Kamer eist uitleg Groene Draeck Nederland als schuilplaats voor justitie Steeds meer vergiftigingen door alcohol Onzeker of Rijk blijft betalen voor onderhoud van koninklijk jacht. Kasteel Vredenburg na 430 jaar zichtbaar Acht jaar cel vermeende seriemoordenaar Elvis leeft voort in Valkenburg a/d Geull Kleuter overreden op bedrijfsterrein ouders Italiaanse maffia 'Ndrangheta ook actief in Nederland. PZC Vrijdag 17 augustus 2007 5 DEN HAAG - De Tweede Kamer wil opheldering over het onderhoud van het privézeiljacht De Groene Draeck van koningin Beatrix. Het ministerie van Defensie draait hier al tientallen jaren voor op. In 2006 kostte dat 112.000 euro. In 2005 tel de Defensie er zelfs 304.000 euro voor neer, zo gaf het ministerie gis teren toe. De Tweede Kamer wist tot giste ren niet dat het Rijk betaalt voor het onderhoud van het privéjacht. Of dat kan doorgaan, is voor een Kamermeerderheid allerminst ze ker. Regeringspartij CDA noemt het 'niet vanzelfsprekend' dat dit gebeurt met belastinggeld. Coalitiegenoot PvdA vindt het 'voor de hand liggend' dat Beatrix het grootste deel van deze kosten uit haar privé-inkomen betaalt. Oppositiepartijen WD en SP zijn 'zeer verbaasd' en noemen het 'on verklaarbaar' dat Defensie al decen nia lang voor het onderhoud be taalt. De WD wil, net als CDA en PvdA, dat de regering hier heldere en openbare afspraken over maakt met de koningin. De Partij voor de Vrijheid heeft mi nister van Defensie Eimert van Middelkoop om opheldering ge vraagd. „Het is absoluut onwense lijk dat dit onderhoud door Defen sie wordt betaald, in een tijd waar in Defensie de touwtjes amper aan elkaar kan knopen", vindt Tweede Kamerlid Hero Brinkman. De SP gaat vragen stellen aan pre mier Balkenende. De kosten voor regulier onder houd van een jacht als De Groene Draeck hoeven volgens kenners niet meer dan een paar duizend euro per jaar te bedragen. „We on derhouden de boot heel nauwkeu rig", geeft een woordvoerder van Defensie als verklaring voor de ve le malen hogere kosten. „Manke menten worden direct verholpen. Als een touw enige slijtage ver toont, wordt dat direct vervangen door een nieuw touw." Beatrix kreeg De Groene Draeck in 1957 voor haar achttiende ver jaardag cadeau van het Nederland se volk. Sindsdien is de lemsteraak WJ De Kamer is kritisch over het feit dat het onderhoud van het pri véjacht De Groene Draeck van de koningin door het Rijk wordt betaald. altijd in onderhoud geweest bij de Rijkswerf van de marine in Den Helder. Dit kostte Defensie de afge lopen jaren tussen de 100.000 en 150.000 euro per jaar. Dat er in 2005 maar liefst 304.000 euro no dig was, komt door de vervanging van delen van de gasinstallatie aan boord, aldus een woordvoerder van het ministerie. Hoeveel de onderhoudsbeurt aan het zeiljacht dit jaar heeft gekost, moet volgend voorjaar blijken, als Defensie het jaarverslag over 2007 publiceert. Dat die kosten pas over de afgelopen twee jaar voor het eerst bekend zijn, komt door een motie die de Tweede Kamer eind 2004 aannam. Daarin werd de re gering gevraagd duidelijker te ver melden welke ministeries hoeveel geld uitgeven aan het Koninklijk Huis. UTRECHT - Op het Utrechtse Vredenburg heb ben archeologen een gedeelte blootgelegd van de funderingen van de noordoostelijke hoekt oren van kasteel Vredenburg. De resten van het kasteel werden zichtbaar tijdens werkzaamheden in het gebied dat de komende jaren geheel op de schop gaat voor nieuwbouw. „De resten van deze toren liggen dicht onder het huidige straatniveau en zijn uitstekend bewaard gebleven. Voor het eerst sinds bijna 500 jaar is de immense binnen ruimte van de toren zichtbaar", aldus een woord voerder van de gemeente. Een deel van de noord oosttoren en de oostmuur van het kasteel wor den ingepast in de nieuwbouw en blijven voor ie dereen zichtbaar. Kasteel Vredenburg werd tus sen 1529 en 1532 in opdracht van keizer Karei V gebouwd om de Utrechtse bevolking onder de duim te houden. In 1577 viel het kasteel in han den van de burgerij, waarna het tot op de grond toe werd afgebroken. foto Marcel Antonisse UTRECHT - Het aantal mensen dat in een ziekenhuis moet worden be handeld wegens alcoholvergifti ging is tussen 2000 en 2005 meer dan verdubbeld. Bij kinderen tus sen de tien en vijftien jaar is spra ke van een verzesvoudiging. Dat blijkt uit een onderzoek van Stich ting Consument en Veiligheid. Bij de tien- tot vijftienjarigen gaat het om ongeveer honderd gevallen en onder vijftien- tot negentienja rigen is het aantal iets minder dan vijfhonderd. In totaal belanden jaarlijks ongeveer 1800 mensen we gens alcoholvergiftiging in het zie kenhuis. „Drinken tot je er letter lijk bij neervalt, lijkt een populair tijdverdrijf te worden, in plaats van een uitzondering", stellen on derzoekers in een artikel van het medische tijdschrift Medisch Con tact. „Bij ongeveer een kwart van deze patiënten speelden ook drugs of geneesmiddelen een rol." DEN BOSCH - Een vermeende serie moordenaar is door het hof in Den Bosch veroordeeld tot acht jaar cel wegens poging tot moord op een Limburgse heroïneprosti- tuee in 1992. De Heerlenaar is de ze zomer in de gevangenis in Sit- tard aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord op vijf andere verslaafde prosti tuees in Zuid-Limburg. VALKENBURG AAN DE GEUL - Elvis mag dan dertig jaar geleden overle den zijn, in het Zuid-Limburgse Valkenburg was 'The King' gistera vond springlevend. Circa 6000 mensen bezochten in het park ach ter Holland Casino de Elvis-coricer- ten op de Elvis Memorial Day. Er waren optredens van René Schu- man en Angel-Eye en van Peter Koelewijn en Wanda Jackson. HEESWIJK-DINTHER - Een vierjarig jongetje is gisteren omgekomen op het terrein in Hees- wijk-Dinther waar zijn ouders, die een transport- en taxibedrijf run nen. Het spelende kind werd over het hoofd gezien door zijn 34-jari- ge vader, die in een truck achteruit reed. Het jongetje kwam onder de wagen en was op slag dood. DEN HAAG - Een afrekening binnen de meest invloedrijke Italiaanse maffia, de 'Ndrangheta, vindt nor maal gesproken alleen plaats op Italiaanse bodem. Maar in de nacht van dinsdag op woensdag weken de criminelen daarvan af Het Duitse Duisburg werd opge schrikt door een regen van kogels en zes Italiaanse lijken. Was het puur toeval dat de moordpartij vlakbij de Nederlandse grens plaatsvond? Nee, niet helemaal. De Italiaanse Geheime Dienst, de Sisde, stelde vorige maand vast dat de 'Ndrangheta het best van alle maffia's in staat is zich te vestigen in Duitsland, Nederland, Frankrijk en België. Nieuw is de aanwezigheid van de ze groep maffiosi in Ons land niet. Al in 1996 schreef de commis sie-Van Traa dat tenminste een maal door één of meer 'Ndranghe- ta-groepen cocaïne via Rotterdam naar Italië was vervoerd. Halverwe ge de jaren negentig circuleerden berichten dat het niet bij die han del bleef De commissie verdacht enkele maffialeden ervan in En schede te zijn neergestreken om vandaar uit 'belangrijke geldwis- seltransacties' op te zetten. Sinds de bevindingen van de com missie-Van Traa en berichten over witwasoperaties is er volgens de Tilburgse criminoloog Cyrille Fijnaut nooit meer gedegen onder zoek gedaan naar de aanwezigheid van de 'Ndrangheta in Nederland. Ons land wordt door de groep ze ker gezien als een schuilplaats voor de Italiaanse justitie, zegt hij. De armen van de Italiaanse justitie reiken soms verder dan de maffia- groep lief is. In 2006 werden nog twee 'Ndrangheta-kopstukken in Amsterdam en Rotterdam gearres teerd. Een van hen was in eigen land bij verstek veroordeeld tot ze ventien jaar gevangenis wegens moord. Hij had drie kogels afge vuurd op iemand die weigerde te betalen voor tweehonderd gram cannabis. De ander werd verdacht van grootschalige cocaïnehandel. 'Ndrangheta ziet niet alleen justi tie als vijand. Ook binnen de crimi nele organisatie zelf gunnen leden elkaar het licht in de ogen niet. De zes leden die dinsdag werden ver moord, waren waarschijnlijk slachtoffers van deze interne ruzie, pagina 11: wijnbouw op maffiagrond: ook intimidatie went

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5