ectrum I v19 JEUGDBOEK Boek ieBoekie- Agenda 2008 PZC Zaterdag 18 augustus 2007 Een leesfeest met allure door Peter Kuijt De tiende thriller van het Brit se schrijversechtpaar Nicci Gerrard en Sean French is uit en dat zullen we weten ook. Uitgeverij Anthos maakt er eind augustus in Utrecht een groot feest van, met een diner voor het suc cesvolle stel, prominente fans als Marjan Berk en Simone van der Vlugt en tweehon derd minder bekende, maar niet minder hardcore Nicci French-liefhebbers. Het mag wat kosten, maar daar staat tegen over dat het paar een trouwe en uiterst lu cratieve - excusez le mot - melkkoe is ge bleken. Ruim 4,5 miljoen boeken verkocht het duo in Nederland en daar komen er meteen nog eens 200.000 exemplaren bij, want zo groot is de eerste oplage van Tot het voorbij is. Bij het verschijnen van hun negende thriller, Verloren (2006), zeiden Gerrard en French in een interview elk nieuw boek als wéér een uitdaging te zien. „We moe ten telkens onszelf zien te verbeteren. Als het een ma niertje gaat worden, als Nic ci French een merknaam wordt, dan is het gedaan met ons", aldus de manne lijke helft van het echtpaar. Op de vraag of ze met Tot het voorbij is progressie heb ben geboekt, kan maar één antwoord mogelijk zijn en dat is een luid en duidelijk 'ja!' Ze hebben geëxperimenteerd met hun stijl en dat schept verwachtingen voor een mooie toe komst van nog eens tien thrillers. Het boek wordt vanaf het begin traditiege trouw verteld in de vrouwelijke ik-per- soon, die ditmaal luistert naar de naam As- trid Bell. De fietskoerierster te Londen woont samen met nog zes andere perso nen in een groot huis, dat eens glorie heeft gekend, in Maitland Road. Haar huisgeno ten zijn vogels van velerlei pluimage: de kunstfotograaf Owen, klusjesmannen Da vy en Mick, de nymfomane advocate Pip pa, wiethandelaar Dario die met halfbak ken werkzaamheden in het huis zijn kost en inwoning betaalt en Miles, de eigenaar van het pand. De zeven wonen in betrekkelijke harmo nie onder één dak, totdat Miles meedeelt dat hij hen het huis uitzet. Hij wil de wo ning voor zichzelf en zijn vriendin Leah. Dat leidt vanzelfsprekend tot onrust. Maar er is nog veel meer onheil onderweg en dat ondervindt Astrid aan den lijve. Zij fietst tegen een pardoes openzwaaiend au toportier op en de eigenaresse van de wa gen wordt later vermoord gevonden onder een stel vuilniszakken aan Maitland Road. Hersteld van haar verwondingen stapt As trid enkele dagen later weer op de fiets, en treft een volgend slachtoffer van geweld aan. Het is een rijke, jonge vrouw, bij wie Astrid een pakje zou ophalen. Dat een en dezelfde persoon twee lijken vindt in kor te tijd, acht de politie wat al te gortig en zij stelt dan ook een diepgaand onderzoek in. Ondertussen is het nog steeds hommeles in het huis aan Maitland Road. We zijn dan halverwege het boek als het verhaal ineens wordt verteld door een an dere ik-persoon, een mannelijke. We mo gen dit verklappen omdat Sean French dit vooruit zicht al vorig jaar beloofde tijdens een avond met Li- belle-lezeressen - dit overi gens onder afkeurende blik ken van zijn wederhelft Nicci Gerrard. Die ik-persoon doet de he le geschiedenis nog eens dunnetjes over, maar dan vanuit zijn visie. Minder ge talenteerde tekstverwerkers zouden met zo'n gevaarlij ke manoeuvre al snel in een hopeloze herhaling ver vallen, zo niet French en Gerrard. Zij omzeilen alle riskante kliffen met een accuratesse die res pect afdwingt, om uiteindelijk af te steve nen op een meer dan bevredigende apothe ose. Nicci French die als een man schrijft, dat belooft nog wat. Tot het voorbij is is een leesfeest met allure. Dat is niet alleen de verdienste van Nicci French, maar ook van vertaalster Irving Pardoen. De stijl is virtuoos, de dialogen zijn om door een ringetje te halen en de spanning blijft er tot aan de laatste pagi na's goed in. Tot het voorbij is is een verademing vergele ken bij het weinig opzienbarende aan wat er de afgelopen maanden in het Nederland se taalgebied zoal onder de noemer 'literai re thriller' werd gepresenteerd. - Nicci French - Tot het voorbij is. Vertaling Irving Pardoen. Uitgeverij Anthos, 367 pag., 19,95 euro Het schrijverspaar Nicci Gerrard (I.) en Sean French, ofwel Nicci French, foto Harmen de Jong door Jan Smeekens Na zes weken zomervakantie eindelijk weer naar school mogen, is een groot ge noegen. En wat een bofkont als je door de uitnodigend openstaande deur dan ook nog met de BoekieBoekie-Agenda 2008 in je tas je nieu we klas kunt binnen stappen. De mooiste agen da voor kinderen houdt net als vorige edities de belofte van een onvergetelijk schooljaar in. Schoolagenda's zijn er in alle soorten en maten, van aanstellerig groot tot onhandig klein. Er zijn er voor stripliefhebbers, voor bewonderaars van popmuzikanten, voor sportievelingen. Met de ene wil je voor geen goud gezien worden, een andere moet juist je aanzien vergroten. Maar zelfs op de meest overvloedige uitstaltafel trekt de BoekieBoekie-Agenda 2008 onmiddellijk je aan dacht: vierkant met op de voorkant een ontwape nend duo op een vliegend tapijt tegen een fris groene achtergrond. Het binnenwerk wordt bij elkaar gehouden door een royale ringband. Een spijkergaatje in de kaft maakt het mogelijk de agenda met een calenda rium dat loopt van 6 augustus 2007 tot en met 4 januari 2009 ook te gebruiken als (weekkalen der aan de muur. De bovenste pagina geeft dan telkens een illustratie te zien, die uitvergroot op de pagina eronder als achtergrond fungeert voor zeven witte blokjes met ruimte voor afspraken. Natuurlijk is ook deze agenda vooral een ge bruiksvoorwerp. Maar kan iemand onverschillig genoeg zijn om zo'n pittig hebbeding achteloos vol te krabbelen en daarna met het oud papier mee te geven? De BoekieBoekie-Agenda is trouwens meer dan alleen een boek om in op te schrijven wat je moet doen en wanneer. Zo kun je elke maand in een stripje van Jeroen Funke de dwaze avontu ren van het merkwaardige stel Victor en Vishnu meebeleven. Waar de twee vrienden zijn, ge beurt altijd wel iets spannends, ook als ze lui ach terover in het gras liggend een onzinnig boom pje over niks opzetten. Nog zo'n alleraardigste serie vormen de zes knut- sels van Inge Nouws. In een zeldzaam eenvoudi ge vorm laat ze zien wat je nodig hebt om te kunnen maken wat zij in elkaar frutselde. Inspirerend en uitnodigend zijn ook de pagina's met verrassend werk van kinderen die meede den aan een van de vele teken-, knutsel- en schrijfwedstrijden van BoekieBoekie. Veel van die mooie werkstukjes uit de voorbije vijftien jaar gaan vergezeld van ontroerende verhaaltjes en gedichten. Een bijzondere serie vormen de tekeningen ge maakt door studenten van Academies voor Beel dende Kunsten. Zij werden vorig jaar in het ka der van de Art Award uitgedaagd een circusge dicht van Jan Paul Schutten, Annie M. G. Schmidt of Linda Vogelesang te illustreren. Wie mee wil doen aan de volgende kunst- en li teratuuragenda voor kinderen of aan een van de andere BoekieBoekie-activiteiten, vindt daarover informatie in de agenda voor dit (school)jaar. Jet Manhro, Jacqueline Ouwerkerk e.a. Uitgeverij Autoped 218 pag., 9,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121