African Queen v36 I Prisma Zaterdag 18 augustus 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Fuchsia wordt door tuinvolk genegeerd; te ordinair, te oubollig. Is de fuchsia een vaste plant of een heester? Het antwoord is niet makkelijk te geven. Een vaste plant verdwijnt 's win ters volledig onder de grond. Hoewel, schoenlappersplan- ten en huislook blijven 's winters groen. Het verschil zit niet in het groen blijven, maar in het feit dat heesters houtige sten gels hebben en vaste planten niet. Maar dan zijn we er nog niet helemaal uit, want een fuchsia die in een strenge winter tot aan de grond toe afvriest, kan in een zachte winter met houtige stengels boven de grond blijven staan. We kunnen niet anders dan concluderen dat de fuchsia zich de ene keer als vaste plant en de andere keer als heester ge draagt. Alles hangt af van het klimaat. De kerstster die bij ons met Kerstmis als kamerplant op de televisie staat - zolang we nog geen flatscreen hebben - is in een tropisch klimaat een metershoge struik. De wonderolieplant die wij als eenjarige kweken, is in het Midden-Oosten een stevige, houtige, winter harde heester. Om op de fuchsia terug te komen: al jaren geleden, toen we nog strenge winters hadden, is aangetoond dat er heel wat winterharde fuchsia's zijn. Toch brak de fuchsia nooit als tuin plant door. We zetten onze tuinen vol met palmen, bananen en olijven, waarvan het nog moet blijken dat ze een flinke win ter kunnen doorstaan. Maar de fuchsia, waarvan de winter hardheid allang is bewezen, wordt door het tuinvolk gene geerd. Te ordinair, denk ik, en te oubollig. Toch zijn er - op de hortensia na - weinig struiken die in de schaduw gedijen en die bloeien van juni tot november. Ik kan me voorstellen dat niet iedereen een grootbloemige fuchsia, zoals Dollar Princess, zomaar naast subtiele borderplanten als Zeeuws knoopje en hemelsleutel plant. Maar er zijn ook fuch sia's met meer verfijnde bloemvormen, zoals bijvoorbeeld de wilde Fuchsia magellanica. Voor een iets grotere bloem is er de cultivar Riccartonii. En wie niet bang is voor karmijnrood met gloeiend paars, zou eens naar Enfant Prodigue kunnen uitkij ken - een goed winterharde fuchsia van zo'n anderhalve meter hoog. Maar goed, ik herken dovemansoren als ik ze zie en wat zal ik mijn energie verspillen om planten aan te prijzen waarvan ik weet dat u ze toch nooit zult aanschaffen. Misschien kan ik be ter gokken op een exclusieve naamgenoot van de fuchsia, de Phygelius of Kaapse fuchsia. De Kaapse fuchsia lijkt niet op een fuchsia en is ook helemaal geen fuchsia, evenmin als iede re kleine zangvogel een vink of een sijsje is. De Phygelius is een halfheester die de hele zomer bloeit, met buisvormige, ge le of oranje bloemen. Er zijn twee soorten in cultuur: Phygelius capensis en Phygelius aequalis. Beide soor ten houden van goed doorlatende grond en van een warme standplaats. Dat wil niet zeggen dat ze per se in de zon moeten staan, want ook in de scha duw is soms een be schutte standplaats te vinden. Phygelius capensis wordt hooguit een meter hoog en bloeit met koraalro de bloemen. Bij Phy gelius auequalis, die wat hoger wordt, zijn de bloemen rood met een gele binnenkant. De twee soorten zijn met elkaar ge kruist en de ontstane hybride heet Phygelius x rectus. Een op vallende cultivar is Phygelius x rectus Sensation, die bij zijn in troductie met zijn petuniaroze bloemen inderdaad een sensa tie veroorzaakte. Het is een kleur die je moet liggen. Een plant die iedereen die hem ziet wel in de tuin wil, is Phy gelius x rectus African Queen, met oranjerode bloemen aan ste vige bloemstengels van ruim anderhalve meter hoog. Knip de verdorde stengels van de African Queen pas aan het einde van de winter of in het vroege voorjaar terug. Phygelius African Queen. foto CPD Ecologische ark Een kijkje in de keuken van een Earthship. ze wél te vinden, in totaal onge veer duizend. David Verstappen van de Bel gische Earthship-organisatie zegt dat het in zijn land gelukt is voor verschillende projecten de vergun ning rond te krijgen, „omdat men erin geslaagd is de plaatselijke poli tiek te overtuigen. Dat moet in Ne derland nog gebeuren." Naast het voordeel van ecologi sche duurzaamheid is een Earth ship kostenbesparend. Al was het maar vanwege ontbrekende ener gierekeningen. Aan het rest- en bouwmateriaal is makkelijk te ko men. En een Earthship bouw je in principe zelf, op basis van de boe ken die Reynolds erover schreef L alleman: „Het hangt wel een beetje af van je praktische in slag. Als je al ervaren bent in klussen en verbouwen, heb je ge noeg aan het volgen van een stage bij de bouw van een Earthship el ders." Moet je er mensen voor in huren, dan ziet het kostenplaatje er heel anders uit. Misschien klinkt het zelf bouwen met recyclemateriaal wat primi tief Maar dat is een vooroordeel, onderstrepen de Earthship-bou- wers. Verstappen: „In de VS staan Earthships van wel veertig miljoen dollar. Je kunt ze echt zo luxe ma ken als je zelf wilt." Zowel Lalleman als Verstappen zouden graag in een Earthship wo nen. „Ik werd verliefd op de mooie vormgeving en exotische uitstraling. Ik zou er zelf een in Portugal willen bouwen", aldus Lalleman. Verstappen heeft ook al een constructie ontworpen met al le voordelen van een Earthship, die hij graag zou bouwen, maar hij is nog op zoek naar sponsors. Wanneer het grote publiek over stag gaat, is de vraag. Lalleman: „Ik denk dat dat pas gebeurt als in een noodsituatie blijkt dat de leiding netten waarop we zijn aangeslo ten, niet meer zo vanzelfsprekend zijn." Toch worden de eerste stap pen in de goede richting gezet. In Brighton is een hele wijk met Earthships gebouwd. Zo veroveren deze milieuvriendelijke arken lang zaamaan Europa. Ecologisch wonen raakt steeds meer in trek, met een Earthship als het toppunt: een volledig zelfvoorzienende woning, gebouwd van recyclemateriaal. door Caroline Cöttgens foto's CPD Gek van het lavendorp in de Efteling of de hob- bit-huisjes uit Lord of The RingsDan is het makkelijk voor te stellen: wonen in een Earthship. Die term werd bedacht door de Amerikaanse ar chitect Michael Reynolds, die ze al dertig jaar bouwt. Afgedankte pro ducten worden hergebruikt en er wordt duurzame technologie toe gepast. Ze zijn niet te vergelijken met een normaal huis. De muren zijn gemaakt van autobanden ge vuld met aarde, die, afgedekt met adobe (een mengsel van aarde, wa ter en stro), niet blootstaan aan lucht of licht en zo geen giftige gas sen uitstoten. Blikjes en glaswerk vormen ook vulmateriaal voor de aarden mu ren, die na afwerking gewoon kun nen worden geschilderd. Een fun dering heeft het huis niet, die is door de bouwconstructie ook niet nodig. Earthships zijn volledig zelfvoor zienend. Er is een eigen afwate ringsnetwerk: afwaswater en douchewater worden gefilterd via een speciaal aangelegd systeem. Dit vindt gedeeltelijk plaats met behulp van planten, wat de vele plantenbakken in huis verklaart. Toiletafval wordt gecomposteerd, regenwater gefilterd tot drinkwa ter. Klimaatbeheersing maakt ver warming of airconditioning over bodig; de zon verwarmt het huis, de aarde koelt het af De massa van de dikke muren stabiliseert de temperatuur. Theo Lalleman van de Nederland se Stichting Owaze, die zich hard maakt voor de bouw van Earth ships, zegt: „Volgens architect Rey nolds is het onvermijdelijk dat we op een bepaald moment weer op deze manier gaan leven. De wijze waarop we nu omgaan met ons energiesysteem, is gedoemd te mis lukken. Aangetoond is dat Earth ships aanzienlijk kunnen bijdra gen aan de vermindering van de C02- uitstoot." Ecologisch wonen, zoals dat kan met een Earthship, zou daarom wel eens het wonen van de toe komst kunnen zijn. Toch staat er in Nederland nog geen Earthship. Plannen om ze te bouwen, zijn er wel. Zo heeft de stichting Aarde- huis Nederland plannen voor de oprichting van een ecodorpje in Deventer, met vijftien tot twintig Earthships. Het grote probleem is dat Earthships een volledig nieu we bouwstijl vormen, waardoor een bouwvergunning bijna niet is te krijgen. Aan een eis voor riole ring bijvoorbeeld wordt al niet vol daan. In de rest van de wereld, zo als in de VS, Australië, Japan, Zwe den, Engeland en Frankrijk, zijn Leren een Earthship te bouwen? Tot eind de cember 2007 kun je te recht in Valencia waar er een komt te staan. Voor informatie en de tails over voortgang en aanmelden: www.oscar- lisabuild.blogspot.com of e-mail: lisajane@oscarbriz.com www.owaze.nl www.earthshipbel- gium.be ►-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 102