebben. „Je kunt er ook regelmatig lepelaars en kleine zilverreigers zien. Die komen om te foerage- ren." Hij is ingenomen met de herinrich ting van de inlagen. Die bestaat on der meer uit het verstevigen van een bestaande kade, gecombineerd met het verbeteren van de broed ruimte voor de kustvogels. Dat stuk wordt kaal, want daar hou den die beesten van om een nest te maken. Ook komen er twee zogenaamde kwelbuizen. Daardoor stroomt meer zout water vanuit de Ooster- schelde de inlagen in. In de droge re zomertijd kan het water in de inlagen daardoor op peil blijven. „En de zoute kwel moet zorgen voor doorstroming van het water", zegt Wink. Hij vult aan dat het ge bied dankzij het zoutgehalte ook geknipt is voor zilte planten, zoals zeekraal en zeeaster (in Zeeland meestal lamsoor genoemd). De inlagen liggen in de Zuidhoek- polder. Het is het deel van de pol der Schouwen ten oosten van het havenkanaal. Gevoelig voor dijk en oevervallen. Om de zaak droog te houden wer Nieuwe natuur bij Zierikzee In de Zuidhoekpolder, ten westen van de Zeelandbrug, staat nieuwe natuur gepland in een aantal inlagen en twee voormalige landbouwpercelen. den inlaagdijken aangelegd en zo ontstonden ook de inlagen. De herinrichting, waarvoor de Dienst Landelijk Gebied (DLG), verantwoordelijk is, begint volgen de week. Aannemer Romers uit Brielle pakt eerst de omvorming van de twee landbouwpercelen PZC Rolant Quist aan de Steenovenseweg (die blijft liggen) aan. Hij zorgt voor het graven van een waterpartij, verschillende laagten en een scheidingssloot. De vrijkomende grond wordt ge bruikt voor versterking van de ka de in de inlagen en om waterlo pen deels te dempen. Een deel gaat op de omliggende akkers. In de waterloop langs het havenka naal komt een stuw, zodat in de in lagen en het westelijke landbouw- perceel een hoger waterpeil aange houden kan worden. Brechje van Gils van DLG beklem toont dat dit hogere peil geen na delige uitwerking heeft richting landbouwgebied. „Er kan een mi nimale verhoging van de grondwa terstand optreden. Dat wordt opge vangen door aanpassing van de drainage." In het oostelijke landbouwperceel verandert niets aan de waterhuis houding. Dat zal dan ook niet ver- zilten, stelt René Wink. „Daar krijg je meer een overgang van zout naar zoet, niet de zilte vegeta ties als in de inlagen zelf We mik ken hier op nat, soortenrijk gras land." Het werk moet in de loop van het najaar klaar zijn. Door begrazing met runderen wordt de begroeiing kort gehouden. De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Emile Calon De Kreekrug krijgt te maken met gezinsuitbreiding. Niet gepland, wel hartelijk welkom. Pool, het witte dwergkonijn, is namelijk zwanger. Het is bezig een nestje te maken. Het gebruikt daarvoor stro en eigen haren, ontdekt de achtjarige Philip tijdens het voe ren. Deze campinggast uit Capel- le aan den IJssel wijst naar het ve le witte pluis, in de vorm van een groot uitgevallen vogelnest je. Voor de zusjes Ellen en Sie- grid (8 en 6) is het horen van die zwangerschap reden het dier heel voorzichtig in de armen te nemen, zachtjes te aaien en lieve woorden toe te fluisteren. De bei de meiden hebben thuis in IJssel- stein ook konijnen. Maar hier op de camping is voeren van de die ren toch iets anders als thuis. Zo rond half vijf voert Katinka el ke dag het kleinvee. De ene keer alleen, de andere keer wordt ze geholpen door een hele groep kinderen. Dan gaat het van de ko nijnen naar de kippen, de een den en de geiten. Alle dieren krij gen volop te eten. Zelfs de gei ten, terwijl die zomers zeker toekunnen met het gras in hun weitje. Maar de kinderen vinden het maar wat gezellig omVlekje en Loesje te voeren, zo blijkt overduidelijk. De achtjarige Am ber uit Numansdorp strijkt Vlek je tijdens het voeren hartstochte lijk over de kop. En ook Philip steekt zijn hand uit om Loesje te aaien terwijl hij met zijn andere hand sla en brood voert. Alle dieren van de Kreekrug zijn die hartelijke handtastelijkheid wel gewend. Zelfs de kippen schrikken niet als een groep van wel zes kinderen hun ren in komt stuiven. Ze zijn het ge woon dat hun voer door meerde re handjes wordt uitgestrooid. Zelfs de twee Mandarijneenden komen, ondanks de drukte, te voorschijn vanuit het riet waar ze zich meestal schuil houden. Die kinderen mogen ook helpen met het verzamelen van de eie ren. Wat het leggen van eieren betreft mogen ze op de Kreekrug niet klagen. Hun twintig kippen werken hard. Per keer kan Katin ka samen met de kroost tussen de achttien en negentien eieren scoren. Een prestatie die volgens haar mede komt door het goede voer. Het verzamelen van de eieren door de kinderen loopt deze maal niet helemaal goed. Ze heb ben niet allemaal door dat je eie ren niet in een zakje kunt laten vallen. Zeker niet als er al eieren in liggen. Dat wordt vanavond dus omelet, concludeert een van de vaders als hij het resultaat ziet van de eieroogst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27