FOR THE U.S. GOVERNMENT v15 Buitenlanders vogelvrij PZC Zaterdag 18 augustus 2007 I WANT KNOW ALL ABOUT De discussie in Amerika heeft alleen betrekking op het afluisteren van eigen burgers. Buitenlanders zijn feitelijk vogelvrij, tenzij ze in de VS verblijven. Amerikaan se Inlichtingendiensten heb ben geen vergunning van de rechter nodig om in andere landen af te tappen. De enige complicatie geldt als de communicatie tussen twee buitenlanders via een Amerikaans netwerk ver loopt. Het is goed mogelijk dat een Pakistaan en een Jor- daniër met elkaar mailen via een Amerikaanse server. Tot voor kort hadden inlich tingendiensten een vergun ning nodig, omdat de com municatie juridisch gezien via Amerikaans grondgebied verliep. Door de recente wij ziging is dat niet meer nodig. Door de aanpassing van de wet kunnen ook Amerikanen die contact hebben met bui tenlanders makkelijker afge luisterd worden, menen criti ci. De inlichtingendiensten hoe ven alleen maar aannemelijk te maken dat de buitenlan der het doel is van de inlich tingenoperatie. Voor het af tappen van communicatie tussen personen in Amerika moeten inlichtingendiensten wel een vergunning vragen. De Amerikaanse opsporings- en inlichtingendiensten mogen sinds kort alle communicatie aftappen die via de Verenigde Staten loopt. foto Marco Jeurissen Het land zegt de gegevens puur te gebrui ken om te voorkomen dat er terroristen binnenkomen. Niet Amerika. Dat eist de gegevens op, doet ermee wat het wil en legt forse sanc ties op aan luchtvaartmaatschappijen die niet meewerken. Bruin: „Een kwartier nadat een KLM-vlieg- tuig naar de VS is vertrokken, sturen wij de paspoortgegevens van de passagiers naar de Amerikanen. We vermoeden dat ze met die informatie nagaan of er mensen bijzitten die op de lijst staan van 150.000 personen die het land niet in mogen." Een spil is het Automated Targeting Sys tem (ATS). Door zoveel mogelijk gegevens over de passagiers in het ATS te stoppen en die te koppelen aan al bekende informa tie over bijvoorbeeld bankrekeningen van de passagier, ontstaat een completer beeld over iemand. Een beeld dat mogelijk ook een antwoord heeft op die ultieme vraag: is iemand een terrorist? „Ook als je niets geks doet, kun je vroeg of laat toch last krijgen van dergelijke syste men", waarschuwt hoogleraar Bert-Jaap Koops. „Al is het maar omdat je in een ver keerd bestand terechtkomt of omdat je toe vallig voldoet aan een 'verdacht' profiel: baard vegetariër vliegtuigpassagier potentiële moslimterrorist?" „Er wordt op deze manier een illusie van veiligheid gewekt", aldus Michelle Ri chardson, juridisch adviseur van ACLU, de belangrijkste burgerrechtenbeweging van de VS. „De inlichtingendiensten hoeven nu niet eens meer specifieke doelen aan te geven. Feitelijk kan al het telefoon- en in ternetverkeer van het Midden-Oosten naar de VS worden afgetapt. Uiteindelijk zal die onbeperkte mogelijkheid om infor matie te vergaren contraproductief wer ken. Gewoon, omdat de capaciteit er niet is om al die gegevens te analyseren. Inlich tingendiensten hebben er belang bij als ze gedwongen worden gericht te werk te gaan." De Democraten zijn in Washington onder vuur komen liggen, omdat ze de nieuwe wet aan een meerderheid hebben gehol pen. „Het is een afgang", zegt Richardson. „De Democraten zijn gekozen om een pre sident die out of control is in te tomen. Maar wat doen ze? Ze geven hem nog meer volmachten om de rechten van Ame rikaanse burgers te schenden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117