Drank onder 16 al gewoon PZC Provincie houdt natuurherstel in eigen hand Twee van de drie 14- en 15-jarigen in Zeeland waren al eens dronken. Jos Brink (65) overleden Karavaan van dwergauto's op Schouwen EN Bezorgklachten? Bel: 0800-023 12 31 Waterdunen, Braakman en Perkpolder zorgen voor genoeg hectares. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Eén op de tien pu bers van vijftien leegt meer dan elf glazen alcohol op één uitgaansdag. Een kwart van zijn Zeeuwse leef tijdgenoten houdt het op vijf tot tien glazen op één dag. Zeeuwse jongeren drinken in hoofdzaak thuis in bijzijn van anderen(52 pro cent), of bij een ander thuis (45 procent). Twee van de drie 14- en 15-jarigen in Zeeland waren al eens dronken. Dat bekenden Zeeuwse veertien en vijftienjarigen dit voorjaar aan onderzoekers van Scoop in het ka der van de jeugdmonitor. Onge veer 82 procent van alle veertien en vijftienjarigen in Zeeland vulde deze lente de vragenlijsten klassi kaal in via internet, zegt onderzoe ker A. Smits. Het onderzoek wordt sinds 2000 elke paar jaar gehou den in het kader van de Jeugdmo nitor. Tachtig procent van de Zeeuwse jongeren heeft op zijn veertiende met alcohol kennisgemaakt. Voor al bier en zoete breezers en mix drankjes zijn populair - zeventig procent drinkt ze - maar ruim twintig procent schuwt pure ster ke drank evenmin. Sherry, port en wijn zijn veel minder in trek. De pubers blijken ook in openbare gelegenheden makkelijk aan drank te komen. In sportkantines blijft het gros nuchter; slechts zeven pro cent weet daar alcohol te bemachti gen. Op de doorgaans drooggeleg- Tachtig procent van de Zeeuwse vijftienjarigen gebruikt alcohol. Vooral thuis wordt er geschon ken. Het gaat dan meestal om bier en mixdrankjes. de schoolfeesten weet acht pro cent toch aan alcohol te komen. Eén op de tien zegt meestal thuis in hun eentje alcohol drinken. Eén op de acht drinkt op straat. In dis co's bars, snackbars en op terras sen meldt ruim veertig procent al coholische drank te gebruiken. Doordeweeks zegt 31 procent wel eens alcohol te drinken, maar 88 procent beperkt het tot het week einde. Dit jaar verliep het onderzoek voor het eerst naar een landelijke standaard. pagina 16: schieten met scherp op drankmisbruik AMSTERDAM - Entertainer Jos Brink is gisteren op 65-jarige leef tijd overleden. Bij hem werd on langs een vergevorderde vorm van darmkanker geconstateerd. Jos Brink verwierf grote bekendheid als tv-presentator, acteur, cabare tier, musicalster, schrijver, predi kant en hoorspelacteur. pagina 5: de stoute jongen op wie je toch niet kwaad kon worden Huntelaar hoort in Oranje Zie pagina 53 Koningin moet onderhoud Groene Draeck zelf betalen eens |§gHHHHP S7% oneens 13% aantal reacties: 450 Zeeland: 2, 3, 33 t/m 43; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 9, 11 en 12; Meningen: 13 en 15; Econo mie: 18 en 19; Buitengebied: 26 t/m 29; Weer: 30; Strips: 31; Cul tuur: 47; Sport: 53 t/m 61; Bijla gen: Spectrum en Prisma met daar in Televisie: v42 t/m v45. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur wil dat Zeeland de aan leg van 300 hectare getijdennatuur in de Westerschelde in eigen hand houdt. Teruggeven van de regierol aan de minister van Landbouw en Natuur is geen optie, stelt gedepu teerde Marten Wiersma (Groen- Links). Voor de invulling van de nieuwe natuur gaat het dagelijks provinciebestuur uit van het ak koord met maatschappelijke orga nisaties, dat in juni op het laatste nippertje afsprong. Het betekent dat er voorshands geen polders langs de rivier onder water wor den gezet. Komende tijd wordt in gezet op het uitwerken van plan nen voor natuurgebied Waterdu nen tussen Breskens en Groede, ge dempt getij in Braakman-Noord en een buitendijks schorgebied bij Perkpolder. Andere maatregelen zijn aanleg van strekdammen om schorontwikkeling te bevorderen en het verdiepen van de hoofdgeu len in het Verdronken Land van Saeftinghe. „We hopen dat we het daarmee redden", zegt Wiersma. In totaal is 600 hectare natuurher stel nodig. Het Rijk zorgt voor de helft via het ontpolderen van de Hedwigepolder bij Saeftinghe en uitbreiding van het Zwin met een groot deel van de Willem-Leopold- polder. pagina 2 en 3: compensatie levert 800 hectare op SEROOSKERKE (S) - De Nederlandse Dwergauto Club Nederland viert het 25-jarig bestaan met een jubileumtocht door het land. Cisteren passeerde de stoet met onder meer Messerschmidtjes, Heinkels, Trojans en Coggomo- bils de Plompe Toren op Schouwen-Duiveland na eerder ook al op Walche ren te hebben rondgereden. Komende woensdag hoopt de stoet dwergen de eindbestemming, Enschede, te bereiken. foto Marijke Folkertsma r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1