Sabeltandtijger Soepelheid in buitengebied bepleit Wethouder wil boetes Goesenaar ligt voor lakse clubs op straat Zoeken naar herfstschroeforchis t t it in onderbroek Vermoedens op basis vondsten Kor en Bot moeten bijgesteld. Gemeente wil meer kansen Zelfstandige Economische Dragers. Warm va ren voor Van Loon Hardzeildagen LMB Van Gilst Goes B.V. DEMODAG GRONDBEWERKING FENDT - LEMKEN Graag tot ziens op deze demodag! LMB Van Gils Goes B.V. 26 Vrijdag 17 augustus 2007 PZC S door Inge HeufT SCHUDDEBEURS - Vissers halen- meer dan alleen vis uit Noordzee en Oosterschelde. Met regelmaat halen zij fossiele resten op van die ren die tijdens het Pleistoceen (2,5 miljoen tot 10.000 jaren geleden) leefden. De bijzondere vondst van een kaakbeen van een sabeltandtij ger was aanleiding voor de ten toonstelling die zaterdag 1 septem ber in het Natuurhistorisch Mu seum Rotterdam wordt geopend. Dick Mol uit Schuddebeurs heeft bijzondere betrokkenheid bij deze expositie. Als paleontoloog doet hij samen met Klaas Post al vijf tien jaar onderzoek. Mol naar fos siele landzoogdieren, Post naar zee zoogdieren. „In 2000 korden Urker vissers voor de kust van Noord-Holland een kaakbot op", vertelt Mol. „Het bot viel door zijn vorm op en bleek van een sabeltandtijger te zijn. Toch twijfelden we, want de gangbare opvatting is dat deze die ren al zo'n 500.000 jaar geleden uit Europa en Azië verdwenen zou den zijn. Dit kaakbeen ziet er veel jonger uit. Het is nauwelijks ver steend en lijkt op resten van zoog dieren uit het Laat-Pleistoceen die ook in dat gebied gevonden wor den." Er zijn wel eerder resten van sabeltandtijgers gevonden, onder andere met de jaarlijkse Kor en Bot expeditie vanuit Zierikzee op de Oosterschelde, maar die vond sten dateren allemaal uit het Mid- den-Pleistoceen of vroeger. Onderzoek bevestigde de vermoe dens van de paleontologen: het bot kon niet ouder zijn dan 28.000 Sporen van de Sabeltandtijger De Homotherium valt onder de katachtigen (Felidae) maar vormt de ei gen familie (Machairodontinae) die niet tot de tijgerfamilie behoort In Amerika zijn vaker resten van sabeltandtijgers uit het Laat-Pleistoceen gevonden, onder meer in de teerputten van Rancho La Brea (Los Angeles) en in een grot in Texas. De Noordzee was in het Pleistoceen een grote, koude, droge steppe met deltagebieden waar mammoeten en andere (grote) zoogdieren graasden. jaar. „Dat zet de gangbare theorie over sabeltandtijgers op z'n kop", meent Mol. „Eerder had al een en kele onderzoeker gesteld dat de sa beltandtijger langer in onze stre ken heeft geleefd maar die werd niet geloofd. Nu wij over onze vondst in de internationale vak pers hebben gepubliceerd, worden ook die bevindingen serieus geno men." De sabeltandtijger is eigenlijk geen tijger. Mol spreekt liever over sabel- tandkat. Deze Homotherium lati- dens leefde op koude, droge gras- steppen zoals het gebied van de Noordzee in het Pleistoceen is ge weest. Daar jaagde hij op jonge zoogdieren zoals de wolharige 'Gangbare theorie over sabeltandtijgers wordt op haar kop gezet' mammoet. Mol: „Met zijn kenmer kende slagtanden beet hij de prooien in de hals waarna de die ren in shock raakten en snel dood bloedden." Post en Mol besloten hun geza menlijk opgebouwde kennis in een ambitieus project te bundelen. Zij willen een reizende tentoon stelling samenstellen waarin de ge schiedenis achterwaards verteld wordt, van de vondst van een fos siel bot door vissers, via de onder zoeker naar het uiteindelijke land- of zoogdier in het Pleistoceen. In Rotterdam wordt het eerste onder deel, dat van de sabeltandkat, ge presenteerd. Modelmaker Remie Bakker heeft daarvoor een levens echt model gemaakt. Uiteindelijk moet de complete tentoonstelling 1000 vierkante meter beslaan met allerlei levensechte modellen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie vindt het beleid zoals de gemeente Schou- wen-Duiveland dat voorstaat met betrekking tot het buitengebied te ruimhartig. De gemeente houdt echter vast aan haar visie dat er meer ruimte moet komen voor nieuwe ontwikkelingen waaron der de zogeheten Zelfstandige Eco nomische Dragers. De gemeente wil af van een strak afgepaald buitengebied waar van alles niet mag. Gepast gebruik ma ken van vrijheid is het credo. Van uit die gedachte pleit de gemeente in haar toekomstvisie 'buitenge bied in beweging' onder meer voor ruimte voor Zelfstandige Eco nomische Dragers, niet te verwar ren met Nieuwe Economische Dra gers. Bij de laatste wordt uitgegaan van nieuwe activiteiten in bestaan de bebouwing. Bij Zelfstandige Economische Dragers gaat men een stapje verder door ook nieuwe bebouwing toe te staan. Dat is voor de provincie voorals nog een brug te ver. De omschrij ving van het begrip Zelfstandige Economische Dragers acht de pro vinciale Planologische Commissie Omgevingsbeleid (PCO) te ruim. Strijdig zelfs met het provinciaal omgevingsplan. De gemeente is vooralsnog niet on der de indruk. Zij ziet de Zelfstan dige Economische Dragers als we zenlijk onderdeel van de gemeen telijke plannen. Er wordt met de gedachte gespeeld om bij de PCO een verzoek in te dienen om meer ruimte voor ontwikkelingen in het buitengebied. In zijn algemeen heid is de provincie net iets voor zichtiger met het buitengebied dan de gemeente Schouwen-Dui- veland. De PCO waarschuwt in haar reac tie op de gerneentelijke visie voor te veel soepelheid. De gemeente biedt in de visie van de provincie te veel ruimte voor nieuwe bouw blokken. Ook wijst de PCO de ge meente er op dat in Oosterland slechts beperkte uitbreidingsmoge lijkheden zijn voor uitbreiding van glastuinbouw. De gemeente blijft optimistisch. „Het mag niet onvermeld blijven, dat los van het PCO-advies, de ge kozen ontwikkelingsstrategie veel waardering oogst en dat dit - on danks de strijdigheden met het provinciaal omgevingsplan een goede basis biedt voor discussie met de provincie. ZIERIKZEE - Hoogaars, hengsten, botters, klippers, lem meraken, schouwen en schotters trokken weer veel be kijks bij hun aankomst in de Nieuwe Haven gistermid dag. Deze platbodems van verschillend pluimage meer den bij toerbeurt af in Zierikzee in aanloop naar de Van Loon Hardzeildagen die vandaag en morgen voor de 15e keer worden gevaren. Na palaver vertrekken de schepen vanochtend voor de aanbrengrace naar Veere. Vanaf daar wordt zaterdag de echte Hendrik Willem van Loon Hardzeildag gehouden, foto Marijke Folkertsma ZONNEMAIRE - Staatsbosbeheer houdt de komende twee woensda gen (22 en 29 augustus) een excur sie naar het eiland Hompelvoet in de Grevelingen. Deelnemers gaan om 9.00 uur in de haven van Bommenede bij Zon- nemaire aan boord van de boot van Staatsbosbeheer. Daarna gaat de boswachter met de groep on der meer op zoek naar de herfst schroeforchis en bezoekt hij de fjordenpaarden en runderen die het gebied begrazen. Hompelvoet, een voormalige zand plaat, is 350 hectare groot. Door de bijzondere planten en de rust is het een geliefd overwinteringsge- bied voor vogels. Informatie en aanmelden op het kantoor van de VVV Haamstede of via 0900 2020233. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder G. Houte kamer wil een boetesysteem intro duceren voor clubs die gegevens voor aangevraagde subsidies niet op tijd inleveren. Daarmee wil Houtekamer de druk op de ketel houden, maar gelijktij dig ook voorkomen dat subsidie aanvragers geconfronteerd worden met de uiterste consequentie van laksheid: geen subsidie met moge lijk faillissement tot gevolg. „Want dat is hard en zijn er uiteindelijk twee verliezers", zegt Houtekamer. Tot nu toe krijgen de subsidieaan vragers enkele keren een aanma ning en daarna is het over en uit. Het nieuwe boetebeleid moet nog nader uitgewerkt. „Maar het kan zijn dat je korting krijgt op de ge vraagde subsidie. Dat moet het be stuur dan maar verantwoorden te genover de leden." In het uiterste geval - als de aanvra ger niet reageert op gevraagde in formatie - kan alsnog besloten worden om geen subsidie uit te ke ren. „Als je A zegt kom je uiteinde lijk uit bij Z, maar we hebben wel een aantal zaken ingebouwd zodat je niet zomaar bij Z uitkomt", zegt Houtekamer. Het boetebeleid komt voort uit de toezegging van het college aan de gemeenteraad om strenger de hand te houden aan subsidies. Clubs en verenigingen die in aan merking willen komen voor de welzijnssubsidies moeten de aan vraag op tijd inleveren, anders val len ze buiten de boot. Hetzelfde geldt voor het inleveren van de re kening en verantwoording achter af Als dat niet binnen de termij nen gebeurt krijgen ze een waar schuwing, eventueel straks ook een boete maar als clubs in gebre ke blijven is de uiterste consequen tie geen subsidie. GOES - Een 35-jarige Goesenaar is in de nacht van woensdag op don derdag tussen drie uur en half vier beroofd van alles wat hij bij zich had. Daar wordt althans van uitge- gegaan, want de man kan zich niet herinneren wat er is gebeurd. Een voorbijganger trof de onfor tuinlijke man in zijn onderbroek aan in de Jan Pieterszoon Coen- straat in Goes. Hij bleek zijn kle ding, gsm en portemonnee met in houd kwijt te zijn. De man vertelde nogal veel te heb ben gedronken en joints te heb ben gerookt. Hij wist absoluut niet meer wat er allemaal gebeurd was. Met vrienden is de man de meest logische route terug naar de stad gelopen, maar zijn eigendommen kwam hij niet tegen. Voor de politie is het gissen naar de rest van het verhaal. De Goesenaar heeft aangifte ge daan van beroving. Livingstoneweg 14 - 4462 LN Goes Tel. +31 (0)113 22 12 00 - info@vangilstbv.nl - www.vangilstbv.nl Op zaterdag 25 augustus a.s. van 10.00 tot 17.30 uur De demodag vindt plaats aan de IMoordhoekweg in 's-Heer Abtskerke (vlakbij Trekker Trek) Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Izak op 't Hof, tel. 06-5336 4226 Uw HOOFDDEALER voor Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44