ié Q j ¥13 PZC Zaterdag 18 augustus 2007 van Nijntje Dick Bruna foto ANP mondje en de prettige ritmes van Bruna's versjes." Om de internationale markt voor Bruna van de grond te krijgen, maakten Kerkhof en haar medewerkers de afgelopen jaren veel reizen waarop ze ook onverwachte voetangels en klemmen tegenkwamen. In de meeste landen kon Mercis bibliotheken warm maken voor Nijntje en haar mak kers. In Zuid-Amerika bleek dat pad echter dood te lopen, omdat er nauwelijks biblio theken te vinden zijn. Vlak nadat Mercis in 2003 vaste grond on der de voeten had gekregen in China, brak de besmettelijke, ernstige longziekte SARS uit en werden de relaties met de 'lokale' Chinese uitgevers noodgedwongen bevro ren. „Toen de epidemie voorbij was, moes ten we weer opnieuw beginnen", vertelt Kerkhof. De doorbaak in China kwam uiteindelijk nadat de Nijntje-serie recent op de nationa le tv-zender CC-tv werd uitgezonden. nSjHtt» nijntje „Dat is een soort BBC voor China en dat bracht ons in een stroomversnelling." Televisie is ook in andere landen een fac tor van gewicht. Kerkhof ontdekte tot haar spijt dat Spanje nauwelijks goede tv-pro- gramma's voor heel kleine kinderen uit zendt. „Als dat zo is, is er altijd sprake van grote commerciële belangen waardoor de heel jonge doelgroep niet aan bod komt. Dan moeten we andere wegen bewande len." Rusland is tot nu toe braakliggend terrein omdat Kerkhof er nog geen betrouwbare uitgever heeft gevonden: „Want met een part ner in zee gaan die het niet zo nauw neemt met copyright - dat komt daar nog al eens voor - of die na een jaar weer fail liet is, heeft geen zin." Mercis heeft wel activiteiten ontplooid in de VS, maar volgens Kerkhof'op beschei den schaal'. „Het is een reusachtig land en dingen van buiten lopen in de VS nu een maal gauw het risico afgebrand te worden. Het is toch leuk wat we daar al hebben be reikt, we blijven er zéker energie in steken. We zullen er echter nóóit in zee gaan met een hamburgerketen. Dat past niet bij Bru na." Eén van de grootste hits onder de vertaal de titels is Nijntje in het museum, dat tot in het Museum of Modern Art in New York goed wordt verkocht. Nijntje in de dieren tuin doet het ook goed, zelfs in landen waar nauwelijks dierentuinen zijn, zodat de herkenbaarheid voor kleine lezers lang niet vanzelf spreekt. Het kostte Kerkhof wel enige moeite het boekje over de dood van Nijntje's oma in ternationaal verkocht te krijgen. De vrees leefde dat het overlijden van oma Pluis ('Met een grote houten deksel/werd de kist toen dicht gedaan/toen kon niemand haar meer storen/toen kon oma rusten gaan') te afschrikwekkend voor de klein- -05 tjes zou zijn. Inmiddels heeft ook dit ont roerende boekje uit 1997 zijn weg over de wereld gevonden. Kerkhof begon met 3 medewerkers en geeft tegenwoordig leiding aan een ploeg van 25 medewerkers. De boeken van Bru na zijn en blijven de ruggengraat van Mer cis BV, maar vanuit Amsterdam Oud-Zuid wordt ook de wereldwijde zegetocht van Bruna-producten in de gaten gehouden. Van tandenborstel tot zonnebril en van rugzak tot badlaken, geeft Mercis alleen toestemming Nijntje of andere figuren te gebruiken als de kwaliteit in orde is. Een speelgoedfabrikant die Nijntje wil reprodu ceren op een plastic mitrailleurtje, krijgt ab soluut nul op het rekest. Bruna's gezondheid is prima, begin sep tember verschijnt zijn volgende boek en het eind van de stroom titels is op zijn 80ste nog niet in zicht. Als hij zich toch eenmaal bij oma Pluis moet voegen, zal Nijntje vast traantjes wegpinken. Blijven ze bij Mercis BV dan gewoon aan de slag? Natuurlijk, verzekert Kerkhof „Dat gebeur de toch ook bij Annie M.G. Schmidt?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 115