Spektonnen me Een steenworp van Zeeland zomer@pzc.nl www.pzc.nl 0113-315504 36 Zomerredactie PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes Het fort Lillo bij Antwerpen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anoeska Gijzel Landbouw was van oudsher de belangrijkste bron van in komen voor de Zeeuwen. Geen wonder dat er een museum aan gewijd is. Het is te vinden in Dreischor: streek- en landbouw museum Goemanszorg. Het driehonderd jaar oude woon huis en de boerderij zijn letterlijk tot de nok toe gevuld met ge bruiksvoorwerpen en landbouw werktuigen. Samen geven ze een duidelijk beeld van het leven en werken op het Zeeuwse platte land, ver voor de komst van playstations, computers en inter net. Een voorloper van de koelkast is te vinden in de kelder: de spekton. Qua uiterlijk is hij niet bijzonder, de gebruiksaanwijzing is des te in- ZOMERAGENDA teressanter. Na het slachten werd een compleet varken in de ton ge propt. Op de bodem kwamen de gepekelde hammen, gevolgd door de schouders en het spek. Gaatjes werden opgevuld met stukjes po ten, riblappen en kruisstukken. De poten, oren en kop lagen er ponti ficaal bovenop. Vanwege de be perkte houdbaarheid moesten die namelijk als eerste opgegeten wor den. Een lekker varkensoortje op zijn tijd is nooit weg. Eveneens heerlijk achterhaald zijn de oude grammofoon en radio-in stallatie in de woonkamer. 'Voor too gulden een complete radio-in stallatie', luidt een advertentie van de Vlissingse H. J. van der Meer en Zonen uit 1926. 'Bestaande uit een toestel, luidspreker, serie spoelen, Philipslampen, accu en batterijen. Woensdrecht Kalmthoutse 1 A12 l Heide WESTER- SCHELDE NEDERLAND BELGIË Lillo -MM Doel haven Liefkenshoektunnel Antwerpen Op steenworpafstand van Zeeland liggen tal van plekjes die zeker de moeite waard zijn. Leuk om een dagje de voeten buiten de provincie te zetten. De Zomerre- dactie heeft vijf bijzondere plekjes buiten Zeeland op een rij gezet. door Timo van de Kasteele Volledig omgeven door de haven van Antwerpen ligt, aan de rechteroever van de Schelde, de kleine woonkern Fort Lillo. Het fort werd in 1573 door Antwerpenaren onder Spaans be wind als bastion ter verdediging van Antwerpen gebouwd. Tegen woordig trekt Lillo in de zomer maanden veel toeristen door de knusse terrasjes en het uitzicht vanaf de verdedigingswallen over de Schelde. De koeltorens bij het spookdorp Doel zijn bijna te grij pen. Opmerkelijk aan het dorp is dat je niet het idee hebt midden in het havengebied van Antwerpen te zijn. De bebossing die het stadje omringt sluit je af van de buiten wereld. De Slikken van De Heen aan de zuidkant van het Vol- kerak is van oorspong een echt schorren- en slikkengebied met diepe kreken die zijn ontstaan door het getij. Het natuurgebied is zo bijzonder omdat er geen be heer is. Omgewaaide bomen blij ven liggen en vormen een bijzon der ecosysteem waarop allerlei zwammen en schimmels prima ge dijen. Watervogels en steltlopers komen in het gebied veel voor. In de buurt van de Philipsdam zitten zelfs flamingo's. De uitgelezen kans voor vogelspotters. Om van dit moois te genieten is het mogelijk een wandeling te ma ken. Deze is vier kilometer en wordt aangegeven met paaltjes. Echte wandelpaden zijn er niet. Neem dus laarzen en regenkleding mee. 3 Het eiland Tiengemeten, in het Haringvliet, is een open luchtspektakel. Het eiland, dat ooit bestemd was voor akker bouw, is door de Vereniging Na tuurmonumenten omgedoopt tot natuurgebied. Je kunt eindeloos wandelen door de tien hectare ver wilderde natuur over ongebaand terrein. Onderweg kom je tafere len tegen die doen terugdenken aan het platteland anno 1850. Het oosten is het minst ruig, hier vind je oude akkers, weidsheid, vogel- kijkschermen en een vliedberg. Het westelijk deel is ruiger. Hier zijn de recreatieve voorzieningen beperkt en is het echt wildernis. Struinen voor gevorderden. Een dag even helemaal van de wereld. 4Damme is Vlaanderen (B) in een notendop. In deze middeleeuwse stad, die slui mert tussen het historische Brug ge en het mondaine Knokke, ver telt iedere steen zijn verhaal. Maar Damme is vooral stad van de litera tuur. In meer dan tien winkeltjes kunt u terecht om dat ene, bijna onvindbare boek toch op de kop te tikken. Elke tweede zondag van de maand is het boekenmarkt en tot 19 augustus is het 'DammeBoe- kenZoeken'. Een week durende boekenmarkt met tal van literaire activiteiten. Naast boeken staat de stad ook bekend om haar fraaie, gotische huizen in Brugse stijl en zijn er tal van restaurantjes en ter rassen. Een gezellig, knus stadje op steenworp afstand van Zeeuws- Vlaanderen. 5 Bent u de zee beu? Dan bie den de bossen van de Kalmthoutse Heide, in de Zuidwesthoek van Noord-Brabant uitkomst. Dit grensoverschrijdend natuurgebied is het hele jaar een toeristische trekpleister. Bijzonder aan het park zijn de uitgestrekte zandverstuivingen, vennen, en de loslopende schapen die de heide in stand houden. In het weekend moet u rekening houden met be hoorlijke drukte op de hoofdpa den. Even buiten die paden is het een stuk rustiger en kan je genie ten van de ongerepte natuur. Voor de natuurliefhebber is er in ieder seizoen wel iets te beleven. Het hoogtepunt van de Kalmthou- se Heide is jaarlijks van half augus tus tot half september, wanneer de bloemen van de struikhei de heide omtoveren in een paars ta pijt. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van maandag willen we van u weten wat het leukste va kantiespelletjes zijn. Kunt u aangeven wat het leukste spel is voor in de tent of onderweg in de auto? Mail ook uw favoriete plek naar: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: OP PAD Circus Renz Voorstelling om 16 en 19.30 uur Cadzand-Bad, Ringdijk-Noord. Schelpdierentocht Met mps Adriana vanuit Yerseke de Oos- terschelde op. De gidsen laten zien hoe mossel- en oestervissers te werk gaan. Yerseke, Prinses Beatrixhaven, 14.30 uur. Fietstocht Het Natuur Informatie Punt (NIP) houdt een Ku-ma-ze-ro fietstocht rond Westen- schouwen. Westenschouwen, NIP (bij het trampoline centrum), vanaf 10.30 uur de hele dag. MUZIEK Orgelconcert Ines Maidre, geboren in Estland en woon achtig in Bergen (Noorwegen), geeft een orgelconcert. Zij speelt werken van Buxte- hude en Bach. Kapelle, Hervormde kerk, 20.00 uur. Jazz In Porgy Bess in Terneuzen treedt om 22.00 uur Jazz Boo Joo's op. Orgelconcert Kristien Heirman uit Cent geeft een con cert in de serie gratis middagpauzeconcer ten. Vlissingen, Sint Jacobskerk, 12 uur. Miniplayback Artiesten in de dop tussen zes en zestien jaar kunnen bij de meeste winkels in Yer seke een inschrijfformulier halen voor een miniplaybackshow. Yerseke, tent op de Beatrixhaven, 16 uur. Orgelfestival Derde concert. Sandra van der Cucht op orgel, Liesbet Derese, blokfluit en mezzo sopraan. Sint Anna ter Muiden, Protestantse Kerk, 20.00 uur. Zomerconcert Orgel- en fluitconcert van Dick en Anne ke Sanderman in Haamstede. Burgh-Haamstede, Hervormde Kerk aan de Ring, 20 uur. Baukje Singer Band De Baukje Singer Band brengt blues, bluesrock en ballads. Kerkwerve, café De Notenkraker, 22.30. The Old Firm Concert Twee Duiven heet de zomervoorstelling van Adrie Oosterling. Te zien in huistheater De Twee Duiven in Groede, om 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62