Sport absolute baas HSV sommeert Valencia Rafael van der Vaart met rust te laten 'Voor mij kan een kampioenschap niet vroeg genoeg komen' 'Dan rinkelde het wekkertje en ging ik weer verder' 'In de hiërarchie sta ik onder Marcel Brands en Toon Gerbrands' 'Als ik hier vertrek, gaat AZ door op de ingeslagen weg' 'Natuurlijk heb ik wel eens spijt van aanvaringen' International is volgens leiding van Duitse club niet te koop. Open avond ROC Zeeland hei PZC Zaterdag 18 augustus 2007 59 Met het verdriet van vorig voetbalseizoen als energiebron begint AZ vanavond tegen WV aan een nieuwe competitie. Louis van Gaal vreest de hooggespannen verwachtingen niet, na een topseizoen zonder prijzen. „De druk kan niet groter zijn dan vorig jaar, want toen was hij al heel groot", zegt de trainer. Louis van Gaal spreekt. door Theo Brinkman en Ruud Ramler Het gemiste landskam pioenschap, de verlo ren bekerfinale en versperde toegang tot de voorronde van de Champions League zijn in de selectie van AZ geen onder werp van gesprek meer, zegt de trainer. Ontspannen maar onveran derd scherp blikt Louis Van Gaal vooruit naar een volgende kans om geschiedenis te schrijven. De veronderstelling dat het achter af niet zo héél erg is geweest dat AZ geen kampioen werd, wordt re- soluut verworpen. „We zijn welis waar onderweg in een groeipro ces, maar voor mij kan een kam pioenschap nooit te vroeg komen. Zó dichtbij moet je die kans pak ken. En dan moet je daarna met de gevolgen maar leren omgaan. Want het staat dan wél achter je naam. En dan hadden we dit leer moment veel eerder gehad. Nu komt het pas later of misschien wel helemaal nooit." Het weggeven van de titel was wat Van Gaal betreft als grote teleurstel ling af te zetten tegen een Cham pions League-finale die na penal ty's wordt verloren. De nacht na het echec tegen Excel sior was daarom een van die spaar zame momenten dat hij slecht sliep. „Omdat we een heel grote kans hadden gemist. Spanning en stress hebben geen vat op me. Ik heb al leen maar stress als ik vind dat ik zelf heb gefaald. Dan slaap ik min der goed. Maar dat komt weinig voor. Het gebeurt ook zelden dat ik kapot ben van vermoeidheid na een wedstrijd. Ik kan wel in slaap vallen omdat ik moe ben, maar dat is wat anders. Als ik nu ga lig gen zou ik zo kunnen slapen. Ik heb ook voorgesteld om de bank uit het spelershome in De Hout hier in mijn kamer neer te zetten. Maar directeur Algemene Zaken, Toon Gerbrands, vond het maar niets, die zwarte leren bank in zo'n modern gebouw." De trainer zegt aan tien minuten genoeg te hebben om de vermoeid heid te verdrijven en nieuwe ener gie te tanken. „Als ik 's avonds thuiskom om half acht, acht uur gaan we eerst eten. Daarna doe ik tien minuten mijn ogen dicht en dan ben ik weer zo fris als een hoentje. Vroe ger was ik naast leraar lichamelijke opvoeding nog speler van Sparta. Ik had dus een volledige baan en moest ook trainen. Drie keer ben ik door vermoeidheid overvallen tegen een vangrail gereden. Na de derde keer stopte ik steeds even bij een benzinepomp. Om tien minu ten achterover te leunen. Dan rin kelde het wekkertje en ging ik ver der." In Alkmaar, zegt hij, laat het ritme van vergaderen, overleggen, voor bereiden en trainen geen ruimte om tussendoor rust te pakken. Hij mist het niet. Het vak van trainer is nog steeds zijn lust en zijn le ven. Hij verlangt niet, zoals basket- balcoach Ton Boot die nu een maand meeloopt bij AZ, naar een sabbatical year. „Ik heb dat niet no dig. Het is in mijn loopbaan een paar keer gebeurd dat ik drie, vier maanden vrij was. Dan ga ik naar mijn buitenhuisje. Dingen doen die ik leuk vind en waar ik nor maal gesproken minder aan toe kom: golfen, met de computer spe len en lekker uit eten. Maar ik ben niet moe. Ik zou ook nog niet wil len stoppen." De trainer begint aan zijn derde jaar bij AZ. Een club waar de waar dering voor zijn persoon en kwali teiten als coach groot is. „Maar ik ben hier niet de absolute baas. Dat denkt iedereen. Dirk Scherin- ga, de voorzitter, geeft me echt niet altijd mijn zin. Maar ik zeg na tuurlijk wel verstandige dingen en geef zinvolle zaken aan. Eigenlijk is het dan wel logisch dat mijn wensen worden vervuld." „In de hiërarchie sta ik onder Mar cel Brands en Toon Gerbrands, de directeuren. Maar in de praktijk be handelen ze me op een andere ma nier. Ik souffleer en dan gebeuren veel dingen. Dat vind ik eigenlijk wel logisch, omdat ik zo veel erva- ring heb. En ik denk ook dat ik het met mijn verleden heb afgedwon gen." Van Gaal zegt dat hij de organisa tie in het eerste jaar van zijn con tractperiode bij AZ nog niet zo naar zijn hand had gezet. „Ik deed alles wat mijn voorganger Co Adriaanse had gedaan. In het tweede jaar ben ik gaan doorselec- teren. Heb mensen in de organisa tie gebracht die er nog niet waren. Het werd steeds meer mijn team. Niet 'mijn' spelers, want dat doet Marcel Brands met zijn scouting- staf Hij bekijkt ze en doet al het werk." „Ik kom pas om de hoek kijken als Brands het echt een goede speler vindt. Dan kijk ik naar een ver knipte video en geef mijn mening. Maar het is niet zo, wat ik laatst las, dat ik twintig minuten naar een band van Ari kijk en dat dat dan genoeg is. Vijf scouts hebben hem dan al zien spelen." „Met een aantal spelers komt Brands niet eens bij mij. Omdat hij van tevoren weet dat ik het geen type vind voor AZ. Dan is hij zelf wel onder de indruk, maar weet hij voor wie ik kies. Ik houd niet van pielers." Niet alleen de directeur voetbalza ken geniet veel aanzien bij de coach. Van Gaal roemt alle beleidsmakers bij AZ. Daarom gelooft hij in de continuïteit van de club. „Bij Ajax, de KNVB en Barcelona had ik mijn kont nog niet gelicht of ze deden de dingen alweer an ders. Hier gebeurt dat niet, ver wacht ik. Als ik hier vertrek, gaat AZ door op de ingeslagen weg. Omdat de manier waarop we het nu doen de visie van de club is. En niet alleen de visie van Van Gaal." Aldus de trainer van wie wordt ge zegd dat hij het liefst met jonge spelers werkt. Zelf weerspreekt hij dat. „Mijn eerste groep bij AZ was heel oud. Net als destijds aan het begin van mijn tijd bij Ajax en Barcelo na. Ook daar maakte ik er later een jonge groep van. Met die oude groep was het geweldig werken, omdat die spelers over het alge- meen meer weerstand geven. In principe ben ik daar een liefheb ber van." „Maar je ontkomt niet aan doorse- lecteren als je naar een hoger ni veau wilt. Ik ben van mening dat oudere spelers dat niet meer op kunnen brengen. Het voetbal dat ik voorsta met AZ, achter elkaar door pressen, is voor oudere spe lers fysiek niet meer op te breng en. Dan gaan de jaren tellen." „Het is steeds meer een tendens om oudere spelers op te stellen. Prima, maar dan moeten ze het wel vol kunnen houden. Bij AC Milan lukt dat, omdat ze daar een lab hebben waar ze wat mee doen. Maar wat daar gebeurt, daar ben ik ook nog niet achter. Ik ben er wel naar op zoek. Want het zou mooi zijn als we een speler als Shota Ar- veladze hadden kunnen behouden voor de club. Maar zover zijn we nog niet bij AZ." Zoals er ook nog geen lab bestaat dat beeldvorming kan bewerken. Van Gaal bekent dat hij soms een ander imago zou wensen. „Maar in de media wordt een heel andere Van Gaal geschetst dan de echte", verzucht de trainer. „Om dat de media steeds de bevestiging willen van wat ze al die jaren heb ben geschreven. Als ik mezelf te rug zie, denk ik ook wel eens: 'Jon gen dat had je beter anders kun- nen zeggen'. Natuurlijk heb ik wel eens spijt van publiekelijke aanva ringen. Omdat het slechts bevesti gend werkt. Dan heb ik spijt ten aanzien van mijn imago, niet ten aanzien van de persoon. Want die persoon heeft het dan verdiend." BOEDAPEST - HSV heeft FC Valen cia in een brief gesommeerd de po gingen te staken om Rafael van der Vaart van de Duitse voetbal club los te weken. Directeur Dietmar Beiersdorfer heeft in het schrijven nogmaals be nadrukt dat de Nederlandse inter national niet te koop is. HSV heeft een kopie van de brief gestuurd naar de Duitse voetbal bond en de wereldbond Fifa. De Duitsers hebben aangekondigd de Fifa in te schakelen als de Spanjaar den Van der Vaart niet met rust la ten. De voetballer heeft zelf aange geven graag naar Valencia te wil len. Hij miste donderdag wegens een rugblessure het kwalificatie duel voor de Uefa Cup met Hon- ved Boedapest (o-o). Dit leidde tot speculaties dat hij de wedstrijd met opzet had laten schieten, zo dat hij voor Valencia nog kan uit komen in Europees verband. Trai ll De leiding van HSV wil dat Valen- cia de pogingen staakt om Rafael van der Vaart los te weken. De in ternational is niet te koop en moet met rust worden gelaten. ner Huub Stevens nam Van der Vaart gisteren in bescherming. „Rafael was en is geblesseerd. Hij heeft HSV nog nooit in de steek gelaten en zal dat ook niet doen als hij weer fit is", aldus de Neder landse coach. De HSV-aanvoerder trainde gisteren nog apart op de loopband, maar het gaat wel beter met hem, vertelde Stevens. „Hij heeft me gezegd dat hij zich voor too procent gaat inzetten voor de club, zodra hij weer fit is." Zijn vrouw Sylvie Meis kreeg gisteren enkele dreigbrieven van HSV-fans. Rafael van der Vaart Cluster Economie - Training en Consult Woensdag 22 augustus 2007 19.00-21.00 uur, Bessestraat 4 te Goes Donderdag 23 augustus 2007 19.00-21.00 uur, Ravensteijriweg 1 te Middelburg Op deze Open Avond informeren wij u graag over onze avondopleidingen: Middelburg Basiskennis Boekhouden BKB Praktijkdiploma Boekhouden PDB Moderne Bedrijfsadministratie MBA Praktijkdiploma Loonadministratie PDL Secretaresse LSSO Management Assistente LSSO Basiskennis Management NEMAS Middle Management NEMAS Goes Telefoniste/Receptioniste LSSO Financieel Administratief medewerker LSSO Administratief medewerker LSSO Start opleidingen: september 2007 Voor meer informatie: Cobi van der Broek of Mariëtte van Kleven 0118-558424 tenceconomie@roczeeland.nl www.tenczeeland.nl - .ZEELAND Cursussen, Maatwerk en Bedrijfsopleidingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 129