RWS traag met claims tunnel Forse straf geëist voor tasjesroof Meer aandacht voor kasteel en buitenplaats Nog geen geding over mosselzaad Bedrijven wachten ruim vier jaar op besluit schadevergoeding. Sebastiaan Sturm Zeeuws kampioen ringrijden Officier van justitie wil Middelburger 24 maanden in de cel. Organisaties en eigenaren op de bres voor historisch erfgoed. PZC Vrijdag 17 augustus 2007 31 door Lilian Dominicus GOES - Dertien van de twintig be drijven die zeggen hinder te onder vinden van de Westerscheldetun- nel weten nog steeds niet of ze recht hebben op een schadevergoe ding. Rijkswaterstaat heeft, bijna vierenhalf jaar na de opening van de tunnel, twee claims gehono reerd. Vijf zijn er afgewezen. Wel hebben zeven van de dertien bedrijven de afgelopen maanden een advies van het klachtenloket ontvangen, welke Rijkswaterstaat waarschijnlijk zal volgen. Directeur Harry Verschuren van Dieleman Transport uit Klooster- zande, een van de gedupeerde be drijven, vermoedt dat Rijkswater staat een 'juridisch trekspel' speelt om klagers te ontmoedigen. Diele man Transport heeft weliswaar een schadevergoeding van 40.000 euro toegekend gekregen, maar is niet tevreden over de hoogte van het bedrag. „Een doekje voor het bloeden", noemt Verschuren het. Het bedrijf is inmiddels bij de Raad van State geweest. Met als re sultaat dat er gemiddeld wordt tus sen de toegekende 40.000 en de claim van ruim een miljoen. Ver schuren: „Omdat we niet hebben losgelaten, is onze zaak met voor rang behandeld. Waren we een kleiner bedrijf geweest, dan had den we ons een proces niet kun nen veroorloven. De schadeclaims komen vooral van horeca- en transportbedrijven. Vooral horeca- en transportbe- drijven zeggen schade te lijden van de sluiting van de veerdien sten Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens. Zo waren de cafetaria op de veer- pleinen van de diensten Kruinin gen-Perkpolder en Vlissingen-Bres kens gedwongen te sluiten. De transportsector kampt met langere en dus duurdere rijtijden. „Vier jaar is een lange periode", er kent een woordvoerder van Rijks waterstaat. „Het is waar dat bij ver gelijkbare projecten als de HSL en de Betuwelijn bijna alle zaken zijn afgehandeld. Daar zijn de klachten commissies op voorhand inge steld. Bij de tunnel is dat pas na derhand gebeurd. Er was wat amb telijke ruis, maar het is ons ook niet voor 100 procent verwijtbaar." door Marlies Lampert MIDDELBURG - „Buitengewopn, ik heb er geen woorden voor. Ik kan het nog niet helemaal be- 1 vatten", reageeerde de 19-jarige Sebastiaan Sturm uit Gapinge (foto) gisteren, nadat hij in een lange en spannende kamp met Edwin Delle- beke uit Ritthem de titel Zeeuws Kampioenschap Ringrijden 2007 had bemachtigd. Afgelopen maandag had hij een keer geoefend op het paard waar hij gisteren op reed en dat voelde goed. La ter in de bekerkamp voegde hij er ook nog eens de 5e beker van in totaal 15 bekers aan toe. „Toen het Zeeuws Kampioenschap eenmaal bin nen was, reed ik zo ontspannen, dat die kleine ringen voor de bekers ook geen probleem meer vormden." De andere felbegeerde prijs op de Tweede Folkloristische Dag op het Middelburgse Molenwater was het beeldje geschonken door ko ningin Beatrix. Drie rijders kwamen in de eind strijd: Roald Leendertse - Zeeuws Kampioen 2006 -, zijn vader Erik en Simon de Pagter. Roald viel als eerste af en zag even later hoe zijn 50-jari- ge vader de 10 mm-ring stak, terwijl Simon de Pagter deze liet hangen. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - Hartkloppingen, slecht slapen, niet alleen de straat opdurven, geen zin meer in vakan tieweekeindjes. Zo maar een aan tal van de problemen waarmee een slachtoffer van een tasjesdief i. kampt. Rechtbankpresident R. Rei- n narz somde ze gisteren op tijdens a. het proces tegen een 27-jarige Mid- la delburger die in een paar weken Ie. tijd in april en mei in Middelburg en Vlissingen maar liefst acht maal toesloeg. Officier van justitie J. Zondervan zag voor zich een welbespraakte jongeman die vertelde dat hij in een vlaag van paniek op rooftocht weg gegaan. Na een verblijf in de gevangenis en acht weken opvang stond de Middelburger er alleen voor. Toen hij vervolgens werd ge confronteerd met zijn schuld van ruim zesduizend euro brak er iets in hem, zo zei hij. Dat verhaal had weinig effect op Zondervan. Hij stelde klip en klaar dat de Middelburger, samen met andere tasjesrovers, voor een be langrijk deel verantwoordelijk is voor het onveiligheidsgevoel bij 'de gewone burgers'. Tasjesroof is volgens hem een echt verwerpelijk delict. Cynisch: „Even een snelle actie en weer een bejaarde hele maal in de war." Want volgens hem richten tasjesdieven zich met name op die kwetsbare en niet-weerbare groep. De officier vindt dat de man ver- ff* Een 27-jarige tasjesrover uit Mid- delburg moest gisteren voor de rechtbank verschijnen. Hij zou acht maal hebben toege slagen. oordeeld moet worden tot dertig maanden cel waarvan zes voor waardelijk. Daarnaast vroeg hij ook om een proeftijd van drie jaar terwijl twee gebruikelijk is. De offi cier wil een extra lange proeftijd als stok achter de deur om zo te voorkomen dat de man in herha ling valt. De Middelburger zelf stelde veel spijt te hebben van zijn daden. Zijn raadsman vroeg een mildere straf en pleitte voor elektronisch toezicht ter vervanging van een deel van de celstraf Uitspraak 29 augustus. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Meer aandacht vra gen voor kastelen en oude buiten plaatsen in Zeeland. Duidelijk ma ken dat het om bijzonder cultureel erfgoed gaat. Met dit doel is het Platform Kaste len en Buitenplaatsen in Zeeland opgericht. Een reeks organisaties en eigenaren van particuliere bui tenplaatsen werken erin samen. Het is een laat gevolg van het in 2005 gehouden jaar van het Kas teel. Toen bleek dat best veel men sen zich met dit erfgoed bezig hou den, maar zonder veel samenwer king. Het platform moet nu als 'aanspreekpunt' dienen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) ondersteunt het platform. Belangrijke activiteit wordt een jaarlijkse Dag van het Kasteel, de eerste op tweede Pink sterdag 2008. Het platform krijgt flink wat werk op het bord. Zo moeten de Zeeu wen meer besef krijgen van de noodzaak om kastelen en buiten plaatsen te beschermen. Dat dit niet vanzelfsprekend is, blijkt wel bij het ontwikkelen van ruimtelij ke plannen. Het platform zet zich ervoor in dat meer dan nu rekening wordt ge houden met de aanwezigheid van het historisch erfgoed. Niet alleen met de gebouwen (of resten er van) zelf, maar ook met de omge ving. Van de meeste kastelen en buiten plaatsen is alleen in de archieven nog wat te vinden. Er moeten ooit ruim 200 kastelen en mottes (ver sterking op heuvel) in Zeeland ge staan hebben. Ook' veel buitenplaatsen, waarin vooral de kuststrook van Walche ren grossierde, zijn gesloopt. In Zeeuws-Vlaanderen resteert nog één buitenplaats: de Elderschans bij Aardenburg. Nog bewaard gebleven kastelen zijn Westhove bij Domburg, Moer- mond bij Renesse, slot Haamstede in Haamstede en Ter Hooge bij Middelburg. Van de Hellenburg bij Baarland zijn de funderingen ge restaureerd. DEN HAAG - De rechtszaak die na tuurorganisaties hebben aange spannen tegen de vergunning voor de voorjaarsvisserij in de Waddenzee is door de Raad van State voor onbepaalde tijd aange houden. Dit gebeurde op aandringen van de Coöperatieve Producenten organisatie, die vindt dat ze te wei nig tijd heeft gehad om te reageren op een nieuw rapport van de na tuurbeschermingsorganisaties. Dit zogeheten Auditverslag is te laat in gediend, zei raadsman P. Haans van de Producentenorganisatie gis teren in Den Haag. Haans had de Raad van State eer der al verzocht de zitting uit te stel len, maar kreeg nul op rekest. Gis teren werd zijn verzoek wel inge willigd. De zitting was toen al twee uur aan de gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57